Poniedziałek, 4 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Nowy vs Jaracz. Towarzyski mecz piłkarski [sport]
Dwa łódzkie teatry Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka oraz Teatr im. Stefana Jaracza podejmują wyzwanie i zmierzą się na murawie . W ten sposób artyści chcą zakończyć tegoroczną akcję “Dotknij Teatru”, która odbyła się pod hasłem “igranie – człowiek w grze”.
Mecz będzie trwał pięćdziesiąt minut, drużyny zagrają w sześcioosobowym składzie. Dopuszczalna jest dowolna liczba zmian. – Na co dzień mamy wiele wspólnego jeśli chodzi o linie repertuarową i postanowiliśmy się zmierzyć w innych okolicznościach, na murawie. To też poniekąd podsumowanie tegorocznej akcji “Dotknij teatru”, której hasłem było “I/granie. Człowiek w grze” – mówi Agnieszka Cytacka z Teatru Nowego.
Pełny skład reprezentacji ogłosił już Teatr im. Stefana Jaracza. Na boisku zobaczymy między innymi Marcina Korcza, Pawła Paczesnego i i Krzysztofa Wacha.
Początek spotkania w poniedziałek o 14:30 w parku 3 Maja.
Różne oblicza tanga [koncert]
W sali kameralnej Akademii Muzycznej przy al. 1 Maja 4 zabrzmią rytmy tanga w różnych odsłonach. W wykonaniu Kwintetu Tanguillo usłyszymy kompozycje mistrza gatunku Astora Piazzolli oraz polskiego kompozytora i instrumentalisty Mikołaja Majkusiaka.
Kwintet Tanguillo został założony w 2003 roku w Lublinie i specjalizuje się w wykonawstwie tanga argentyńskiego, choć w repertuarze ma również muzykę klasyczną, jazz, poezję śpiewaną, flamenco, romanse rosyjskie oraz folk. Zespół posiada w swym dorobku płyty Kwintet Tanguillo i Piazzolla Szmerek, na których zarejestrowano tanga Astora Piazzolli. W skład zespołu wchodzą: Elwira Śliwkiewicz-Cisak (akordeon), Piotr Chilimoniuk (fortepian), Jakub Niedoborek (gitara), Dariusz Drzazga (skrzypce) i Robert Brzozowski (kontrabas).
W poniedziałkowy wieczór zespół wykona kompozycje Astora Piazzolli, w tym słynne Libertango, oraz utwór Quinteto nuevo Mikołaja Majkusiaka napisany na zamówienie Kwintetu Tanguillo.
4 kwietnia, godzina 18.15, wstęp wolny.
Apetyt rośnie w kwietniu. Restaurant Week [kulinaria]
Ogólnopolska akcja pod hasłem “Restaurant Week” po raz pierwszy zawitała do Łodzi. Od 1 do 10 kwietnia w przystępnej cenie będzie można zjeść trzydaniowy posiłek w wybranej restauracji.
Chodzi o to aby zachęcić łodzian do wyjścia i spróbowania posiłków poza domem, wyjaśniają organizatorzy Adam Kopczyński i Igor Jankowski. – Jest to sposób propagowania idei spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi w restauracjach – tłumaczą. Za kwotę 39 złotych otrzymamy przystawkę, danie główne i deser.
Bilety można szybko i sprawnie kupić przez internet. Wystarczy wejść na stronę www.restaurantweek.pl, wybrać interesującą nas restaurację, zarezerwować stolik i zapłacić przelewem lub kartą kredytową w systemie płatności on-line.
Krzysztof Kieślowski Ślady i pamięć. Wystawa z okazji 20. rocznicy śmierci reżysera [wystawa]
Dokumenty, fotosy, plakaty wszystko, co wiąże się z filmową twórczością Krzysztofa Kieślowskiego, można oglądać na wystawie w rotundzie Manufaktury.
Otwarcie ekspozycji związane jest z przypadającą 13 marca, 20. rocznicą śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Współprganizatorem wystawy jest łódzkie Muzeum Kinematografii. – Muzeum już właściwie od kilku lat prezentuje te wystawy na świecie. Powstały cztery wystawy poświęcone Kieślowskiemu, ale ta jest najobszerniejsza. Pokazuje zarówno życie, jak i twórczość reżysera – mówi kuratorka Krystyna Zamysłowska.
Część dokumentów pochodzi z prywatnych zbiorów żony reżysera Marii Kieślowskiej. – Pokazujemy zdjęcia z pierwszych lat dzieciństwa, ze szkoły. Pokazujemy też żonę i córkę reżysera, bo one były dla niego bardzo ważne – dodajekuratorwystawy Barbara Kurowska.Są tam również dyplomy i nagrody, jakie Krzysztof Kieślowski otrzymał na krajowych oraz międzynarodowych konkursach oraz festiwalach filmowych.
Wystawa “Krzysztof Kieślowski Ślady i pamięć” czynna będzie przez miesiąc do 10 kwietnia.