Odkrycie fal grawitacyjnych i nowe informacje o wszechświecie
Rozpoczyna się nowa era w obserwacjach kosmosu. Dzięki odkryciu fal grawitacyjnych, naukowcy będą mogli zbadać najwcześniejszą historię wszechświata, pierwsze czterysta tysięcy lat po Wielkim Wybuchu.

Odkrycie fal grawitacyjnych to przełom naukowy na miarę wykorzystania pierwszego teleskopu przez Galileusza, tak o odkryciu mówi część komentatorów. Fale grawitacyjne to ruch czasoprzestrzeni wywołany zderzeniem dużych mas, wtym przypadku czarnych dziur. Istnienie tych fal przewidział Albert Einstein, ale zaobserwowano je dopiero teraz.
Naukowcy zwracają uwagę, że właśnie dzięki falom grawitacyjnym rozpoczyna się nowa era w obserwacjach kosmosu.Kierownik Planetarium EC1, Tomasz Kisiel podkreśla, że wszystkie odkrycia służą ludzkości i wszystkie znajdują zastosowanie. – Potrzebny był rozwój komputerów, technik cyfrowych, pomiarowych, precyzja wykonań i energia laserów. Dopiero to wszystko razem pozwoliło na zbudowanie tak niezwykle czułego interferometru. Pozwoliłonna zaobserwowanie przesunięć porównywalnych wielkością z podstawowymi cząstkami, z których zbudowana jest nasza materia – tłumaczy kierownik Planetarium EC1.
Dzięki odkrytym falom grawitacyjnym będziemy mogli zajrzeć w miejsca, których dotąd nie znaliśmy: do wnętrza supernowej czy gwiazdy neutronowej, w której materia jest ściśnięta bardziej, niż w jądrze atomu.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |