Środa, 13 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Transatlantyk Focus. Filmy o uchodźcach w Europie [kino]
Transatlantyk Festival we współpracy z Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi oraz Fundacją Przestrzeń Wspólna zaprasza na cykl trzech, bezpłatnych pokazów Transatlantyk Focus.
Najbliższa projekcja filmu “Salam Neighbor” oraz rozmowa z Kamila Kamińskiego, prezesa Fundacji Przestrzeń Wspólna, od 10 lat zajmującego się tematem uchodźców z Karimą Kanjo – lektorką syryjskiego pochodzenia, która z powodu wybuchu wojny w Syrii od 2013 roku mieszka w Polsce, odbędzie się 13 kwietnia o godz. 18.00 w Centrum Dialogu w Łodzi.
Ten wyjątkowo szczery i piękny dokument opowiada o życiu w drugim co do wielkości obozie dla uchodźców na świecie – jordańskim Za’atari. Dwójka reżyserów – Zach Ingrasci i Chris Temple – postanowili zamieszkać w jednym z obozowych namiotów, by jak najlepiej oddać tamtejsze realia. Spodziewali się, że mieszkańcy przyjmą ich z rezerwą, tymczasem ciepło i serdeczność obozowiczów zaskoczyły ich już pierwszego dnia.
Pierwsza łódzka edycja PGNiG Transatlantyk Festival rozpocznie się 23 czerwca.

Echa Katynia. Obchody 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej [rocznica]
Uroczystości oficjalne, prelekcje i pokazy filmów – to plan łódzkich obchodów 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Uroczystościrozpoczną się 13 kwietnia o godz. 10.00 od uroczystego złożenia kwiatów pod pomnikiem ofiar Zbrodni Katyńskiej w Łodzi przy ul. Łąkowej 40/42.
Od godz. 11.00 w łódzkim Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1) odbywać będą się projekcje w ramach VII edycji przeglądu filmowego “Echa Katynia:”
- godz. 11.00-13.00 (dla młodzieży szkolnej)
Prelekcja Pawła Kowalskiego, pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi
Pokaz filmów dokumentalnych z cyklu Epitafia Katyńskie, wyprodukowanych przez Media Kontakt (20 min.)
Pokaz filmu dokumentalnego Zapora, wyprodukowanego przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej (70 min.)
- godz. 17.00-19.00
Prelekcja Pawła Kowalskiego, pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi
Pokaz filmów dokumentalnych z cyklu Epitafia Katyńskie, wyprodukowanych przez Media Kontakt (20 min.)
Pokaz filmu dokumentalnego Zapora, wyprodukowanego przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej (70 min.)
Inicjatywa ma charakter edukacyjny, wstęp na projekcje jest bezpłatny.

The Underground Man i Andrew Bear na wspólnym koncercie [muzyka]
Polsko-brytyjska grupa i ukraiński muzyk wystąpią w klubie Żarty Żartami.
The Underground Man to polsko-brytyjski projekt czwórki muzyków, mieszkających wLublinie.
Pochodzący z Walii Gafyn Davies (wokal, gitara) w 2010 roku przyjechał do Polski, by wraz z Dorotą Turkiewicz (instrumenty klawiszowe, elektronika) oraz Darkiem Hanajem (perkusja) nagrać album ”Broken romance”. Cztery lata później po przerwie we wspólnym tworzeniu dołączył do nich Radek Barszcz (bas) i tym samym narodziła się formacja The Underground Man. Grupa zadebiutowała w maju 2015 roku epką ”From The Basement”.
Muzyka zespołu to wypadkowa stylów muzycznych, z których wywodzą się poszczególni członkowie grupy. Rezultatem jest mieszanka surowych dźwięków z syntezatorowymi melodiami, doprawiona mrocznymi krajobrazami, malowanymi wokalem i pulsującym rytmem.
Aktualnie The Underground Man pracują nad nowym materiałem.
Andrew Bear to ukraiński artysta wykonujący kompozycje z pogranicza bluesa, garażowego rocka i melodyjnego popu.
Wraz z towarzyszącymi mu muzykami zadebiutowali w 2013 roku albumem ”Free Man”.

Łódź stolicą kameralistów. Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza [konkurs]
Ponad 100 zespołów, w sumie blisko 250 młodych artystów śpiewaków i instrumentalistów bierze udział w XIX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi.
Są to muzycy z 23 krajów świata, m.in. Japonii, Chin, Korei Południowej, Tajwanu, Australii, Chile, Kazachstanu, Izraela, Ukrainy, Litwy, Rosji, Białorusi, Czech, Bułgarii, Grecji, Niemiec, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Francji, Serbii oraz z Polski. W pierwszym etapie przesłuchań zespoły wystąpią w trzech kategoriach: duet śpiew z fortepianem, duet instrumentalny z fortepianem oraz trio, kwartet i kwintet fortepianowy. W finale zwycięzcy zostaną wyłonieni spośród wszystkich ansambli, które zagrają w II etapie. Uczestników oceniać będzie jury w międzynarodowym składzie, najwyższa nagroda to 8 tysięcy złotych dla każdego członka zwycięskiego zespołu. Przewidziana jest również nagroda za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora. Dodatkowe nagrody w postaci koncertów przyznały również cztery filharmonie (Krakowska, Łódzka, Łomżyńska i Opolska).
Uczestników oceniać będzie jury w międzynarodowym składzie, złożone z uznanych artystów kameralistów. Będą to: Łukasz Błaszczyk skrzypce (Polska), Mario Caroli flet (Włochy), Nicholas Cox klarnet (Wielka Brytania), Witold Holtz fortepian (Polska), Katarzyna Jankowska-Borzykowska fortepian (Polska), Kimihiko Kitajima fortepian (Japonia), Katalin Kokas skrzypce (Węgry), Urszula Kryger śpiew (Polska), Zdzisław Łapiński wiolonczela (Polska), Jadwiga Rappe śpiew (Polska) i rektor łódzkiej Akademii Muzycznej Cezary Sanecki (fortepian) jako przewodniczący.
Wartoprzeczytać
Konkurs potrwa do 17 kwietnia.
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza ma już 55 lat i jest najstarszym polskim konkursem poświęconym kameralistyce.
