Wtorek, 25 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
U2 w trzecim wymiarze [koncert]
W kinach sieci Multikino widzowie zobaczą na wielkim ekranie jedną z najpopularniejszych grup rockowych świata i zaśpiewają razem z Bono i U2 takie przeboje jak: “One” czy “With or Without You”.
“U2 3D”, to pierwszy trójwymiarowy, cyfrowy zapis koncertu. Przeniesie on widzów na stadion, na którym występuje jedna z najpopularniejszych grup rockowych świata.
Film w reżyserii Catherine Owens i Marka Pellingtona powstał w Ameryce Południowej podczas ostatniego etapu trasy koncertowej “Vertigo”. Jest on połączeniem nowatorskiej techniki cyfrowej w technologii 3D i wielokanałowego zapisu dźwięku na poziomie Surround 5.1.
Koncert “U2 3D” będzie można zobaczyć w łódzkim Silver Screen o godz. 20:00.
Rozmowy przed ekranem – Stanisław Janicki
W cyklu rozmowy przed ekranem w Kinematografie, spotkanie ze Stanisławem Janickim.
Podczas spotkania Stanisław Janicki wraz z prowadzącym rozmowę – Andrzejem Czuldą – zaprezentują książkę “Odeon. Felietony filmowe”. Odbędzie się również przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego, którego bohaterem jest Stanisław Janicki – „Nie robić głupstw” (2013) w reżyserii Krzysztofa Tusiewicza. Pokazane zostaną również filmy Stanisława Janickiego zrealizowane w Wytwórni Filmów Oświatowych: “Konterfekty Króla Jegomości” (1983), “Bracia Polscy” (1980), “Domy życia” (1987).
Stanisław Janicki od 1953 roku wykonuje zawód dziennikarza, współpracując ze stacjami telewizyjnymi, radiowymi i prasą. Wynikiem jego pracy jest ponad 40 realizacji, zarówno filmów krótkometrażowych, jak i seriali, ale również 10 książek o tematyce filmowej, z których większość doczekała się wydań zagranicznych.
Kinematograf, Plac Zwycięstwa, godz. 17:00, wstęp wolny
Wtorkowe kino Szafy. Tajemnice Brokeback Mountain
Na cotygodniowym, filmowym wieczorze w Klubie Szafa, tym razem projekcje filmu Anga Lee “Tajemnice Brokeback Mountain”.
Ennis Del Mar i Jack Twist poznają się w trakcie poszukiwania zatrudnienia. Ich nowy pracodawca wysyła ich do pracy na majestatyczne wzgórze Brokeback. Tam mają miejsce wydarzenia, które na zawsze odmienią ich dotychczasowe życie. Ennis i Jack postanawiają jednak zachować je w tajemnicy.
Każdy z nich rozpoczyna nowe życie. Mijają 4 lata. Pewnego dnia żona Ennisa przynosi mu pocztówkę, w której Jack zapowiada swój przyjazd do Wyoming. Ennis wyczekuje przyjaciela, a po jego przybyciu przekonuje się, że rozłąka jedynie wzmocniła ich więź. Czy tajemnica ze wzgórza Brokeback wyjdzie na jaw?
Trzy Oscary, cztery Złote Globy, kapitalne kreacje aktorskie Heath Ledgera i Jake’a Gyllenhaal’a, świetna muzyka i zdjęcia.
Pierwszy seans skierowany do osób niepalących rozpocznie się o godz. 18:00, natomiast projekcja z dymkiem o godz. 21:00. Wstęp wolny.
Jan Karski. Fotobiografia
Historia legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego została zamknięta w obrazach przez Macieja Sadowskiego. Na promocję tego wyjątkowego wydawnictwa, spotkanie z autorem i wydawcą, zaprasza Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
Album Macieja Sadowskiego łączy w sobie cechy książki artystycznej i literatury biograficzne. Niezwykła historia Jana Karskiego, jego wypowiedzi zostały zestawione ze zdjęciami, dokumentami, dyplomami i odznaczeniami. Wstęp do książki napisał były Minister Spraw Zagranicznych Adam Daniel Rotfeld, a rodzaj posłowia stanowi esej znanego polskiego i emigracyjnego dziennikarza Macieja Wierzyńskiego: „Jan Karski. Romantyczny realista”
Promocji będzie towarzyszyć wystawa o Janie Karskim.
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83, godz. 18.00, wstęp wolny.
Na zachętę do muzeum. Kolekcja Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych [wystawa]
Trwa wystawa prezentująca kolekcję zebraną przez Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych od momentu jego powstania do dzisiaj.
Towarzystwo tworzyło swoje zbiory tak, aby korespondowały one z kolekcją Muzeum Sztuki w Łodzi i ją uzupełniały. W kolekcji „Zachęty” znalazły się współczesne prace wchodzące w dialog z awangardową tradycją sztuki oraz dzieła podejmujące problemy cielesności, seksualności, a także kwestie społeczne i polityczne.
Kuratorami wystaw są Grzegorz Musiał i Anna Saciuk-Gąsowska. Ekspozycja otwarta będzie do 2 marca 2014.
ms1, ul.Więckowskiego 36