Jeść oczami… Tradycje polskiego stołu
Posiłki jadano godzinami a porcelanę nazywano białym złotem to tylko niektóre z ciekawostek dotyczących tradycji i zwyczajów polskiego stołu. Omawiano je w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kościerzynie w powiecie sieradzkim.
Seminarium o obyczajach i kulinarnych gustach Polaków połączono z doroczną prezentacją stołów wielkanocnych. Polskie jadalnie na dworach w XVIII i XIX wieku były bogate i koncentrowało się w nich życie rodziny, mówiła historyk sztuki, Anna Niedzielska. – Gusta Polaków były różnorodne.Każdy dwór starał się być samowystarczalny i wytwarzać produkty, które wykorzystywał na swoim stole. Na zróżnicowanie zwyczajów wpływało to, co w danym regionie było uprawiane i produkowane – tłumaczyła.
Uczestniczki seminarium w Kościerzynie, czyli w większości członkinie lokalnych stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich, również wspominały dawne świąteczne obyczaje. -Dawniej takie delikatne ciasta, zrobione przez mamę, stały najpierw na szafie, potem niosło się je do piekarza. Człowiek czekał na nie jak na coś niezwykłego, czekał też za sałatką, za kiełbasą – mówiły uczestniczki.
Potrawy i ozdoby wielkanocne prezentowane w kościerzyńskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego przygotowały grupy z 9 powiatów województwa łódzkiego.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |