Sobota, 9 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Missa Latina”. Koncert oratoryjny poświęcony pamięci Jana Pawła II [koncert]
W Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi zabrzmi “Missa Latina” Zdzisława Szostaka. Na koncercie poświęconym pamięci Jana Pawła II zaprezentują się Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łózkiej.
“Missa Latina” Zdzisława Szostaka była wykonana przez Orkiestrę Symfoniczną i Chór FŁ wraz z solistami już kilkakrotnie. Po raz pierwszy w Polsce zabrzmiała w FŁ w roku 2005, pod dyrekcją samego kompozytora. Kolejne wykonania odbyły się: w Bazylice NSJ w Warszawie (2006), w Archikatedrze Łódzkiej (2007) i ponownie w sali koncertowej FŁ (2010). Autor “Mszy” związał swoje losy z łódzkim zespołem w 1971 r. obejmując na wiele lat stanowisko zastępcy dyrektora ds. artystycznych i stałego dyrygenta.
W tym roku “Missa” wypełni koncert poświęcony pamięci Jana Pawła II w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi. Orkiestrę Symfoniczną i Chór FŁ poprowadzi maestro Jos Maria Florncio. Usłyszymy też solistów:Katarzyna Hołysz sopran, Anna Bernacka mezzosopran, Jacek Laszczkowski tenor, Romuald Tesarowicz bas.
“Msza łacińska”, ukończona przez Szostaka w 2003 roku, jest zróżnicowana stylistycznie, inspirowana chorałem gregoriańskim, barokową polifonią, muzyką romantyzmu, impresjonizmu i modernizmu, zawiera także autocytaty z muzyki filmowej. “Missa Latina” to, według słów krytyka, “summa i ukoronowanie dorobku twórczego Szostaka, synteza wcześniejszych doświadczeń, dzieło o największych rozmiarach i najwyższym statusie artystycznym”.
Sobota, 9 kwietnia, godz. 19,Bazylika Archikatedralna św. Stanisława Kostki w Łodzi, wstęp wolny.
“Laleczka”. Kolejny studencki dyplom [premiera]
Tym razem tegoroczni absolwenci Wydziału Aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej zaprezentują się w “Laleczce” na podstawie tekstu Tennessee Williamsa. Reżyseruje Jacek Poniedziałek.
To historia nastolatki, tytułowej Laleczki, która po osiągnięciu pełnoletności obiecana jest 50-letniemu mężczyźnie. Jednak na drodze Archie Lee Meighan, właściciela firmy przetwarzającej bawełnę, pojawia się rywal Silva Vacarro.To pretekst do refleksji nad relacjami, władzą i seksualnością. – Wybieram teksty, które są mi bliskie z jakiegoś powodu. Często są to teksty, które sam przetłumaczyłem. Tak jest również w tym przypadku, a Tenesse Wiliams to dla mnie XX-wieczny Szekspir. On często obrazuje świat ludzi prostych, biednych, z pikantną sytuacją społeczną – mówi reżyser Jacek Poniedziałek
Jednoaktówka amerykańskiego dramatopisarza pt. “27 wagonów pełnych bawełny”, poza realizacjami teatralnymi, doczekała się też ekranizacji. W 1956 roku “Baby Doll” wyreżyserował Eli Kazan.
W łódzkim spektaklu zobaczymy między innymi Magdalenę Żak, Oskara Stoczyńskiego i Krystiana Pestę. – To profesjonalny teatr, nie ma tu taryfy ulgowej. Przeżyłem z nimi normalną teatralną przygodę, to pełnowartościowi młodzi artyści – zachwala reżyser.
Premierę zaplanowano w sobotę, 9 kwietnia o godzinie 19:07 w Teatrze Studyjnym przy Kopernika 8. Kolejne pokazy 9, 10 i 11 kwietnia.
Maria Peszek i jej pacyfistyczne piosenki na niespokojne czasy [koncert]
Tymi słowami artystka opisuje kompozycje wchodzące w skład jej najnowszego wydawnictwa ”Karabin”. Już w sobotę zaprezentuje je publiczności zebranej w klubie Wytwórnia.
Maria Peszek to aktorka i wokalistka, która ma na swoim koncie cztery albumy i niezliczone role teatralne i filmowe. Swoją karierę muzyczną rozpoczęła w 2005 roku, kiedy to ukazała się płyta ”Miasto mania”.
Co kilka lat w dyskografii artystki pojawiał się nowy krążek i tak dzisiaj w jej skład wchodzą jeszcze albumy ”Maria Awaria”, ”Jezus Maria Peszek” i ”Karabin”. Ostatni z nich ukazał się 26 lutego i jest promowany przez wokalistkę podczas trwającej obecnie trasy koncertowej.
”Karabin” to koncept-album poświęcony promowaniu radykalnie pacyfistycznych treści. Zostały one przewrotnie zestawione z tytułem wydawnictwa, na którym znalazło się jedenaście kompozycji. Mówią one o wolności, nienawiści i prawie do bycia innym.
Jak przyznaje sama autorka: – Pisząc te piosenki kilkanaście miesięcy temu, nie zdawałam sobie sprawy, że rzeczywistość wyprzedzi to, o czym śpiewam i nada tym słowom tak dramatyczny kontekst.
– Każdy artysta prędzej czy później mierzy się z tematem wolności, tolerancji, prawa do inności i nierozerwalnie wiążącej się z nimi nienawiści. Ale rzeczywistość jest zbyt brutalna a świat bezwzględny, żeby iść na czołgi z kwiatami.Można za to pisać piosenki. O nienawiści do nienawiści. Bo słowa mogą więcej niż naboje – dodaje Maria Peszek.
Koncert odbędzie się w sobotę (9 kwietnia) w Klubie Wytwórnia przy ulicy Łąkowej 29. Początek o godzinie 20:00.
XIX Targi Film Video Foto w Łodzi [targi]
Blisko 150 wystawców z Polski i z zagranicy weźmie udział, w rozpoczynających się jutro, XIX Targach Film Vide Fotow w łódzkiej hali Expo.
Uczestnicy zaprezentują szeroką ofertę najnowszego sprzętu i akcesoriów fotograficznych, audio oraz video. – W tym roku będzie to rekordowa edycja, ponieważ spodziewamy się rekordowej liczby wystawców, jak również rekordowej liczby zwiedzających. Poza tym zaplanowaliśmy ponad 150 godzin warsztatów z różnych dziedzin. To między innymi fotografowanie, filmowanie, obróbka i druk. Na targach będzie można również spotkać wybitne osoby ze świata fotografii, jak na przykład Tomasza Tomaszewskiego, który opowie o ostatnim projekcie poświęconym Góralszczyźnie -mówi Weronika Wiśniewska jedna z organizatorek Targów.
Z myślą o miłośnikach fotografii zaplanowano również konkurs “Metamorfozy Łodzi w czterech porach roku”, który rozstrzygnięty zostanie ostatniego dnia imprezy.
Targi potrwają do 9 kwietnia -w hali Expo przy Politechniki 4 w Łodzi.