Środa, 16 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Z gitarą przez Antyle”. Jacek Jędrzejak w Domu Literatury [spotkanie]
Jacek Jędrzejak, członek zespołu Big Cyc oraz autor najnowszej książki “Z gitarą przez Antyle” będzie gościem Domu Literatury w Łodzi.
“Z gitarą przez Antyle” to dziennik z podróży Jacka Jędrzejaka. Relacja z wyprawy do lasów tropikalnych Dominiki, Gwadelupy i Martyniki. Opowieść o tym, jak atakował szczyt wulkanu Mount Pele i próbował nalewki z węża. To przedstawienie obcej kultury, miejscowej muzyki i lokalnych potraw. Opis codzienności i zwykłego życia okolicznych mieszkańców.
Spotkanie odbędzie się 16 marca, o godz. 19:00 w Domu Literatury, ul. Roosevelta 17 w Łodzi. Poprowadzi jej Szymon Wiśniewski.

Uwaga! Afganistan. Przegląd filmów w Muzeum Kinematografii [kino]
Filmy fabularne, dokumenty i animacje z Afganistanu – Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza na nietypowy przegląd.
Przegląd przedstawi urozmaicony przekrój afgańskiej produkcji filmowej – filmy fabularne, dokumenty oraz animacje – z ostatnich 15. lat oraz o wiele wcześniejsze. Większość filmów przedwojennych zostało spalonych przez talibów, a te pokazane w tym przeglądzie należą do zaledwie kilku zdigitalizowanych. Na początku każdego seansu będzie wyświetlony odcinek unikatowych kronik filmowych z 1968 r., które uświadamiają, jak tragicznie zatrzymał się rozwój tego kraju na skutek wojen, trwających już od 36. lat.
Filmy pozwolą zapoznać się z teraźniejszym życiem codziennym na wsi oraz w wielkich miastach jak Kabul, ale też z większą swobodą obyczajową, która panowała w latach przedwojennych, kiedy np. studenci obu płci razem bawili się w klubach czy kawiarniach.
Po seansach będzie można spotkać się i porozmawiać z twórcami. Gośćmi przeglądu będą: Malek Shafii, Mohsen Hossaini i Razi Mohebi.
“Uwaga! Afganistan” w Muzeum Kinematografii odbędzie się od 15 do 17 marca.Wszystkie filmy będą wyświetlane z polskimi napisami.
16.03 środa
17.00 Nocne opowiadania (2015), 60
reżyseria: Alka Sadat
Nie dla ciebie ten kraj (2011), 24
reżyseria: Hussein Hassani
Ściana (1983), 8
reżyseria: Siddiq Barmak
Taniec (2015), 3
reżyseria: Mohsen Hossaini
19.00 Spotkanie z reżyserem Mohsenem Hossainim
20.00 Dane słowo (1986), 97
reżyseria: Said Orokzai
Pachnidło (2012), 2
reżyseria: Mohsen Hossaini

68. Sesja “Musica Moderna”. Zaprasza Akademia Muzyczna w Łodzi [muzyka]
Tegoroczna wiosenna sesja “Musica Moderna” organizowana przez Akademię Muzyczną w Łodzi odbędzie się w kilku odsłonach w ciągu dwóch miesięcy między 14 marca a 20 maja.
W tej edycji słuchaczy czeka kilka koncertów i interesujących wykładów z zakresu technik kompozytorskich i wykonawczych stosowanych w muzyce współczesnej. Na wszystkie imprezy wstęp wolny, za wyjątkiem koncertu, który odbędzie się w Filharmonii Łódzkiej.
Sesję rozpoczął koncert muzyki amerykańskiej twórców związanych z kręgiem Columbia University (Nowy Jork). Z gościnnymi wykładami przyjadą kompozytorzy chińscy: Tan JinGang i Fan Hongshuo z Sichuan Conservatory of Music (Czengdu), a także kontrabasista Łukasz Owczynnikow z Warszawy.
Utwory między innymi łódzkich kompozytorów Marty Śniady, Tomasza Szczepanika i Artura Zagajewskiego zostaną wykonane podczas koncertu w Filharmonii Łódzkiej. Usłyszymy je w interpretacji Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble z dyrygentem Maciejem Koczurem.
Młodzi wykonawcy przedstawią kompozycje młodych kompozytorów, w tym tegorocznych absolwentów studiów licencjackich i magisterskich (trzy monograficzne koncerty dyplomowe). Po raz pierwszy usłyszymy utwory studentów nowej specjalności kompozycji muzyki filmowej. Chór kameralny Vivid Singers prowadzony przez Dawida Bera wystąpi w Kościele Ojców Bernardynów w Łęczycy i wykona m.in. utwory Krzysztofa Grzeszczaka, Artura Zagajewskiego, Tomasza Szczepanika i Sławomira Kaczorowskiego.
PLAN SESJI:
16 III, środa, godz. 10.00
Wykład ilustrowany: WSPÓŁCZESNE TECHNIKI WYKONAWCZE NA KONTRABASIE
Łukasz Owczynnikow (Warszawa)
Akademia Muzyczna w Łodzi, al. 1 Maja 4, Sala kameralna, wstęp wolny
16 III, środa, godz. 17.00
Koncert MUZYKA CHIŃSKA. KONFRONTACJE
Akademia Muzyczna w Łodzi, al. 1 Maja 4, Sala kameralna, wstęp wolny
kompozytorzy: Wojciech Błażejczyk, Fan Hongshuo, Tan JinGang, Yaxi Li, Marcina Stańczyk

