Piątek, 11 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Mirosław Bałka i Andrew Nairne. Spotkanie w ms2 [wystawa]
Spotkanie towarzyszące wystawie “Mirosław Bałka: Nerw. Konstrukcja” to okazja, by posłuchać rozmowy artysty z Andrew Nairne’em, dyrektorem Kettle’s Yard w Cambridge, na temat ekspozycji prezentowanej obecnie w Muzeum Sztuki w Łodzi.
Spotkanie dotyczyć będzie recepcji międzynarodowej dzieł Mirosława Bałki powodów, dla których jego prace stały się ważne dla odbiorców zachodnich. Przedmiotem rozmowy będą również konteksty artystyczne i kulturowe odbioru dzieł artysty w Wielkiej Brytanii. Nie zabraknie odniesień do wystawy Mirosława Bałki pokazywanej obecnie w Muzeum Sztuki w Łodzi jej aranżacji przestrzennej, sposobie zestawienia prac, jej obecności w Łodzi. Zmierzać będzie do odpowiedzi na pytania o to, czy idea rzeźby jest jeszcze nośna i co stanowi dla artysty wyzwanie w obecnym kontekście historycznym.
Rozmowę zaplanowano w piątek, 11 marca o godzinie 18, ms, ul. Ogrodowa 19, wstęp wolny.
Antyczna Noc Literatury [spotkanie]
Antyczna Noc Literatury to już siódme, nocne spotkanie kulturalne, podczas którego odbywają się gawędy, gry, koncerty i inne działania upowszechniające literaturę.
Tym razem specjaliści z Interdyscyplinarnego Centrum Badań Humanistycznych UŁ zapraszają na bliskie spotkanie z cywilizacją starożytnej Grecji i Rzymu, które odcisnęły duże piętno na rozwoju kulturalnym Europy.
W czasie nocy będzie można między innymi posłuchać poezji polskiej inspirowanej Antykiem, wziąć udział w konkursie przysłów łacińskich oraz obejrzeć przedstawienia oparte na fragmentach Antygony Sofoklesa oraz Chmur Arystofanesa w wykonaniu studentów Katedry Filologii Klasycznej UŁ.
Nie zabraknie prelekcji o agonistyce, czyli sztuce rywalizacji Od walki na stadionie do wyborów Miss World oraz zwiedzania Pałacu Poznańskich pod kontem Neo-Antyku. Antycznej Nocy Literatury towarzyszyć będzie wystawa prac konkursowych dzieci i młodzieży z łódzkich szkół pt. Kulturowe dziedzictwo Antyku Śródziemnomorskiego.
Antyczna Noc Literatury odbędzie się w piątek, 11 marca w Muzeum Miasta Łodzi przy Ogrodowej 15. Początek o godzinie 18. Wstęp wolny.
Sprawdź szczegółowy program:
Sprawdź, kto wystąpi na 41. edycji Festiwalu Yapa [muzyka]
Kolejna odsłona festiwalu dla miłośników poezji śpiewanej oraz piosenki turystycznej rozpocznie się już 11 marca. Wydarzenie potrwa trzy dni.
Yapa to największe takie wydarzenie w Polsce, a zarazem jeden z najstarszych festiwali muzyki turystycznej i studenckiej w kraju. Jego początki sięgają lat 70., kiedy w głowach członków Studenckiego Klubu Turystycznego ”PŁazik” Politechniki Łódzkiej zrodził się pomysł przeniesienia górskiego klimatu do Łodzi. Od tamtego czasu Yapa wpisuje się w kalendarz jako jedna z najważniejszych imprez kulturalnych zarówno w Łodzi jak i w Polsce.
Podczas tegorocznej edycji na scenie pojawią się zespoły, które w ostatnich latach przyciągały na Yapę rzeszę wielbicieli: Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn, Kuśka Brothers, Caryna.
Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn – młody kolektyw muzyczno kabaretowy. Na scenie potrafią zaskoczyć nietuzinkowym dowcipem i abstrakcyjną poezją. Z dużą dozą dystansu śpiewają o codzienności, radości i niespełnionej miłości. Niezwykły kontakt z publicznością zapewnił im już przychylność Yapowiczów.
Kuśka Brothers – piszą o sobie, że grają mieszankę szanto, punku, folku i metalu. Na scenie są nieprzewidywalni i naprawdę żywiołowi. Yapowa publiczność wie, że ”gdy zagra Kuśka to sama skacze nóżka”.
Caryna – prawdziwa słowiańska dusza. Grają od 2008 roku, a rzeszę fanów zdobyli nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Mieszanka charyzmatycznych bałkańskich rytmów oraz nostalgicznych polskich i rosyjskich ballad.
Nie zabraknie również artystów, którzy świętowali swój triumf na tym festiwalu Albo i nie, Chwila Nieuwagi, Basia Beuth, Daniel Gałązka.
Albo i nie – laureaci OSPPT Yapa 2015. Ich kariera nabrała tempa, wydają właśnie drugą płytę. Zespół składa się z czwórki panów, którzy czarują nie tylko głosami, ale i wyglądem. Na koncertach nie skaczą, ale zarażają pozytywną energią.
Chwila Nieuwagi – niezwykle charyzmatyczny zespół łączący w sobie żywiołowość folkloru prosto z Górnego Śląska, klimatycznego jazzu i nastrojowej piosenki poetyckiej. Podczas koncertów kipią energią i są jednymi z ulubieńców wybrednej Yapowej publiczności.
