Środa, 24 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Rubieże przyjemności. O pierwszej monografii amerykańskiego filmu niezależnego [spotkanie, film]
Paweł Sołodki, autor pierwszej monografii amerykańskiego filmu niezależnego “Rubieże seksualności. Seksualna niesubordynacja na obrzeżach amerykańskiej kinematografii”, będzie gościem Kina Szkoły Filmowej.
Paweł Sołodki w książce “Rubieże seksualności. Seksualna niesubordynacja na obrzeżach amerykańskiej kinematografii” przygląda się filmowym reprezentacjom płciowych i seksualnych transgresji w amerykańskim filmie niezależnym, choć ogólne wnioski można odnieść także do polskiego kontekstu. Za inspirację dla autora posłużyły wyraźne zmiany w przestrzeni społecznej Zachodu oraz liczne, wymierzone w nią głosy krytyczne. Mierzy się z nimi, próbując odnaleźć obraz rzeczywistego stanu.
Autor analizuje również konkretne przykłady filmowe. Wskazuje, jak transgresje manifestują się w konkretnych przypadkach, jakie dyskursy władzy ustanawiają granice, które są przekraczane.
Po dyskusji na temat problematyki filmu niezależnego odbędzie się pokaz filmu “Sicario” reż. Denis Villeneuve, który otrzymał trzy nominacje do Oscara.
Środa, 24 lutego, godz. 19, Kino Szkoły Filmowej, ul. Targowa Spotkanie z Pawłem Sołodkim poprowadzi dr Dagmara Rode medioznawczyni i filmoznawczyni z Uniwersytetu Łódzkiego. Wstęp wolny.

“Opowiedz się”. Oficjalna premiera portalu [spotkanie]
“Opowiedz się” to projekt internetowy, którego głównym założeniem jest stworzenie przestrzeni dla historii mówionych. Historii osób, które wyróżniają się na tle swojej społeczności, żyją po swojemu i pragną podzielić się tym doświadczeniem z innymi.
Pomysł na projekt wywodzi się z fascynacji Żywą Biblioteką. Platforma internetowa, zbierająca historie osób, narażonych na wykluczenie i stereotypy, będzie poniekąd zdigitalizowaną wersją Biblioteki, do której można sięgnąć zawsze i wszędzie. Może ona posłużyć, jako narzędzie edukacyjne, stosowane podczas zajęć antydyskryminacyjnych dla dzieci i młodzieży. Ale może być atrakcyjna również dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o swoim otoczeniu, poznać tych, których nie spotykają na co dzień.
Czytaj także:Masz ciekawą historię? “Opowiedz się” na portalu
Spotkanie odbędzie się wśrodę, 24 lutegoo godzinie 18 w Centrum Dialogu przy Wojska Polskiego 83. Wstęp wolny.

Swingowa środa w klubie Żarty Żartami [taniec]
Masz ochotę potańczyć swinga? Wpadnij w środę do klubu Żarty Żartami.
Swing Załoga, która po drugiej stronie ulicy spotyka się na zajęciach tanecznych rozpoczyna nowy cykl dodatkowych praktisów. Co tydzień tańczymy do swingowej muzyki i ćwiczymy poznane na zajęciach kroki.Mile widziani goście spoza Załogi! Można popatrzeć, posłuchać jazzu albo poprosić kogoś do tańca i wskoczyć na parkiet 🙂
Lindy Hop to taniec swingowy wywodzący się z lat 20. i 30., który tańczono na potańcowkach w Ameryce do coraz bardziej wówczas popularnej muzyki jazzowej. Efekt Harlemu – miejsca narodzin Lindy Hopa – pojawia się obecnie wszędzie tam, gdzie swingowi ludzie tańczą spontanicznie i improwizują prowadzeni jazzowym rytmem.
Muzyka swingowa jest lekka, opowiada o codziennych sytuacjach i może mieć bardzo zmienne tempo. Przyjemna i do tańca, i do posłuchania.
Co tydzień w klubie “Żarty Żartami” można spróbować swoich sił w swingu. Najbliższe spotkanie 24 lutego o 19 przy Wólczańskiej 40/42A. Wstęp wolny.
