Wtorek, 5 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Alex Dancyg będzie gościem Centrum Dialogu [spotkanie]
Alex Dancyg mieszkaniec kibucu Nir Oz, historyk, współpracownik Instytutu Yad Vashem, aktywny uczestnik dialogu polsko-żydowskiego będzie gościem Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
W wieku dziewięciu lat wyjechał z rodzicami i siostrą z Warszawy i zamieszkał w Izraelu. Tam skończył szkołę i studiował historię na uniwersytecie. Był członkiem organizacji Ha-Szomer Ha-Cair, spadochroniarzem podczas kolejnych wojen prowadzonych przez Izrael. Ma żonę, czwórkę dzieci i kilkoro wnuków.
Podczas spotkania w Centrum Dialogu zobaczymy film Krzysztofa Bukowskiego “Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev”. Po filmie Alex Dancyg opowie nam swoją historię i przybliży politykę edukacyją Yad Vashem.
Wtorek, 5 kwietnia, godz. 18, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83, wstęp wolny.

“Mustang” przedpremierowo w Kinie Charlie [film]
Nominowany do Oscara debiut młodej reżyserki Deniz Gamze Ergven “Mustang” zobaczymy przedpremierowo w łódzkim Kinie Charlie.
Pięć nieokiełznanych dziewczyn, pięć żywiołów i jedno silne pragnienie – wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna znać swoje miejsce, bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu.
Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje.
Przedpremierowa projekcja we wtorek, 5 kwietnia o 20:30 w Kinie Charlie, ul. Piotrkowska 203/205.

Bunt, sprzeciw, kontrkultura. Projekt on/off kultura w ŁDKu [projekt]
Projekt on/off kultura powraca do Łódzkiego Domu Kultury. W swoim założeniu ma łączyć różne działania artystyczne takie, jak wystawy, sztuki audiowizualne z publicystyką.
Swoją obecność potwierdził Wojciech Burszta antropolog kultury, Mirosław Pęczak dziennikarz Polityki oraz muzycy Maciej Szajkowski z Kapeli Ze Wsi Warszawa i zespołu R.U.T.A oraz Robert Matera gitarzysta i wokalista Dezertera oraz R.U.T.Y. Oprawę muzyczną zapewni ambientowy Socteau Cirque. Spotkanie zakończy projekcja filmu w reżyserii Mathieu Kassovitza Nienawiść.
Nie zabraknie tu również miejsca dla spotkań autorskich, promocji poezji, ciekawych wypowiedzi.
Projekt on/off kultura powołany został do istnienia dwa lata temu. Jego podstawowym celem było stworzenie pewnego rodzaju platformy wymiany idei, umożliwiającej spotkania z nieszablonowymi, ciekawymi postaciami.
Wtorek, 5 kwietnia, godz. 18, ŁDK, ul. Traugutta.

Akademia pełna dźwięku. Bezpłatne koncerty dla dzieci [muzyka]
“Akademia pełna dźwięku to nowy cykl koncertów edukacyjnych organizowanych przez Akademię Muzyczną w Łodzi. Uczelnia zaprasza przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych na dziewięć spotkań z muzyką w Sali koncertowej Akademii przy ul. Żubardzkiej 2a.
W programach znajdują się prezentacje instrumentów dętych, perkusyjnych i smyczkowych, a także występy wokalistów, rytmiczek i tancerzy oraz młodych łódzkich kompozytorów. Wszystkie spotkania Akademii pełnej dźwięku moderowane będą przez studentów kierunku animacja muzyczna.
Rusz paluszkiem, a będziesz Geniuszkiem
5 kwietnia 2016, godz. 10.00 i 12.00

Songwriter Festival w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Krakowie [koncerty]
Łódzki Songwriter Festival będzie promował się w Polsce. Na dworcach kolejowych w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Krakowie odbędą się koncerty w zaaranżowanej scenerii ulicy Piotrkowskiej.
Na poszczególnych stacjach ustawione zostaną oryginalna ławeczka z ulicy Piotrkowskiej, riksza oraz wielkoformatowa fotografia z woonerfu przy 6 Sierpnia. – Chcemy pokazać, jaki klimat panuje w Łodzi podczas Songwriter Łódź Festival, dlatego zabieramy ze sobą fragment ulicy Piotrkowskiej. Mamy nadzieję, że dzięki temu, od 16 kwietnia, na sobotnich koncertach będą obecni nie tylko łodzianie – mówi Izabela Zbonikowska dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń:
Koncerty odbywać się będą codziennie od5 do 8 kwietnia. Dodaje Hubert Kozera z łódzkiego Centrum Wydarzeń. – WWarszawie wystąpi multiinstrumentalista Michał Sołtan, dzień później na wrocławskim Dworcu Głównym zagra Janek Samołyk. W czwartek, w Krakowie ulicę Piotrkowską będzie promować Further away, czyli projekt muzyczny Jakuba Bugały, a w piątkowe popołudnie na dworcu w Katowicach koncertować będzie elektorpopowy duet Soxso.
Wartoprzeczytać
Każdy z koncertów będzie transmitowany na Facebooku na profilu Songwriter Łódź Festiwal. Pierwszy we wtorek, 5 kwietniao 16 na Dworcu Centralnym w Warszawie.

Apetyt rośnie w kwietniu. Restaurant Week [kulinaria]
Ogólnopolska akcja pod hasłem “Restaurant Week” po raz pierwszy zawitała do Łodzi. Od 1 do 10 kwietnia w przystępnej cenie będzie można zjeść trzydaniowy posiłek w wybranej restauracji.
Chodzi o to aby zachęcić łodzian do wyjścia i spróbowania posiłków poza domem, wyjaśniają organizatorzy Adam Kopczyński i Igor Jankowski. – Jest to sposób propagowania idei spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi w restauracjach – tłumaczą. Za kwotę 39 złotych otrzymamy przystawkę, danie główne i deser.
Bilety można szybko i sprawnie kupić przez internet. Wystarczy wejść na stronę www.restaurantweek.pl, wybrać interesującą nas restaurację, zarezerwować stolik i zapłacić przelewem lub kartą kredytową w systemie płatności on-line.

68. Sesja “Musica Moderna”. Zaprasza Akademia Muzyczna w Łodzi [koncert]
Tegoroczna wiosenna sesja “Musica Moderna” organizowana przez Akademię Muzyczną w Łodzi odbędzie się w kilku odsłonach w ciągu dwóch miesięcy między 14 marca a 20 maja.
W tej edycji słuchaczy czeka kilka koncertów i interesujących wykładów z zakresu technik kompozytorskich i wykonawczych stosowanych w muzyce współczesnej. Na wszystkie imprezy wstęp wolny, za wyjątkiem koncertu, który odbędzie się w Filharmonii Łódzkiej.
5 IV, wtorek, godz. 19.00
Koncert SPÓŁDZIELNIA MUZYCZNA. CONTEMPORARY ENSEMBLE
Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina, Sala kameralna, ul. Narutowicza 20/22, bilety w kasie FŁ
kompozytorzy: Francisco Concha Goldschmidt, Ricardo Eizirik, Tomasz Szczepanik, Marta Śniady, Artur Zagajewski