Basia Beuth – tworzy i wykonuje wspólnie z zespołem utwory z pogranicza ballady i piosenki poetyckiej, którym towarzyszy żywy, radosny akompaniament z elementami folku, jazzu, funky, a czasem bluesa. Znana z pięknego głosu, wrażliwości i burzy loków. To ona zaczarowała publiczność Yapy w 2009 roku i otrzymała nagrodę Grand Prix.
Daniel Gałązka – zdobył nagrodę publiczności na Yapie w 1998 roku. Teraz znów zagra na naszej scenie razem z zespołem. Ich muzyka to ”jazzująco, poetycko, wielobarwnie malowanie świata z krainy łagodności”. Sami twierdzą, że ich twórczość jest w pełni autorska. Grali i grają na wielu przeglądach i festiwalach, trzy lata temu wystąpili nawet na Woodstocku.
Pojawią się także zaskakujące duety, które można usłyszeć tylko na Yapie Olek Grotowski i Zuzanna.
Olek Grotowski – nietuzinkowa postać z nietuzinkowymi utworami. Kompozytor i wykonawca wierszy Andrzeja Waligórskiego i Artura Andrusa. Ma niebywałe umiejętności interpretacyjne. Jego specjalnością są satyryczne aranżacje bez cenzury, a teksty zawsze mają podwójne dno, ukryty sens i niosą ze sobą dużo życiowej prawdy.
Zuzanna – najmłodsze objawienie wśród artystów piosenki autorskiej. Specjalistka od ballad. Niezwykle utalentowana, muzyczny samouk. Tworzy autorskie kompozycje, gra na akordeonie, fortepianie i gitarze. Na zeszłorocznej Yapie oczarowała publiczność, za co otrzymała II nagrodę.
Wśród wykonawców znajdują się również wręcz legendarne formacje, dzięki którym na szlakach, w bazach studenckich czy schroniskach możemy śpiewać niezliczoną liczbę piosenek Seta, Mikroklimat, Jerzy Filar, Orkiestra św. Mikołaja.
Seta – studencka Ekipa TurystycznoArtystyczna powstała w 1976 roku. To oni są autorem piosenek tworzących nurt piosenki turystycznej. Ich utwory żyją nie tylko na scenie, ale i w schroniskach, na szlakach, rajdowych ogniskach, a przede wszystkim w sercach publiczności i wielbicieli piosenki turystycznej.
Mikroklimat – jako zespół grają piosenki balladowe z elementami jazzu, bluesa i muzyki folkowej. Ich specjalnością jest piosenka pozytywna znana doskonale Yapowej publiczności. Połączenie aranżacji chóralnych i kompozycji na pianinie potrafi przenieść w inny świat.
Jerzy Filar – prawdziwa ostoja poezji śpiewanej. Posługując się gitarą, harmonijką ustną i swoim niepowtarzalnym chrapliwym głosem, wydobywa głębię z tekstów swoich i Jacka Cygana. Osobowość sceniczna, duże poczucie humoru i niezwykła wokalistyka oto cechy sukcesu jego koncertów.
Orkiestra św. Mikołaja – to znaczący kawałek historii polskiego folku. Rozpoznawalną cechą grupy jest akustyczne brzmienie i niezwykła różnorodność instrumentów od cymbałków i mazanki po skrzypce i harfę klawiszową. Swoje inspiracje czerpią z muzyki słowiańskiej, łemkowskiej i huculskiej. Zespół doceniony i nagradzany w całej Europie, gdzie zagrał blisko 2000 koncertów.
Krzysztof Kieślowski Ślady i pamięć. Wystawa z okazji 20. rocznicy śmierci reżysera [wystawa]
Dokumenty, fotosy, plakaty wszystko, co wiąże się z filmową twórczością Krzysztofa Kieślowskiego, można oglądać na wystawie w rotundzie Manufaktury.
Otwarcie ekspozycji związane jest z przypadającą 13 marca, 20. rocznicą śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Współprganizatorem wystawy jest łódzkie Muzeum Kinematografii. – Muzeum już właściwie od kilku lat prezentuje te wystawy na świecie. Powstały cztery wystawy poświęcone Kieślowskiemu, ale ta jest najobszerniejsza. Pokazuje zarówno życie, jak i twórczość reżysera – mówi kuratorka Krystyna Zamysłowska.
Część dokumentów pochodzi z prywatnych zbiorów żony reżysera Marii Kieślowskiej. – Pokazujemy zdjęcia z pierwszych lat dzieciństwa, ze szkoły. Pokazujemy też żonę i córkę reżysera, bo one były dla niego bardzo ważne – dodaje kurator wystawy Barbara Kurowska. Są tam również dyplomy i nagrody, jakie Krzysztof Kieślowski otrzymał na krajowych oraz międzynarodowych konkursach oraz festiwalach filmowych.
Wystawa “Krzysztof Kieślowski Ślady i pamięć” czynna będzie przez miesiąc do 10 kwietnia.
Dj set w wykonaniu duetu Xxanaxx [koncert]
Klaudia Szafrańska i Michał Wasilewski zagrają w nowo otwartym klubie Williamsburg.
Xxanaxx grają muzykę elektroniczną, w której można odnaleźć nawiązania do chilloutu i chillwave’u. Wokalistka Klaudia Szafrańska i producent muzyczny Michał Wasilewski połączyli swoje siły w 2012 roku, czego efektem był wydany dwa lata później debiutancki krążek duetu “Triangles”. Płyta spotkała się z bardzo dobrym odbiorem i sprawiła, że muzycy stali się jednymi z bardziej rozpoznawalnych postaci na polskiej scenie klubowej.