Czwartek, 14 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Krąg opowiadaczy. Podziel się z innymi swoją historią [spotkanie]
“Krąg opowiadaczy” to miejsce, w którym obce osoby spotykają się, by opowiadać i słuchać historii innych. Po raz pierwszy w Łodzi.
Obowiązuje zasada, że nikt się nie zna.Wszyscy są równi. Nie ma podziału na publiczność i wykonawcę. Wystarczy chcieć słuchać i/lub opowiadać. – Zapraszamy do udziału w projekcie, który wpisuje się w relacyjny i partycypacyjny nurt sztuki współczesnej. Bliskie są nam pytania o granice sztuki, o sposoby jej oddziaływania i o relacje z widzem mówi Anna Kazimierczak, kurator Galerii Szklarnia. – Istotą sztuki relacyjnej jest badanie procesu wytwarzania relacji, testowanie nowych form bycia razem. Szklarnia projektem “Krąg Opowiadaczy” włącza się w ten obszar poszukiwań dodaje.
Mika Grochowska prowadziła “Krąg opowiadaczy” już trzykrotnie , łącznie wzięło w nim udział około stu osób w wieku od 7 do 94 lat. Historie, które opowiadano były związane z rozmaitymi obszarami ludzkiego życia. Niektóre z nich były wesołe, zabawne, niektóre zmyślone, inne bardzo intymne i poruszające. Po raz pierwszy krąg będzie miał miejsce w Łodzi.
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza [muzyka]
Ponad 100 zespołów, w sumie blisko 250 młodych artystów śpiewaków i instrumentalistów bierze udział w XIX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi.
Są to muzycy z 23 krajów świata, m.in. Japonii, Chin, Korei Południowej, Tajwanu, Australii, Chile, Kazachstanu, Izraela, Ukrainy, Litwy, Rosji, Białorusi, Czech, Bułgarii, Grecji, Niemiec, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Francji, Serbii oraz z Polski. W pierwszym etapie przesłuchań zespoły wystąpią w trzech kategoriach: duet śpiew z fortepianem, duet instrumentalny z fortepianem oraz trio, kwartet i kwintet fortepianowy. W finale zwycięzcy zostaną wyłonieni spośród wszystkich ansambli, które zagrają w II etapie. Uczestników oceniać będzie jury w międzynarodowym składzie, najwyższa nagroda to 8 tysięcy złotych dla każdego członka zwycięskiego zespołu. Przewidziana jest również nagroda za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora. Dodatkowe nagrody w postaci koncertów przyznały również cztery filharmonie (Krakowska, Łódzka, Łomżyńska i Opolska).
Uczestników oceniać będzie jury w międzynarodowym składzie, złożone z uznanych artystów kameralistów. Będą to: Łukasz Błaszczyk skrzypce (Polska), Mario Caroli flet (Włochy), Nicholas Cox klarnet (Wielka Brytania), Witold Holtz fortepian (Polska), Katarzyna Jankowska-Borzykowska fortepian (Polska), Kimihiko Kitajima fortepian (Japonia), Katalin Kokas skrzypce (Węgry), Urszula Kryger śpiew (Polska), Zdzisław Łapiński wiolonczela (Polska), Jadwiga Rappe śpiew (Polska) i rektor łódzkiej Akademii Muzycznej Cezary Sanecki (fortepian) jako przewodniczący.
Konkurs potrwa do 17 kwietnia.
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza ma już 55 lat i jest najstarszym polskim konkursem poświęconym kameralistyce.
Nowe i nie najnowsze. Wystawa prac Wiesława Karolaka [ekspozycja]
Wystawa “Nowe i nie najnowsze” jest skromnym autorskim wyborem kilkunastu z kilkudziesięciu różnych projektów zrealizowanych przez Wiesława Karolaka po 2000 roku.
Na wystawę składają się dokumentacje trzech cykli prac.
Pierwszy cykl to duże projekty realizowane w formie warsztatów artystach nazywane “Księgami” Przykładem może być “Piramida 2000” zrealizowana w Weimarze a następnie w Luksemburgu, Grazu, Wilnie. Na ten projekt składają się obrazy z przesłaniem do nowego wieku. Obrazy wykonane przez 2000 uczestników warsztatów artystycznych w kilkunastu miejscach w Europie.
Drugi cykl to realizacje “Złote książki artystyczne” wykonane w konwencji “Upcykling”. Przykładem tego cyklu jest praca “Herbatki wypite w ostatnim miesiącu”.
Trzeci cykl to “Foto książki”. To prace zrealizowane w 2015 i 2016 roku. To prace, zapisy fotograficzne osobistych, codziennych przeżyć estetycznych w otaczającej przestrzeni.
Są to układy składające się zawsze z dziewięciu obrazów prezentujących np. mury, liście, plaże.
Wystawę można oglądać do 17 kwietnia w Czytelni Biblioteki Publicznej im. Jana Machulskiego, Aleksandrów Łódzki, pl. Kościuszki 12
Rysunki dla dorosłych Stanisława Ożoga [wernisaż]
Stanisław Ożóg – urodzony w 1952 r. w Nienadówce koło Rzeszowa. W 1972 r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Wytypowany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki na studia w Niemczech (1972-1978 w Hochschule fr Graphik und Buchkunst w Lipsku). Dyplom uzyskał w 1978 r. na wydziale grafiki książki. W latach 1978-1990 zajmował stanowisko kierownika artystycznego Krajowej Agencji Wydawniczej Oddział Rzeszów.
Obecnie projektuje opracowania graficzne książek, kalendarzy, albumów fotograficznych, ilustruje bajki dla dzieci oraz tomiki poetyckie. Ilustrował m.in. Antologię poezji dla dzieci oraz tomiki wierszy Leśmiana, Norwida, Tetmajera, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Lieberta, Asnyka oraz wielu innych poetów współczesnych.
Brał udział w ponad dwudziestu Międzynarodowych Plenerach Ilustratorów, gdzie wykonał lustracje do twórczości: Leśmiana, Kochanowskiego, Mickiewicza, Sienkiewicza, Słowackiego, Reymonta oraz do Biblii.
Od 2005 r. jego erotyki zdobią ekskluzywne kolekcje porcelany Fabryki Porcelany AS Ćmielów.