Piątek, 21 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Tomek Makowiecki zagra w Klubie Wytwórnia [koncert]
Artysta zaprezentuje utwory z płyty “Moizm”. Zaprasza Klub Wytwórnia przy Łąkowej.
“Moizm” to czwarta płyta w dorobku artysty, ale pierwsza tak świadoma, autorska i odważna.
Od premiery nowego albumu Tomasza Makowieckiego minęło kilka tygodni, ale już możemy mówić o dużym sukcesie wydawnictwa, co zgodnie potwierdzili recenzenci i liczna publika, która przybyła na koncert promocyjny w Warszawie.
Makowiecki skomponował większość utworów i wyprodukował album, autorami tekstów są z kolei: Marek Jałowiecki (Delons, Generał Stilwell), Graftmann (Miss Polski) i Kuba Wandachowicz (Cool Kids Of Death). O wyjątkowości wydawnictwa świadczą również goście zaproszeni do udziału w nagraniach płyty – ważne nazwiska krajowej sceny elektronicznej: Daniel Bloom, Władysław Komendarek i Józef Skrzek.
Podczas koncertów muzycy pozwalają sobie na improwizacje, bawią się w perfekcyjny sposób dźwiękiem; wprowadzając ludzi w trans, zabierają ich do magicznej krainy “Moizmu”.
Klub Wytwórnia, godz. 20:00
Ruch i świadomość ciała [warsztaty teatralne]
Kolejna odsłona dwugodzinnych warsztatów teatralnych z Grupą “25. godziny” w Bałuckim Ośrodku Kultury przy Żubardzkiej.
Tym razem uczestnicy będą odkrywać tajemnice ruchu w teatrze, ruchu scenicznego, a także pogłębiać świadomość własnego ciała jako narzędzia pracy aktora i nośnika znaku. W programie warsztatów: Ćwiczenia oddechowe, głosowe, ruchowe, improwizacje ruchowe, elementarne zadania aktorskie, etiudy ruchowe, kreatywne formy odkrywania możliwości własnego ciała oraz inne zabawy teatralne, które mamy nadzieję, zachęcą do dalszego odkrywania teatru jako życiowej pasji.
Bałucki Ośrodek Kultury, ul. Żubardzka 3, godz. 17:30
“Zabili mi żółwia” zawieszają działalność. Posłuchaj ich w Łodzi
Zespół “Zabili mi żółwia” oficjalnie ogłosił zawieszenie działalności i ruszył w pożegnalną trasę. Zagra również w Łodzi.
Na mapie ostatniej trasy składającej się z kilkunastu koncertów klubowych i plenerowych, znalazł się łódzki Klub Stereokrogs. “Zabili mi żółwia” zagra tam 21 lutego. Start o godzinie 21:00.
Zabili Mi Żółwia gra muzykę dość zróżnicowaną. Początkowo fundamentem utworów był punk/ska ale z czasem coraz częściej zdarzały się wycieczki w bardziej rockowe klimaty. Zespół stawia przede wszystkim na dobrą zabawę słuchaczy, stawiając główny nacisk na rytm oraz melodię. W tekstach możemy znaleźć zarazem wesołe proste historie jak i tematy poruszające bliskie każdemu problemy.
Początki zespołu Zabili Mi Żółwia sięgają roku 1996, kiedy to grupa kolegów z Mazańcowickiej podstawówki, niemających żadnego pojęcia o muzyce postanowiła w ramach wolnego czasu założyć zespół. Dzięki pomocy szkoły podstawowej, która udostępniła pomieszczenie grupa mogła w spokoju stawiać pierwsze muzyczne kroki. Po miesiącach prób i ćwiczeń w roku 1997 zespół pod tymczasową nazwą Zabili mi żółwia wykonał swój pierwszy koncert dla publiczności i właśnie jako rok 1997 przyjmuje się datę powstania zespołu, a tymczasowa nazwa zostaje na stałe
Skład zespołu:
Michał Wojnar – wokal
Dominik Barnaś – bas
Karol Wieczorek – perkusja
Wojciech Homa – akordeon i klawisze
Jakub Wieczorek – gitara, 2 wokal
Stereokrogs, ul Zielona 8, wstęp: 10 zł
Od Mozarta do Kwiecińskiego – koncert symfoniczny
Miłośnicy klasycznej harmonii i zwolennicy współczesnych dysonansów – każdy znajdzie coś dla siebie na symfonicznym koncercie w Filharmonii Łódzkiej.
Mozart, Brahms, Hindemith to tylko niektórzy kompozytorzy, których utwory usłyszmy 21 lutego w łódzkiej Filharmonii. Szeroki estetyczny wachlarz gwarantuje muzyczną satysfakcję melomanów o różnych gustach.
W programie znalazły się między innymi III Koncert skrzypcowy Mozarta, I Symfonia c-moll Brahmsa, Trauermusik Hundemitha oraz Sinfonia Luci nella notte młodego twórcy Andrzeja Kwiecińskiego. Na scenie wystąpi Benjamin Marquis Gilmore – skrzypce, altówka, a towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina pod dyrekcją Macieja Koczura.
Koncert jest współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca “Dyrygent-rezydent”.
Filharmonia Łódzka, ul. Narutowicza 20/22, godz. 19:00
Teatralna scenografia na wystawie
W Muzeum Miasta Łodzi można oglądać prace scenograficzne Lecha Kunki. Wystawa przygotowana jest wraz z Teatrem Arlekin.
Na wystawę scenografii Lecha Kunki w Muzeum Miasta Łodzi składają się dotychczas nigdzie nieeksponowane, zachowane przez Teatr Lalek Arlekin w Łodzi projekty lalek i scenografii, które stanowią zrąb ekspozycji. Odnajdziemy również lalki oraz maski do lalek żyworękich ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Nie zabraknie projektów scenografii teatralnej i filmowej, dokumentacji fotograficznej z planów filmowych i spektakli teatralnych oraz plakaty ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi, Galerii Plakatu Piotra Dąbrowskiego w Warszawie oraz rodziny artysty.
Lech Kunka to wybitny łódzki malarz i rysownik, autor realizacji w zakresie malarstwa ściennego i plenerowych form przestrzennych, uznanego przedstawiciela polskiej awangardy po drugiej wojnie światowej.
Wystawa scenografii Lecha Kunki została przygotowana z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru i jest częścią szerszego projektu edukacyjno – wystawienniczego realizowanego w ramach ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru.
Ekspozycja w Muzeum Miasta Łodzi przy ulicy Ogrodowej będzie czynna do 13 kwietnia 2014 roku.