Wolność od bólu
Pacjent powinien domagać się od lekarza skutecznego leczenia przeciwbólowego,podkreślają organizatorzy kampanii “Nie ból się. Bądź wolny od bólu”. Organizatorzy zwracają uwagę, że osoba cierpiąca ma prawo do skutecznej terapii przeciwbólowej niezależnie od rodzaju choroby i stopnia jej zaawansowania.
Zpowodu wszelkiego rodzaju bólu przewlekłego cierpi w naszym kraju aż 27 proc. Polaków, podczas gry średnia europejska nie przekracza 19 proc. populacji. Liczba osób cierpiących zwiększa się wraz z wiekiem; po 65. roku życia ból doskwiera co drugiej osobie w naszym kraju.
Najczęstsze dolegliwości nie nowotworowe to bóle układu ruchowego, bóle głowy, bóle pooperacyjne i neuropatyczne. -Przeciętnie różnego rodzaju bóle dokuczają przez 6 lat, ale co piąta osoba cierpi ponad 20 lat -mówi dr Magdalena Kocot-Kępska z Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. – Ból z jednej strony jest objawem, sygnałem ostrzegawczym, że dzieje się coś złego. Jednak ból przewlekły, który trwa pomimo wyleczenia choroby podstawowej, staje się chorobą samą w sobie. Trzeba go leczyć, bo zabija komórki nerwowe – dodajeKocot-Kępska.
Pacjent ma prawo do tego, żeby jego dolegliwości były właściwie leczone – przekonujedr hab. Dorota Karkowska z Katedry Prawa Ubezpieczeń Społecznych i Polityki Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego. Jej zdaniem, niezastosowanie odpowiedniego leczenia przeciwbólowego narusza ludzką godność i może być interpretowane, jako poniżające traktowanie.
Ambasador kampanii aktor Jerzy Stuhr, który walczył z nowotworem, przyznaje, że pacjenci nie znają swoich praw, nie wiedzą że mogą uwolnić się od bólu. Nawiązując do spotu i plakatu reklamującego kampanię mówi, że każdy powinien być reżyserem swojego życia. – “Nie kłaniaj się bólowi i nie ból się”, proś o pomoc lekarza – namawia.
Kampania potrwa do czerwca. W radiu i telewizji będą emitowane spoty z udziałem Jerzego Stuhra. Kompendium wiedzy o leczeniu bólu można znaleźć na stornie internetowej www.niebolsie.pl. IAR