Sobota, 12 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Filmowe śniadanie w Starym Kinie [film]
Kolejne spotkanie w ramach cyklu Śniadania z Transatlantykiem – pokaz filmu “Soul Kitchen” w Starym Kinie na Piotrkowskiej 120.
Gabinet Iluzji braci Władysława i Antoniego Krzemińskich – mieszczący się właśnie przy ul. Piotrkowskiej 120 – był pierwszym w kraju miejscem regularnych pokazów seansów filmowych. Kino Tatry we współpracy z PGNiG Transatlantyk Festival przywróciło ideę dawnego kina i od niedawna ponownie można oglądać w nim filmy prezentowane na tradycyjnej taśmie 35mm.
Podczas najbliższego Śniadania z Transatlantykiem zostanie wyświetlony obraz “Soul Kitchen” w reżyserii Fatiha Akina – filmowy laureat Nagrody Specjalnej Jury na festiwalu w Wenecji. To historia Zinosa, właściciela podupadającej restauracji, którego niespodziewanie rzuca dziewczyna. Ponieważ mężczyzna przestaje radzić sobie z prowadzeniem lokalu, z pomocą przychodzą mu jego współpracownicy, którzy robią wszystko, by restauracja odzyskała dawną świetność.
Pokaz oraz śniadanie zainspirowane filmem odbędą się 12 marca o godzinie 11.00
Trzecia edycja Night of the Proms w Polsce [muzyka]
Już w najbliższą sobotę swoje przeboje w towarzystwie orkiestry symfonicznej zaśpiewają popowe i rockowe gwiazdy. W łódzkiej Atlas Arenie wystąpią Zucchero, Lisa Stansfield, Simple Minds, John Miles, Blue Cafe, Il Novecento oraz Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej.
Wydarzenia z cyklu ”Night of the Proms” już od 31 lat są w Europie synonimem rozrywki na najwyższym poziomie. Te trzymające w napięciu muzyczne show z udziałem gwiazd są nie tylko perfekcyjnie wyreżyserowane, ale również dopełnione nowoczesną techniką oświetleniową i nagłośnieniową.
Pomysł na organizację wydarzeń zrodził się w głowie dwóch belgijskich studentów, a pierwsze z nich odbyło się w październiku 1985 roku w Antwerpii. Od tego czasu w blisko 900 koncertach uczestniczyło ponad 10 milionów widzów, a swoje przeboje zaśpiewały takie gwiazdy jak Joe Cocker, Sting, Sinad OConnor, Andrea Bocelli, czy Boy George.
W 2014 roku cykl zadebiutował w Polsce. W łódzkiej Atlas Arenie bawiło się wówczas ponad 6,5 tysiąca osób, które uczestniczyły w koncertach OMD, Amy Macdonald, Johna Milesa i Coolio. Podczas zeszłorocznej edycji wystąpili Kim Wilde, Mark King z Level 42, Katie Melua, John Miles oraz Tony Henry.
Podczas tegorocznej, trzeciej odsłony Night of the Proms w Polsce wystąpią: Zucchero, Lisa Stansfield, Simple Minds, John Miles, Blue Cafe, Il Novecento oraz Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej. Wydarzenie odbędzie się w sobotę (12 marca) w łódzkiej Atlas Arenie.
41. YAPA. Poezja śpiewana i piosenka turystyczna w Hali Expo [festiwal]
Poezja śpiewana, piosenka turystyczna i szeroko rozumiany folk – w starej Hali Expo trwa 41. Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA
To największe takie wydarzenie w Polsce i jeden z najstarszych festiwali muzyki turystycznej i studenckiej w kraju. – To festiwal, który promuje kulturę poezji śpiewanej, piosenki turystycznej, studenckiej. I także w tym roku, w trakcie czterech koncertów, będziemy mogli usłyszeć całą śmietankę i najważniejszych twórców związanych z nurtem szeroko pojętej krainy łagodności – mówi Bartłomiej Zgorzelski jeden z organizatorów YAPY.
Czytaj także:Sprawdź, kto wystąpi na 41. edycji Festiwalu YAPA
Wystąpią miedzy innymi zespół Mikroklimat, Seta, Jerzy Filar i wielu innych. – Będą też zwycięzcy poprzednich festiwali, jak Chwila Nieuwagi, Basia Beuth, czy zespół Albo i nie – wymienia Zgorzelski.
