Sobota, 20 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Niezła scena. Koncert finałowy [teatr]
Na koncert wieńczący teatralne warsztaty zaprasza Teatr Muzyczny.
“Niezła scena!” to cykl organizowanych przez Teatr Muzyczny w Łodzi warsztatów teatralnych przeznaczonych dla młodzieży. Zajęcia są podzielone na trzy bloki tematyczne: praca z tekstem, emisja głosu i zajęcia wokalne oraz zajęcia taneczne i plastyki ciała. Koncert wieńczy pracę uczestników warsztatów podczas występu nauczą się oni radzić sobie z tremą.
W sobotę, 20 lutego o godzinie 15 zaplanowano koncert finałowy. Uczestnicy warsztatów zaprezentują się na głównej scenie Teatru Muzycznego przy Północnej 47/51.
Warsztat z cyklu Podróże z Anną Marią [zajęcia]
Warsztaty dla najmłodszych towarzyszące publikacji “Podróże z Anną Marią” Doroty Berbelskiej i Magdaleny Michalskiej-Szałackiej organizuje Pałac Herbsta.
Jest to pierwsze tego rodzaju wydawnictwo muzealne skierowane do małych odbiorców dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Publikacja Podróże z Anną Marią w niekonwencjonalny sposób zapoznaje dzieci z dziejami Łodzi, Księżego Młyna, rodziny Herbstów i ich pałacu. Narratorką jest Anna Maria najmłodsze dziecko Matyldy i Edwarda Herbstów.
W lutym Muzeum Pałac Herbsta zaprasza na warsztaty W drogę czas! Jak wyglądała podróż w XIX wieku? Jaki był dźwięk ruszającego pociągu? Kto pomagał podróżującym na peronie? Ile klas miał pociąg?
Sobota, 20 lutego, godzina, 12, Muzeum Pałac Herbsta, ul. Przędzalniana 72.
I cóż po poecie w czasie marnym? Nowy projekt fundacji “teatr/studio/Łódź” [premiera]
Nowy projekt Fundacji “teatr/studio/Łódź” pt. “I cóż po poecie w czasie marnym?” będzie trzyczęściową opowieścią składającą się z dwóch monodramów pt. “Spowiedź chuligana” i “Ku wielkiemu morzu” oraz recitalu piosenek Marka Grechuty pt. “Godzina miłowania”.
Zespół pracujący nad realizacją całego projektu tworzą studenci i absolwenci uczelni artystycznych oraz dojrzali artyści i pedagodzy związani z PWST w Krakowie, PWSFTViT i ASP w Łodzi. Praca nad projektem ma integrować studentów z różnych środowisk akademickich poszerzając w ten sposób zakres ich możliwości w sferze poszukiwań nowych środków artystycznego wyrazu.
To kolejny po wznowionym monodramie Bronisława Wrocławskiego “Seks, prochy i rock and roll”, premierze “Prób” Bogusława Schaeffera w reżyserii Jacka Orłowskiego projekt Fundacji “studio / teatr / łódź”.
Premiera w sobotę, 20 lutego o godzinie 18 w AOIA, przy Zachodniej 54.
Więcej wydarzeń na kolejnej stronie
Ponadczasowa piosenka literacka w wykonaniu Edyty Geppert [koncert]
Artystka wystąpi wspólnie z Piotrem Matuszczykiem (fortepian) i Jerzym Szareckim (trąbka) w recitalu według scenariusza i w reżyserii Piotra Loretza.
Edyta Geppert to polska wokalistka, która bardzo starannie buduje swój repertuar. Nie lubi gdy o jej twórczości mówi się jak o poezji śpiewanej, jednak to właśnie podczas jej recitali można usłyszeć teksty takich twórców, jak Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Wojciech Młynarski, czy Andrzej Poniedzielski. Towarzyszy im muzyka rozmaitych kompozytorów, między innymi Henryka Albera, Włodzimierza Korcza, Seweryna Krajewskiego i Andrzeja Rybińskiego.
W repertuarze artystki nie brakuje utworów w rozmaitych nastrojach- od lirycznych, przez te bardziej żartobliwe, po dramatyczne. Wśród jej najbardziej popularnych utworów można wymienić takie kompozycje, jak “Jaka róża, taki cierń”, “Zamiast”, “Och życie kocham cię nad życie”, czy “Nie żałuję”. Wytrzymały one próbę czasu i z biegiem lat nie tylko nie straciły popularności, ale wręcz stały się szlagierami polskiej piosenki, które znają niemal wszyscy. Podczas recitalu Edyty Geppert w Łodzi będzie można usłyszeć jej ponadczasowe utwory, w towarzystwie dźwięków trąbki i fortepianu.
Koncert odbędzie się w sobotę (20 lutego) w Teatrze Rozrywki “Lutnia”, przy ulicy Piotrkowskiej 243. Początek o godzinie 19.00.
Kolejna odsłona cyklu Book Gig. Wystąpią Sister Wood, Moriah Woods i Karilla [muzyka]
Amatorzy folkowych brzmień powinni odwiedzić w sobotę Muzeum Książki Artystycznej.
Sister Wood to trio będące owocem współpracy polskich i brytyjskich muzyków. Łukasz Moskal, Rachel Wood i Sarah Wood tworzą i występują razem już od dziesięciu lat, połączyła ich zbliżona wrażliwość, zamiłowanie do podobnej muzyki oraz chęć stworzenia czegoś nowego. Poznali się w Londynie, siostry Wood od dawna zdobywają bowiem doświadczenie na brytyjskiej scenie, Łukasz Moskal jest natomiast muzykiem znanym z występów z grupą Zakopower i Katarzyną Nosowską. Wspólnie chcieli oni trafić w gusta odbiorców plasujących się gdzieś pomiędzy komercyjnymi, a tymi bardziej alternatywnymi i poszukującymi słuchaczami. Stworzyli mieszankę melodyjnych i ujmujących kompozycji, w których można doszukać się brzmienia klawiszy, skrzypiec i bębnów. Zadebiutowali wydanym w marcu 2015 roku albumem ” Language Barriers”, który ukazał się nakładem wytwórni Kayax.
Moriah Woods to urodzona w USA songwriterka, która niedawno przeprowadziła się do Puław. Muzyka którą wykonuje to akustyczny folk w alternatywnym wydaniu. Wokalistka urodzila się w rodzinie, której muzyka była nieobca- jej matka jest skrzypaczką, a ojciec muzykiem rockowym. Naturalne więc było, że i ona z biegiem czasu zaczęła pisać własne utwory. Zadebiutowała w 2013 roku, kiedy to ukazał się jej krążek “Bring the Rain”. Album został nagrany w domu artystki, znalazło się na nim dziesięć kompozycji utrzymanych w stylistyce amerykańskiego folku z lat 20. Obecnie Moriah Woods kompletuje materiał na kolejny krążek i współpracuje z grupą The Feral Trees.
Karilla to singer-songwriterka pochodząca z okolic Wrocławia. Jej piosenki to akustyczne i minimalistyczne kompozycje, które zaczęła tworzyć już w szkole podstawowej. Wraz z nią wystepuje gitarzysta Eryk Szklarek, ich twórczość uzupełnia brzmieniem ukulele i dzwonków. Duet występował między innymi na Slot Art Festivalu, czy Sofar Sounds w Krakowie.
Koncert odbędzie się sobotę (20 lutego) w Muzeum Książki Artystycznej, przy ulicy Tymienieckiego 24. Początek o godzinie 19:30.