Środa, 23 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Koncert Galowy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej i Baletu Teatru Wielkiego w Łodzi [balet]
Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi i tancerze Teatru Wielkiego w Łodzi wystąpią wspólnie na deskach opery.
W programie koncertu: układy choreograficzne w technice tańca klasycznego, współczesnego, ludowego i charakterystycznego.
Zobaczymy uczniów klas I-III edukacji wczesnoszkolnej prowadzonych od trzech lat w formie eksperymentu pedagogicznego oraz uczniów klas I-IX szkoły baletowej, w tym wielu uczniów nagrodzonych stypendiami i nagrodami na międzynarodowych, ogólnopolskich konkursach baletowych.
XI Koncert Galowy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej i Baletu Teatru Wielkiego w Łodzi odbędzie się w środę, 23 marca o godzinie 18 w Teatrze Wielkim.
Kolory Prawosławia. Wystawa fotograficzna [wernisaż]
Wystawa “Kolory Prawosławia. Polska” jest prezentacją zdjęć ukazujących bogactwo i różnorodność tradycji prawosławnej na polskich ziemiach.
Narracja składa się z kilku bloków tematycznych. Jeden z nich poświęcony został cerkwi jako miejscu sprawowania kultu. Istotne miejsce na ekspozycji zajmuje też część przybliżająca cerkiewny rok obrzędowy, rytuały i lokalne zwyczaje.
Wystawa przygotowana została we współpracy z Oddziałem Kultur i Tradycji Wyznaniowych Muzeum Miasta Łodzi, Stowarzyszeniem Bractwo Św. Św. Cyryla i Metodego, Oddział terenowy w Łodzi oraz Katedralną Parafia Prawosławną Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi.Możną ją oglądać na pl. Wolności 2 w Łodzi do 17 maja. Wstęp wolny.
Kolorowa Tolerancja 2016 [warsztaty]
Rekordowa liczba wycieczek po Łodzi, warsztaty dla dzieci i zamalowywanie obraźliwych napisów -dobiega końcaszesnasta edycja Kolorowej Tolerancji.
Akcja ma na celu zwalczanie przejawów nienawiści w mieście. Co roku bierze w niej udział kilka tysięcy osób. – Chcemy bardzo pozytywne hasło wystosować do łodzian i uczestników “Kolorowej Tolerancji. To “Kocham, lubię, szanuje”. W tym roku akcja będzie połączona. Poza zamalowywaniem obraźliwych napisów na murach, planujemy tez pobić rekord w jednoczesnym zwiedzaniu wielokulturowej Łodzi – mówi dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Joanna Podolska.
23 marca 2016 // ŚRODA
godz. 15.00 Jak przeciwdziałać mowie nienawiści w szkole? warsztaty dla nauczycieli prowadzenie: EduKABE Fundacja Kreatywnych Rozwiązań
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
Choreografie Sali Neoplastycznej. Wykład Katarzyny Słobody [muzeum sztuki]
W jaki sposób zaprojektowana przez Władysława Strzemińskiego przestrzeń Sali Neoplastycznej mogłaby stać się sceną taneczną z pierwszej połowy XX wieku?
Odpowiedź na to pytanie kryje się przede wszystkim w teoriii twórczości rzeźbiarskiej Katarzyny Kobro, lecz Katarzyna Słobodabędzie poszukiwać jej także we współczesnych obu artystompraktykach tanecznych i choreograficznych.
Wykład jest zapowiedzią wystawy Poruszone ciała. Choreografienowoczesności, którą Muzeum Sztuki otworzy 18 listopada 2016.
Środa,23 marca 2016, godz. 18:00, wstęp wolny,ms2, ul. Ogrodowa 19
Katarzyna Słoboda kuratorka, badaczka, redaktorka. Pracujew Dziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Sztuki w Łodzi. Przygotowujepoświęcony zagadnieniu tańca współczesnego doktorat w InstytucieSztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. w Muzeum Sztuki w Łodzi
współkuratorowała takie wystawy, jak: Oczy szukają głowy dozamieszkania (2011), Ćwiczenia z (re)produkcji (2013), Przyjdźcie,pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca (2013).Współredaktorka wydawnictw: Robert Morris, Uwagi o rzeźbie. Teksty(2010), Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca(2013) czy Muzeum Sztuki w Łodzi. Monografia. Tom I (2015).