Środa, 2 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Imagine Dragons z koncertem Smoke + Mirrors Live [seans]
Koncert Imagine Dragons zobaczymy 2 marca w Multikinie.
Na koncercie Smoke + Mirrors Live nakręconym w ramach trasy Imagine Dragons pojawiły się takie hity jak Demons, Its Time i nagrodzony Grammy Radioactive z debiutanckiego albumu Night Visions, który okrył się platyną. Album Smoke + Mirrors uplasował się na pierwszym miejscu listy Billboard oraz brytyjskiej listy Official Album Charts i zawiera najnowsze hity, takie jak: I Bet My Life, Gold and Shots, które również znalazły się w filmie.
Imagine Dragons:Smoke + Mirrors Live będzie można zobaczyć 2 marca o godzinie 20 w Multikinie przy Piłsudskiego.
ThinkFilm. O edukacji filmowej w szkole [spotkanie]
Spotkanie z Jadwigą Mostowską, autorką Elementarza młodego kinomana, i rozmowa o edukacji filmowej dzieci i młodzieży w instytucjach kultury oraz w szkole – to tematy kolejnego spotkania w ramach cyklu ThinkFilm.
Będzie mowa m.in. o tym, jak przełożyć język filmoznawcy na praktykę pracy z młodymi odbiorcami, jak napisać scenariusz lekcji filmu, gdzie szukać niezbędnych materiałów.
Jadwiga Mostowska jest absolwentką kulturoznawstwa o specjalności filmoznawczej UŁ. Zajmuje się edukacją kulturalną w obszarze filmu, sztuk wizualnych i literatury. Jest autorką artykułów z dziedziny filmoznawstwa oraz opracowań służących edukacji młodego widza (m.in. dla Filmoteki Szkolnej i portalu www.edukacjafilmowa.pl). Otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stworzyła publikację dedykowaną edukacji filmowej dzieci pt. Elementarz młodego kinomana.
ThinkFilmt to międzynarodowy projekt o edukacji filmowej. Realizują go filmoznawcy z uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Uniwersytetem Karola w Pradze. Przedmiotem ich badań są sposoby prowadzenia edukacji filmowej – zarówno te firmowane przez instytucje państwowe, jak i przedsięwzięcia podejmowane przez sektor pozarządowy.
Spotkanie odbędzie się w środę, 2 marca o 17 na Wydziale Filologicznym UŁ przy Pomorskiej 171/173.
Makieta zaginionego kwartału. Ekspozycja w Muzeum Miasta Łodzi [wystawa]
Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na ekspozycję pierwszej w dziejach naszego miasta makiety historycznego fragmentu Łodzi z roku 1939.
Makieta obejmuje zabudowę, która przed II wojną światową znajdowała się na obszarze dzisiejszego Parku Staromiejskiego oraz Starego Miasta od ulic Ogrodowej i Północnej, po Wojska Polskiego i Limanowskiego. W założeniumakieta ma być postrzegana jako źródło wiedzy o przeszłości Łodzi.
Makieta wykonana w ramach projektu “W poszukiwaniu zaginionego kwartału” weszła do stałej ekspozycji Muzeum Miasta Łodzi, a w marcu 2016 roku jest prezentowana w Galerii “W biegu” wraz z filmem oraz grafikami omawiającymi przeszłość zaprezentowanego fragmentu miasta. Towarzyszą jej między innymi oprowadzania kuratorskie, które odbędą się 16 i 23 marca.
Wystawę można oglądać do 26 marca w Muzeum Miasta Łodzi przy Ogrodowej 15.
Najważniejsze zawsze jest niewidoczne. Jn Manuka w ms [ekspozycja]
W łódzkim ms można oglądać pierwszą w Polsce wystawę Jna Manuki, jednego z najciekawszych współczesnych artystów czeskich.
Jego prace prezentowano dotychczas między innymi w galeriach i muzeach w Nowym Jorku, Berlinie, Bonn, Toronto, Melbourne czy Londynie.
Na ekspozycję w Muzeum Sztukizostały wybrane prace z uwzględnieniem czterech okresów, z którymi są związane. Jest to zbiór codziennych martwych natur (które powstały jako negatywna reakcja na spektakularny język sztuki lat 90.), grupa instalacji tekstowych unoszących się w przestrzeni, prace związane z problematyką narracji filmowej oraz prace z okresu, kiedy artysta zajmował się zniekształceniami narracji scenicznej (instalacja teatralna).
Równolegle prezentowane są rysunki, szkice i współczesne materiały, co daje widzowi możliwość odwiedzin w pracowni postkonceptualnej, która zastąpiła klasyczne atelier artystyczne.
Vt HavrnekManuka włączył się w działania czeskiej sceny artystycznej wspólnie z członkami grupy bj (Josef Bolf, Jan erch, Tom Vank) w drugiej połowie lat 90. XX wieku. Jego dzieła nawiązują do konceptualizmu lat 60. i 70. (Stano Filko, Ji Kovanda i inni) w Czechosłowacji.
Wystawęw ms2 przy ul. Ogrodowej 19 można oglądać do 24 kwietnia. Zostałaprzygotowana we współpracy z Miejską Galerią Sztuki w Pradze.