Środa, 17 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
W kwintecie z rektorem. Koncert przy Żubardzkiej [muzyka]
Rektor Akademii Muzycznej w Łodzi prof. dr hab. Cezary Sanecki oraz pedagodzy i studenci tej uczelni, wspólnie z zaprzyjaźnionymi muzykami z Norwegii, zagrają w środę 17 lutego koncert łączący klasykę ze współczesnością.
Zabrzmi XX-wieczna muzyka Grażyny Bacewicz i Jerzego Bauera, jedna z najnowszych kompozycji Norwega Jana Erika Mikalsena i licząca niemal 200 lat Symfonia na orkiestrę smyczkową nr 10 Feliksa Mendelssohna.
Polsko-norweski koncert jest jednym z wielu działań zaplanowanych przez Uczelnię dla promowania rewitalizacji Pałacu Muzyki, czyli Pałacu Karola Poznańskiego, zabytkowej siedziby Akademii Muzycznej w Łodzi. Prace konserwatorsko-rewitalizacyjne we wnętrzach tego budynku są realizowane od 2014 roku dzięki wsparciu z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.
Koncert rozpocznie się w Sali Koncertowej Akademii przy ul. Żubardzkiej 2a o godz. 18.00, w środę, 17 lutego. Wstęp jest wolny.

Rozwiąż quiz i wygraj zaproszenie na koncert Hansa Zimmera [konkurs]
1 maja w Atlas Arenie w Łodzi wystąpi legenda współczesnej muzyki filmowej Hans Zimmer. W Radiu Łódź można zdobyć zaproszenia na to wyjątkowe wydarzenie. Wystarczy rozwiązać quiz.
Żeby wziąć udział w konkursie, należy poprawnie odpowiedzieć na pięć poniższych pytań:
1. Kiedy i gdzie urodził się Hans Zimmer?
2. W którym roku i za jaki film otrzymał pierwszą nominację do Oscara?
3. Podaj tytuł filmu, za który otrzymał Oscara.
4. Podaj tytuły trzech filmów, do których Hans Zimmer napisał muzykę.
5. W Polsce, w ramach trasy Live on Tour, Hans Zimmer wystapi trzykrotnie. Poza Łodzią, to jeszcze dwa miasta. Jakie?
Odpowiedzi należy przesyłać na adres [email protected]. W tytule maila napisać “Hans Zimmer”, a w jego treści podać też imię, nazwisko i telefon kontaktowy.
Na maile czekamy do 18 lutego do godziny 12:00.
Do osoby, która jako pierwsza odpowie poprawnie, zadzwonimy podczas audycji Magazyn Filmowy w czwartek 18 lutego o 18:30.
Wtedy trzeba będzie odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie. Jak się nie uda, dzwonimy do kolejnej osoby. I tak do skutku:)

Więcej wydarzeń na kolejnej stronie
Łódzka ASP zaprasza na trzy wystawy [wernisaż]
Prace autorstwa Adama Nowickiego, przegląd Katedry Ubioru i Typoplakat – to trzy wystawy, które przygotowała łódzka ASP.
Od środy 17 lutego w Galerii ASP Piotrkowska 68 (ul. Piotrkowska 68) oglądać można prace autorstwa Adama Nowickiego, zmarłego w styczniu studenta V roku Wydziału Grafiki i Malarstwa. Uroczysty finisaż wystawy zatytułowanej Adam Nowicki retrospektywnie zaplanowany został na 26 lutego o godz. 17.00.
Również w środę (17.02) o godz. 13:00 w Galerii Look (II p. Centrum Promocji Mody, ul. Wojska Polskiego 121) odbędzie się wernisaż 3 Przeglądu Katedry Ubioru. Ekspozycja będzie czynna do 3 marca.
Dzień później, w czwartek 18 lutego o godz. 17.30 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282) otwarta zostanie wystawa zatytułowana Typoplakat. Będzie to doskonała okazja do zapoznania się z najciekawszymi tendencjami we współczesnym plakacie typograficznym Polski, Czech i Słowacji. Ekspozycję będzie można oglądać do 20 marca.
Wartoprzeczytać

Finał 100-lecia łódzkiej Filharmonii [koncert]
ramach finału prawykonana zostanie”Fanfara na organy i orkiestrę symfoniczną” Mikołaja Góreckiego.
Partię solową utworu zamówionego przez Filharmonię Łódzką na swój jubileusz wykona Adam Tański. W programie znajdą się ponadto: Canzona di Barocco Henryka Czyża, Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina oraz Poemat symfoniczny Tako rzecze Zarathustra op. 30 Richarda Straussa. Orkiestrę oraz Chór Filharmonii Łódzkiej poprowadzi Jos Maria Florncio.
Podczas ostatniego z koncertów, który odbędzie się w piątek 19 lutego, zabrzmi IV Symfonia Witolda Lutosławskiego oraz Msza C-dur op. 86 Ludwiga van Beethovena. – Wśród wykonawców sąWioletta Chodowicz sopran, Małgorzata Pańko alt, Tomasz Zagórski tenor, Wojciech Gierlach bas. Całość poprawdzi Kai Bumann – dodaje Ostrowska.
Początek dziejom Filharmonii Łódzkiej najstarszej, po Filharmonii Narodowej w Warszawie, orkiestrze symfonicznej w Polsce dał koncert zorganizowany 17 lutego 1915 roku na scenie dziś nieistniejącego Teatru “Wielkiego” przy ulicy Legionów w Łodzi.
