Największe zamachy terrorystyczne XXI wieku
Po eksplozjach w Brukseli służby ewakuują ludzi z budynków instytucji unijnych oraz pociągów metra. Władze Belgii podniosły alert antyterrorystyczny w całym kraju do czwartego, najwyższego poziomu.
CZYTAJ WIĘCEJ:
–Eksplozje na lotnisku i w metrze w Brukseli
–“Wszyscy myślimy o tym, co stało się w Brukseli”
–Polka mieszkająca w Brukseli: panuje strach i przerażenie

Nasilenie zamachów terrorystycznych na świecie nastąpiło w ostatnich latach XX wieku i trwa nadal. Największym był atak na WTC – Światowe Centrum Handlu w Nowym Jorku. 11 września 2001 roku, posługując się porwanymi samolotami pasażerskimi, terroryści zaatakowali dwa wieżowce WTC, w których zginęło blisko 3 tysiące osób. Podczas akcji ratunkowej poniosło śmierć ponad 300 strażaków i policjantów. Trzeci porwany samolot trafił w budynek Pentagonu w Waszyngtonie, czwarty został skierowany prawdopodobnie na Biały Dom, jednak dzięki bohaterskiej postawie pasażerów nie doleciał do Nowego Jorku i rozbił się w okolicach Pittsburga. Zamachu dokonali terroryści z Al-Kaidy.
W późniejszych latach na świecie doszło do wielu aktów terrorystycznych, w których setki osób zginęło, a tysiące zostało rannych.
12 października 2002 roku na indonezyjskiej wyspie Bali doszło do eksplozji samochodu-pułapki i ataku samobójczego. W mieście Kuta zginęły 202 osoby, a ponad 300 zostało rannych. Jedną z ofiar była polska dziennikarka Beata Pawlak.
Zamachu dokonano na dwa nocne kluby chętnie odwiedzane przez cudzoziemców w szczycie sezonu turystycznego. Zamach przeprowadziła azjatycka organizacja fundamentalistyczna Dżimah Islamija, połączona z Al-Kaidą.
23 października 2002 roku uzbrojona grupa około 50. czeczeńskich separatystów zajęła budynek teatru muzycznego na Dubrowce w Moskwie. Zakładnikami stała się cała widownia, czyli ponad 700 osób oraz zespół aktorski i pracownicy teatru. W wyniku operacji uwolnienia zakładników przy użyciu gazu obezwładniającego, według oficjalnych danych, śmierć poniosło blisko 130. zakładników i 41. terrorystów. Nieoficjalne dane mówią o śmierci 300. zakładników.
6 lutego 2004 roku w moskiewskim metrze dokonano zamachu podczas przejazdu pociągu ze stacji Pawieleckaja na stację Awtozawodskaja. Zginęło 41 osób, a ponad 100 zostało rannych. Według oficjalnych źródeł, zamachu dokonali czeczeńscy separatyści.
11 marca 2004 roku dokonano zamachu terrorystycznego na pociągi podmiejskie w Madrycie. W wyniku eksplozji 10. ładunków wybuchowych zginęły wówczas 192 osoby, w tym czworo Polaków. Prawie 1900 osób zostało rannych.
Zamachów dokonano na 3 dni przed wyborami parlamentarnymi. Zrobili to fanatycy islamscy powiązani z Al-Kaidą, na znak protestu przeciwko udziałowi Hiszpanii w wojnie w Iraku.
1 września 2004 roku do szkoły podstawowej w Biesłanie w Północnej Osetii wtargnęła grupa terrorystów należących do sił czeczeńskiego dowódcy Szamila Basajewa. W przeprowadzonym dwa dni później szturmie sił rosyjskich, śmierć poniosło 385 osób, wśród nich 156. dzieci. Setki osób zostało rannych. W akcji poległo 11. funkcjonariuszy sił specjalnych. Zabito 32. terrorystów, jednego schwytano.
Wydarzenia w Biesłanie były, obok ataku terrorystów na moskiewski Teatr na Dubrowce, jednym z najtragiczniejszych w historii Federacji Rosyjskiej. Po raz pierwszy celem zamachu były dzieci.
7 lipca 2005 roku w Londynie doszło do zamachu bombowego w metrze i miejskim autobusie. Komunikacja została sparaliżowana. W wyniku eksplozji zginęły 52. osoby, a co najmniej 700 osób zostało rannych. Wśród ofiar były trzy Polki. Do zamachu przyznała się nieznana do tej pory organizacja – Tajna Grupa Dżihadu Al-Kaidy w Europie.
17 lutego 2008 roku doszło do najkrwawszego zamachu terrorystycznego w Afganistanie od obalenia reżimu talibów w 2001 roku. Zginęło ponad 100 osób, kilkadziesiąt zostało rannych.
20 września 2008 roku – zamach na hotel Marriott w Islamabadzie. Zginęło ponad 60 osób, a ponad 250 zostało rannych.
26-29 listopada 2008 roku – zamach terrorystyczny w Bombaju. W serii 10. ataków na dwa hotele i centrum kultury żydowskiej, zginęło co najmniej 195 osób, około 300. zostało rannych. Do zamachu przyznali się Mudżahedini Dekanu. Zdaniem komentatorów, to fikcyjna nazwa grupy powiązanej z pakistańskimi ekstremistami oraz Al-Kaidą Osamy bin Ladena.
