Wtorek, 12 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Firma” w Szafie [film]
Adaptacja najgłośniejszego thrillera prawniczego autorstwa Johna Grishama to kolejna projekcja w ramach Wtorkowego Kina Szafy.
Młody i zdolny prawnik, absolwent Hravardu, Mitch McDeere (Tom Cruise) dostaje bardzo korzystną ofertę pracy w znanej firmie prawniczej w Memphis. Wkrótce Mitch odkrywa, że za firmą stoi mafia. FBI zwraca się do niego z propozycją współpracy. Mitch musi teraz dokonać trudnego wyboru: jeżeli będzie milczeć – czeka go więzienie, jeżeli zdradzi – wyda na siebie wyrok śmierci.
Projekcja filmu odbędzie się w Szafie we wtorek 12 kwietnia. O 18 seans dla niepalących, o 21 projekcja z “dymkiem”. Wstęp wolny.

Podstawowa komórka społeczna. “Wassa Żeleznowa” premierowo w Jaraczu [teatr]
W jaki sposób kapitalizm wpłynął na nasze rodzinne relacje? Odpowiedź w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.
“Wassa Żeleznowa” na podstawie dramatu rosyjskiego pisarza Maksyma Gorkiego to próba współczesnego spojrzenia na rodzinę – W mojej interpretacji bohaterem tekstu ja rodzina, na czele z Wassą Żeleznową, czyli kobietą-maszyną. W ramach budowania scenicznego świata bardzo interesowało mnie przedstawienie rodziny jako firmy – mówi reżyserka spektaklu Lena Frankiewicz.
Rzeczona rodzina to prawdziwe siedlisko patologii, przekazywanej z pokolenia na pokolenie, Pedofilia, alkoholizm, czy przemoc seksualna jest na porządku dziennym. Ile z tej rodziny odnajdziemy w naszych podstawowych komórkach społecznych?
Na scenie zaprezentują się między innymi Gabriela Muskała w roli głównej, Andrzej Wichrowski jako Sergiusz Piotrowicz i Agnieszka Skrzypczak jako Natalia.
Kolejne pokazy 12 i 13 kwietnia w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Łódź stolicą kameralistów. Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza [przesłuchania]
Ponad 100 zespołów, w sumie blisko 250 młodych artystów śpiewaków i instrumentalistów bierze udział w XIX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi.
Są to muzycy z 23 krajów świata, m.in. Japonii, Chin, Korei Południowej, Tajwanu, Australii, Chile, Kazachstanu, Izraela, Ukrainy, Litwy, Rosji, Białorusi, Czech, Bułgarii, Grecji, Niemiec, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Francji, Serbii oraz z Polski. W pierwszym etapie przesłuchań zespoły wystąpią w trzech kategoriach: duet śpiew z fortepianem, duet instrumentalny z fortepianem oraz trio, kwartet i kwintet fortepianowy. W finale zwycięzcy zostaną wyłonieni spośród wszystkich ansambli, które zagrają w II etapie. Uczestników oceniać będzie jury w międzynarodowym składzie, najwyższa nagroda to 8 tysięcy złotych dla każdego członka zwycięskiego zespołu. Przewidziana jest również nagroda za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora. Dodatkowe nagrody w postaci koncertów przyznały również cztery filharmonie (Krakowska, Łódzka, Łomżyńska i Opolska).
Uczestników oceniać będzie jury w międzynarodowym składzie, złożone z uznanych artystów kameralistów. Będą to: Łukasz Błaszczyk skrzypce (Polska), Mario Caroli flet (Włochy), Nicholas Cox klarnet (Wielka Brytania), Witold Holtz fortepian (Polska), Katarzyna Jankowska-Borzykowska fortepian (Polska), Kimihiko Kitajima fortepian (Japonia), Katalin Kokas skrzypce (Węgry), Urszula Kryger śpiew (Polska), Zdzisław Łapiński wiolonczela (Polska), Jadwiga Rappe śpiew (Polska) i rektor łódzkiej Akademii Muzycznej Cezary Sanecki (fortepian) jako przewodniczący.
Konkurs potrwa do 17 kwietnia.
Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza ma już 55 lat i jest najstarszym polskim konkursem poświęconym kameralistyce.

Multicamerata jubileuszowo [koncert]
W łódzkiej Filharmonii toruńscy muzycy zaprezentują zarówno utwory klasyczne, jak i współczesne.
W tym roku mija 25 lat działalności toruńskiego zespołu Multicamerata. Jego nazwa wskazuje na zmienną liczbę wykonawców utworów, obecnie zespół koncertuje jako kwintet smyczkowy. Multicamerata powstała z inicjatywy Henryka Gizy, jego dyrektora artystycznego i kontrabasisty. Zespół występuje w salach koncertowych Polski, krajów bałtyckich i całej Europy. Ma w swoim dorobku 12 nagrań płytowych.
Multicamerata zrealizowała kilka ważnych projektów, jak m.in. tourne Hommage Kopernik cykl koncertów w miastach Polski i Włoch, tourne z okazji 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, z koncertami we Francji, Hiszpanii, Szwecji, na Litwie i Łotwie, i kolejne, zorganizowane w Roku Chopinowskim pt. Chopin i jego przyjaciele (Haga, Lipsk, Wilno, Maribor, Nove Mesto, Wiedeń), tourne Szlakiem ORP Orzeł po Polsce, Holandii, Szkocji, Estonii i Szwecji, a także cykl Europejska Akademia Sztuki. Henryk Giza jest pomysłodawcą festiwalu Probaltica w 22 jego edycjach wzięło udział ponad 6700 artystów ze wszystkich krajów bałtyckich.
W łódzkiej Filharmonii Multicamerata wystąpi w składzie: Izabela Bogusz I skrzypce, Grzegorz Bogusz II skrzypce, Marta Wroniszewska altówka, Karol Wroniszewski wiolonczela, Henryk Giza kontrabas.
Koncert odbędzie się we wtorek, 12 kwietnia o godzinie 19 w FŁ przy Narutowicza 20.