Malowane nadzieją. Wystawa i charytatywna aukcja [ekspozycja]
Blisko siedemdziesiąt pisanek wykonanych ze strusich jaj można oglądać w Manufakturze. To już piętnasta akcja charytatywna pod hasłem “Malowane nadzieją”.
Co roku przed świętami Wielkanocnymi organizowana jest wystawa pisanek, które później przekazywane są na aukcję. Wśród autorów są zarówno wybitni artyści, jak i zupełni amatorzy. – To są bardzo różnorodne osoby. Są profesorowie Akademii Sztuk Pięknych, ich studenci, jest sklepikarz, lekarz, jubilerzy, uczniowie szkół średnich. Praktycznie nie ma tu żadnych ograniczeń. Każdy, kto mam trochę czasu i talentu, bierze udział w tej akcji – mówi ks. Piotr Kosmala, duszpasterz osób niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej.
Zobacz tegoroczne prace:kliknij
“Pod młotek” trafią wszystkie pisanki, a także namalowane na tę okazje obrazy i przekazane przedmioty, jak na przykład piłka ręczna podpisana przez polskich szczypiornistów. – W poniedziałek, 21 marca o godzinie 18 w sali balowej hotelu Andel’s odbędzie się aukcja, która jest zwieńczeniem akcji.Zarówno artyści wykonują te prace z myślą o niepełnosprawnych i ci, którzy je kupują – dodaje ksiądz Kosmala.
Cały dochód z aukcji zostanie przekazany na wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla niepełnosprawnej młodzieży.
Wystawatuż przy głównym wejściu do galerii handlowej Manufaktury będzie prezentowana do 20 marca.

Zobacz, jak wyglądała Łódź w latach trzydziestych [oprowadzanie kuratorskie]
W Muzeum Miasta Łodzi można oglądać pierwszą w historii miasta makietę zaginionego kwartału.
To unikatowy projekt przedstawiający zabudowę, która przed II wojną światową znajdowała się na obszarze między innymi dzisiejszego Parku Staromiejskiego oraz Starego Miasta. – Makieta obejmuje kwartał ulic: Ogrodową, Północną, Franciszkańską, Wojska Polskiego i Zachodnią. To jest nasze Stare Miasto z lat trzydziestych, które kompletnie różni się od tego dzisiejszego. To jakieś czterysta budynków, z których zachowało się około pięć, dziesięć procent – mówi Michał Gruda z Muzeum Miasta.
Makieta odwzorowuje wszystkie szczegółowy w skali 1:400. – Staraliśmy się przedstawić wszystkie szczegóły. Są więc samochody, dorożki, latarnie. Mieli być też ludzie, ale byliby praktycznie niedostrzegalni. Najmniejszy element to słup ogłoszeniowy, który w rzeczywistości ma 2,5 metra, a tutaj centymetr wysokości – dodaje Michał Gruda.
Makieta wykonana w ramach projektu “W poszukiwaniu zaginionego kwartału” weszła do stałej ekspozycji Muzeum Miasta Łodzi, a w marcu 2016 roku jest prezentowana w Galerii “W biegu” wraz z filmem oraz grafikami omawiającymi przeszłość zaprezentowanego fragmentu miasta. Towarzyszą jej między innymi oprowadzania kuratorskie, które odbędą się 16 i 23 marca.
