Pisarze w matni PRL
Spotkanie w ramach cyklu Plus czy minus konfrontacje historyczne w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zatytułowane: Pisarze w matni PRL dyskusja o książce Joanny Siedleckiej Biografie odtajnione. Z archiwów literackich bezpieki.

Książka ta to ciemny rewers oficjalnego życia literackiego w PRL-u. W Biografiach odtajnionych Joanna Siedlecka przedstawia dramatyczne losy pisarzy najwyższej rangi, takich jak Gombrowicz czy Broniewski, którym machina totalitarnego państwa zrujnowała nie tylko kariery, ale przede wszystkim życie osobiste. Zniszczyła zdrowie, rozbiła rodziny, wdarła się głęboko w cztery ściany ich domów, które były nie przystanią, ale nafaszerowaną podsłuchami pułapką. To nie jest książka glamour lekka, łatwa i przyjemna. Nie może się podobać ma przeszkadzać, poruszać, przerażać. Jest bowiem po Obławie i Kryptonimie Liryka moją trzecią już opowieścią o temacie wciąż nieprzerobionym, objętym ciężką zmową milczenia represjach PRL-u wobec literatów, napisaną na podstawie wielu rozmów, głównie jednak odtajnionych oraz nieznanych wcześniej dokumentów komunistycznej policji politycznej, których mieliśmy nigdy nie poznać. Zadajmy sobie pytanie po co nam ta mroczna wiedza? zastanawia się retorycznie autorka i dopowiada, że prawda dokumentów odkłamuje wiele fałszów, mechanizmy wielu karier, promocji jednych, eliminowania drugich. Pozwala zajrzeć za kurtynę naszego życia literackiego i kulturalnego, którego nie sposób zrozumieć bez wciąż mało znanej roli tajnych służb. Jak wiec wyglądało prawdziwe i odkłamane życie polskich pisarzy będących w matni Polski Ludowej?
Początek spotkania:
25 luty (czwartek) 2016 r., godz. 18:00, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13.
Dyskusja na temat:
Pisarze w matni PRL dyskusja o książce Joanny Siedleckiej Biografie odtajnione. Z archiwów literackich bezpieki.
Zaproszeni goście:
Joanna Siedlecka (autorka książki Biografie odtajnione, reportażystka i eseistka, członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Wolnego Słowa).
prowadzenie:
dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, adiunkt Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi).
* W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie
Patronat medialny:
TVP S.A. Oddział w Łodzi, Radio ŁÓDŹ, TV TOYA, Liberte!, Dziennik Łódzki, Gazeta Trybunalska