29 marca 2010 roku doszło do dwóch wybuchów na stacjach metra w centrum Moskwy – Łubianka i Park Kultury. W wyniku eksplozji bomb, które zostały zdetonowane przez dwie kobiety-samobójczynie, zginęło co najmniej 39 osób, a 102. zostały ranne. Był to najkrwawszy zamach w Moskwie od ataku z 6 lutego 2004 roku.
Do przeprowadzenia zamachów w 2010 przyznał się przywódca zbrojnej organizacji separatystycznej Emirat Kaukaski, czeczeński komendant Doku Umarow.
1 lipca 2010 roku w Lahore w Pakistanie doszło do zamachu na sufickie sanktuarium Data Durbar. Życie straciło 50 osób, a ponad 200 odniosło obrażenia. Za atak zostali obwinieni talibowie, którzy nie uznają sufizmu. Sami ekstremiści talibscy nie przyznali się do ataku, a zarzucili zorganizowanie zamachu tajnym zagranicznym agencjom.
2 listopada 2010 roku w Bagdadzie w serii skoordynowanych 17 zamachów, których celem byli szyici, zginęło 113 osób a 300 zostało rannych.
24 stycznia 2011 roku – zamach na moskiewskim lotnisku Domodiedowo, gdzie podłożono ładunki wybuchowe. Zginęło wówczas 36 osób, a 180 zostało rannych.
11 kwietnia 2011 roku w Mińsku na Białorusi, w zamachu na tamtejsze metro zginęło 15 osób, a 204 zostały ranne.
13 maja 2011 roku w miejscowości Charsadda w Pakistanie dokonano podwójnego zamachu bombowego w wojskowym centrum szkoleniowym. Był to odwet za śmierć Osamy bin Ladena. Zginęło wówczas 80 osób, a 140 zostało rannych.
22 lipca 2011 roku 32-letni Anders Breivik, przeprowadził dwa ataki w Norwegii. W pierwszym z nich, w wybuchu bombowym w dzielnicy rządowej w Oslo, zginęło 8 osób. W drugim, na uczestników obozu młodzieżówki współrządzącej Partii Pracy na wyspie Utya, zastrzelił 69 osób.
Zamachy wywołały głęboki szok społeczny. Ówczesny premier Jens Stoltenberg nazwał je tragedią narodową i najgorszą zbrodnią od czasu drugiej wojny światowej.
Proces Breivika rozpoczął się w kwietniu 2012 roku, a w sierpniu tego samego roku sąd uznał go za poczytalnego i skazał na 21 lat więzienia. To najwyższy możliwy wymiar kary w Norwegii.
4 października 2011 roku – zamach w Mogadiszu stolicy Somalii został zorganizowany przez somalijską islamistyczną organizację Al-Shaabab powiązaną z Al-Kaidą. Zginęło co najmniej 139 osób, a 93 odniosło obrażenia.
Wartoprzeczytać
5 stycznia 2012 roku – podwójny zamach terrorystyczny na szyickich pielgrzymów w Nasiriji i w Bagdadzie, gdzie eksplodowały cztery bomby. Łącznie zginęło ponad 70 osób, a rannych zostało około 150-ciu.
15 kwietnia 2013 roku – dokonano zamachu podczas maratonu w Bostonie. W czasie trwania imprezy doszło do wybuchu dwóch bomb. Zginęły 3 osoby, a 264 zostały ranne.
16 grudnia 2014 roku – atak na szkołę wojskową w Peszawarze w Pakistanie. W wyniku zamachu zginęło 132 uczniów w wieku 12-16 lat, kilku pracowników szkoły a także 7 terrorystów. Ataku dokonała grupa talibów z organizacji Tehrik-i-Taliban Pakistan.
7 stycznia 2015 roku – w Paryżu dokonano ataku na redakcję satyrycznego tygodnika “Charlie Hebdo”, znanego z karykatur Mahometa. Zginęło 12 osób, w tym ośmiu dziennikarzy pisma. Sprawcami byli dżihadyści, utrzymujący, że chcą pomścić proroka. Atak rozpoczął serię zamachów w stolicy Francji, w sumie w ciągu trzech dni zostało zabitych 17 osób.
18 marca 2015 roku – zamach terrorystyczny w Muzeum Bardo w Tunisie. Zginęły ponad 20 osób, a 50 zostało rannych. Odpowiedzialność za atak wzięło na siebie Państwo Islamskie.
13 listopada 2015 roku – seria ataków terrorystycznych w Paryżu i Saint-Denis we Francji. Doszło do trzech eksplozji i sześciu strzelanin. W teatrze Bataclan zamachowcy wzięli zakładników i starli się z policją, która rozpoczęła szturm. Zabito ośmiu sprawców. Łącznie zginęło 137 osób, w tym 87 w Bataclan. Ponad 300 osób zostało rannych. Prezydent Francji Franois Hollande ogłosił stan wyjątkowy oraz tymczasowe zamknięcie granic. Państwo Islamskie potwierdziło swój udział w atakach.
Informacyjna Agencja Radiowa/E.Porycka/K.Koziełł/dok.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |