“Muzeum Sztuki w Łodzi. Monografia”. Panel dyskusyjny w 85. rocznicę kolekcji
Z okazji 85. rocznicy inauguracji kolekcji grupy “a.r.” Muzeum Sztuki zaprasza na spotkanie i dyskusję wokół publikacji “Muzeum Sztuki w Łodzi. Monografia”.
Dwutomowe wydawnictwo dotyczy nie tylko historii instytucji, ale również zmieniających się koncepcji funkcjonowania muzeum. Wielogłosowa narracja wybrzmiewająca w esejach specjalistów z dziedziny historii sztuki i teorii kultury łączy się z głosami artystów, kuratorów i badaczy, których wypowiedzi stanowią podstawę rozważań nad misją i praktyką Muzeum Sztuki w Łodzi. Ponadto, publikacja prezentuje projekty artystów traktujących dzieje łódzkiej placówki jako punkt wyjścia do własnych poszukiwań.
Spotkanie połączone z panelem dyskusyjnym odbędzie się we wtorek, 16 lutego o godzinie 18 przyms2, ul. Ogrodowa 19. Wstęp wolny.
W panelu uczestniczyć będą:Waldemar Baraniewski, Jacek Ojrzyński, Józef Robakowski, Joanna Sokołowska i Jarosław Suchan.
Projekt Władysława Strzemińskiego i pozostałych artystów wchodzących w skład grupy “a.r.”, aby utworzyć w Polsce i udostępnić publiczności Międzynarodową Kolekcję Sztuki Nowoczesnej, pozornie nie miał żadnych, nawet najmniejszych, szans powodzenia. Okoliczności całego przedsięwzięcia, zarówno ekonomiczne, instytucjonalne, kulturowe, społeczne, jak i mentalne, zdawały się wyjątkowo niesprzyjającymi. Teoretycznie nie mogło się udać – pisała prof. Iwona Luba w publikacji “Muzeum Sztuki w Łodzi. Monografia”.
Jednak 15 lutego 1931 r., dokładnie 85 lat temu, inicjatywa, która stanowiła fenomen na skalę światową, stała się faktem. Dziś prace ze wspomnianej kolekcji prezentowane są w Muzeum Sztuki w Łodzi na wystawie “Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku” oraz w Sali Neoplastycznej Władysława Strzemińskiego.