Ginące pszczoły to zagrożenie dla rolnictwa
W Europie i Ameryce Północnej masowo giną pszczoły, motyle i inne gatunki ważne dla rolnictwa. Zdaniem ekspertów ONZ, to zagrożenie dla produkcji żywności.
Tak zwana Międzyrządowa Platforma ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów przedstawiła wyniki swych badań na konferencji w stolicy Malezji – Kuala Lumpur.
Eksperci od dawna mówią, że pszczołom zagrażają wirusy, pestycydy, utrata siedlisk i zmiany klimatyczne. W USA utworzono nawet specjalne grupy specjalistów do wspierania pszczół. Bo dzięki tym i innymi zapylającym rośliny owadom świat produkuje od pięciu do ośmiu procent żywności- twierdzą naukowcy ONZ. Zwierzęta te wpływają też na wielkość i jakość płodów rolnych. Toteż zmniejszające się populacje owadów zagrażają rolnictwu, a to jest szczególnie niepokojące, bo świat potrzebuje coraz więcej żywności – stwierdza raport.
Raport przedstawiła także organizacja Greenpeace. Opiera się on na analizie próbek pobranych z kwiatów i uli w 12 europejskich krajach, w tym w Polsce. Laboratoryjne próbki pobrano z użyciem poławiaczy lub bezpośrednio z plastra. We wszystkich próbkach pyłku znaleziono pestycydy, w sumie 53 rodzaje.
– W Polsce mamy ponad 470 gatunków pszczół. Pszczoła miodna i hodowlana to główne zapylacze w naszej strefie klimatycznej. Zazwyczaj myślimy o nich jak o dostawcach miodu, kitu czy wosku. Jednak to zapylanie jest najważniejszym darem, który otrzymujemy od pszczół. Jedna trzecia naszego pożywienia trafia na nasz stół bezpośrednio dzięki tym owadom powiedziała Katarzyna Jagiełłoz Greenpeace. IAR