W tym roku YAPA zmieniła lokalizację. Wszystkie koncerty odbędą się w starej Hali Expo. Festiwal potrwa do 13 marca.
Sobota, 12 marca, godz. 12:00, Koncert Konkursowy, prowadzenie: Maciej Trojanowski
Daniel Gałązka z zespołem
Konkurs (Nic Wielkiego, Fumum Venditor, Jolly Roger, Kapela z Przypadku, Monika Kowalczyk, Oreada i Paduchy, Paulynaz Lublyna, Po Burzy, Robert Mazurkiewicz&Przemek Bielawa, Wbrew Pozorom, Łukasz Jędrys, Zagrali i Poszli)
Sobota, 12 marca, godz. 19:00, Nocny Koncert Gwiazd, prowadzenie: Bartłomiej Zgorzelski
Piosenki Andrzeja Koczewskiego
Olek Grotowski i Zuzanna
Robert Kasprzycki
Jerzy Filar
Mikroklimat
Seta
Caryna
Albo i Nie
Basia Beuth
Czołówka europejskiego techno [muzyka]
W klubie DOM wystąpi Lucy – producent muzyczny i założyciel wytwórni płytowej Stroboscopic Artefacts.
Pod pseudonimem Lucy znany jest Luca Mortellaro – dj i producent muzyczny, założyciel wytwórni płytowej Stroboscopic Artefacts. Jest on jednym z czołowych europejskich producentów techno, w jego muzyce nie brakuje również nawiązań do innych gatunków muzycznych.
Znakiem rozpoznawczym Lucy jest wyjątkowa mieszanka energii i kreatywności. Jego twórczość pełna jest eksperymentów, a muzykowi nieustannie towarzyszą wysokie ambicje i chęć poszerzania swoich horyzontów. Obecnie mieszka w Berlinie, gdzie regularnie gra w najpopularniejszych klubach, takich jak Berghain and Corsica Studios.
Znakiem rozpoznawczym Lucy jest wyjątkowa mieszanka energii i kreatywności. Jego twórczość pełna jest eksperymentów, a muzykowi nieustannie towarzyszą wysokie ambicje i chęć poszerzania swoich horyzontów. Obecnie mieszka w Berlinie, gdzie regularnie gra w najpopularniejszych klubach, takich jak Berghain and Corsica Studios.
Lucy wystąpi w Klubie DOM w sobotę (12 marca) o godzinie 22:00.
Zobacz, jak wyglądała Łódź w latach trzydziestych [ekspozycja]
W Muzeum Miasta Łodzi można oglądać pierwszą w historii miasta makietę zaginionego kwartału.
To unikatowy projekt przedstawiający zabudowę, która przed II wojną światową znajdowała się na obszarze między innymi dzisiejszego Parku Staromiejskiego oraz Starego Miasta. – Makieta obejmuje kwartał ulic: Ogrodową, Północną, Franciszkańską, Wojska Polskiego i Zachodnią. To jest nasze Stare Miasto z lat trzydziestych, które kompletnie różni się od tego dzisiejszego. To jakieś czterysta budynków, z których zachowało się około pięć, dziesięć procent – mówi Michał Gruda z Muzeum Miasta.
Makieta odwzorowuje wszystkie szczegółowy w skali 1:400. – Staraliśmy się przedstawić wszystkie szczegóły. Są więc samochody, dorożki, latarnie. Mieli być też ludzie, ale byliby praktycznie niedostrzegalni. Najmniejszy element to słup ogłoszeniowy, który w rzeczywistości ma 2,5 metra, a tutaj centymetr wysokości – dodaje Michał Gruda.
Makieta wykonana w ramach projektu “W poszukiwaniu zaginionego kwartału” weszła do stałej ekspozycji Muzeum Miasta Łodzi, a w marcu 2016 roku jest prezentowana w Galerii “W biegu” wraz z filmem oraz grafikami omawiającymi przeszłość zaprezentowanego fragmentu miasta. Towarzyszą jej między innymi oprowadzania kuratorskie, które odbędą się 16 i 23 marca.