Sobota, 30 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Profesor Stanisław Fijałkowski gościem Muzeum Sztuki [spotkanie]
Profesor Stanisław Fijałkowski w Muzeum Sztuki opowie, dlaczego przyjechał do Łodzi i jak pamięta szkolne Akademii Sztuk Pięknych w naszym mieście.
Biografia artystyczna Stanisława Fijałkowskiego jest ściśle związana z historią łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1946-1951 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dzisiejszej ASP) w Łodzi u Władysława Strzemińskiego i Stefana Wegnera. Dyplom zrobił u Ludwika Tyrowicza. W latach 1947-1993 był nauczycielem akademickim w tej uczelni, od roku 1983 – profesorem. Pełnił funkcje prorektora i dziekana Wydziału Grafiki. Był również jednym z inicjatorów wydania “Teorii widzenia” Władysława Strzemińskiego (1958).
Sobota, 30 stycznia, godz. 16, ul. Więckowskiego 36. Spotkanie poprowadzą Paweł Polit i Anna Saciuk-Gąsowska.

Nowe Jaskulana w teatrze, czyli w hołdzie Zdzisławowi Jaskule [plan]
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka zaprasza na cykl wydarzeń artystycznych i krytyczno-literackich dedykowany Zdzisławowi Jaskule zmarłemu w październiku ubiegłego roku dyrektorowi tego Teatru.
Nazwa Nowe Jaskulana nawiązuje do tzw. zastępczych Juwenaliów, które Jaskuła organizował w latach 70-tych, kiedy juwenalia zostały zabronione. Była to zabawa, niekiedy bardzo huczna, w czasie której nie mogło zabraknąć poezji. Jaskulana przeszły do miejskiej legendy literackiej, a sam Jaskuła ironizował, że dokładniejsze sprawozdania z tych imprez można przeczytać w aktach bezpieki. Jednoosobowo przyznawałem Złote Gniazda, nagradzając w ten sposób dobre wiersze kolegów wspominał także pomysłodawca akcji. Złote Gniazda, czyli pozłacane gniazdka od kontaktów, otrzymali m.in. Izabela Cywińska, Krystyna Janda, Lucyna Skompska czy Andrzej Seweryn. Jaskulana rozpoczynały się pochodem ulicą Piotrkowską, a gros imprez odbywało się w Klubie 77. Korowód prowadził oczywiście Jaskuła w nietypowym anturażu przebrany w śpioszki. Zabawa była jedynie pretekstem do zajmowania się sztuką oraz prezentowaniem dokonań twórców różnych dziedzin. Jaskulana miały kilka sekcji: filmową zajmował się rektor UŁ i poseł Włodzimierz Nykiel.
Przypominając ten barwy okres w życiu Zdzisława Jaskuły, a przede wszystkim jego działalność jako dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (2010-2015) w ostatni weekend stycznia Teatr zaprasza na Nowe Jaskulana. Zaprezentowane zostaną najważniejsze spektakle, jakie powstały w czasie pięcioletniej kadencji Jaskuły, odbędą się teżrozmowy z przyjaciółmi i osobami mu bliskimi.
Sprawdź harmonogram:
30 stycznia (sobota)
godz. 15.00 / Mała Sala / prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska / Wspomnienie o Zdzisławie / spotkanie
godz. 17.00 / Mała Sala / Spowiedź masochisty w reż. Grega Schwalbe
godz. 19.00 / Duża Sala / Ziemia obiecana w reż. Remigiusza Brzyka

Grand OFF. Najlepsze Niezależne Filmy Świata w Łodzi [kino]
Grand OFF Najlepsze Niezależne Filmy Świata to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce. Zobaczymy je w łódzkim Kinie Charlie.
Misją Grand OFFu jest pokazać i wyróżnić najlepsze niezależne filmy świata oraz nagrodzić ich twórców. Wśród filmów znajdzie się 12 pozycji, jak np.: “Smutne potwory”, “Ojcze masz”, “Automatic Fitness”, “Invisible” czy “Punkt Wyjścia”.
Przegląd potrwa do31 stycznia.

Karnawał czas zacząć. Premiera “Nocy w Wenecji” w Teatrze Wielkim [spektakl]
Pełna podchodów, intryg, wybiegów i przebieranek fabuła zmienia się jak w kalejdoskopie. Książę uwodzi Barbarę, ta ugania się za pięknym Enrikiem, Delacqua zaleca się do Ciboletty, którą kocha Caramello i by do niej dotrzeć przebiera się za gondoliera – to wszystko czeka na widzów w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Ta klasyczna operetka wiedeńskiego kompozytora tworzy wraz z “Zemstą nietoperza” i “Baronem cygańskim” mistrzowską triadę gatunku. Znaleźć w niej można wszystko to, co najprzyjemniejsze dla oka, ucha i myśli przezabawna akcja, przepiękne kostiumy i zapadające w pamięć melodie arii, canzonett, serenad, duetów i walców.
Najnowsza realizacja Teatru Wielkiego tylko podkreśla wesoły charakter dzieła, a twórcy łódzkiej inscenizacji zdają się bawić możliwościami formy, nie unikając przy tym nawiązywania do klasycznych rozwiązań w interpretacji i budowania przestrzeni scenicznej tej fantastycznej operetki.
“Noc w Wenecji” wyreżyserował Artur Hofman, kierownictwo muzyczne sprawuje Wojciech Rodek. W obsadzie znaleźli się między innymi: Oskar Jasiński, Andrzej Kostrzewski, Agnieszka Makówka i Aleksandra Borkiewicz.
Pokazpremierowy odbędzie się30 stycznia o 19.
Premiera z Expressem: 31 stycznia 2016, godz. 17.00
Kolejne spektakle:
4 lutego 2016, godz. 18.30
5 lutego 2016, godz. 18.30
6 lutego 2016, godz. 18.30
7 lutego 2016, godz. 17.00
3 czerwca 2016, godz. godz. 18.30
4 czerwca 2016, godz. godz. 18.30
5 czerwca 2016, godz. godz. 17.00
Wartoprzeczytać
