Czwartek, 28 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Wojciech Pszoniak gościem łódzkiego Muzeum Kinematografii [spotkanie]
Niezapomniany Morys Welt z “Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy, czyli Wojciech Pszoniak odwiedzi łódzkie Muzeum Kinematografii.
Rola w arcydziele, którego 41 rocznica premiery przypadnie na 21 lutego 2016 roku, jest jedną z najznakomitszych ról w dorobku wybitnego artysty, aktora filmowego i teatralnego.
Kreacja przyniosła Pszoniakowi nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w, wówczas. Gdańsku. Aż trudno uwierzyć, że na kolejną regulaminową musiał czekać aż 40 lat. W ubiegłym roku jurorzy festiwalu w Gdyni docenili jego drugoplanową rolę w Excentrykach czyli po słonecznej stronie ulicy Janusza Majewskiego.
Przez te cztery dekady Pszoniak wystąpił m.in. w Blaszanym bębenku Volkera Schlndorffa według Gntera Grassa, Austerii Jerzego Kawalerowicza według Juliana Stryjkowskiego (1982) czy “Dantonie” Wajdy (1982). Za rolę Robespierrea w tym ostatnim otrzymał nagrodę na festiwalu filmowym w Montrealu.
Przez lata swojej aktorskiej kariery Pszoniak zagrał również w takich filmach jak Wesele Andrzeja Wajdy (1972), Notturno Fritza Lehnera (1986), za występ w którym był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej Felixa, Zabić księdza Agnieszki Holland (1988), Korczak Wajdy (1990) uhonorowany przyznawaną wówczas w Gdyni nagrodą Muzeum Kinematografii, Bajland Henryka Dederki (2000), Mniejsze zło Janusza Morgensterna (2009) czy Kret Rafaela Lewandowskiego (2010).
Nie sposób jednak nie wspomnieć wspaniałych ról w spektaklach teatralnych. Wymieńmy chociażby debiut w Klątwie w reżyserii Konrada Swinarskiego (1968) czy Biesy w Starym Teatrze w Krakowie reżyserowane przez Andrzeja Wajdę (1971). A w Teatrze Powszechnym w Warszawie Sprawę Dantona Stanisławy Przybyszewskiej (także w reżyserii Wajdy) czy Lot nad kukułczym gniazdem w reżyserii Zygmunta Hbnera. Lata 80., gdy mieszkający już na stałe we Francji Pszoniak pojawiał się w stołecznych teatrach to chociażby wystawiony w Powszechnym przez Hbnera Garderobiany, gdzie stworzył mistrzowski duet ze Zbigniewem Zapasiewiczem, a kolejna dekada to np. Łatka w Teatrze Polskim w reżyserii Andrzeja Łapickiego, w którym partnerował Krystynie Jandzie.
Wojciech Pszoniak będzie gościem Muzeum Kinematografii na placu Zwycięstwa w czwartek, 28 stycznia o godzinie 17.

Nowe Jaskulana w teatrze, czyli w hołdzie Zdzisławowi Jaskule [cykl]
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka zaprasza na cykl wydarzeń artystycznych i krytyczno-literackich dedykowany Zdzisławowi Jaskule zmarłemu w październiku ubiegłego roku dyrektorowi tego Teatru.
Nazwa Nowe Jaskulana nawiązuje do tzw. zastępczych Juwenaliów, które Jaskuła organizował w latach 70-tych, kiedy juwenalia zostały zabronione. Była to zabawa, niekiedy bardzo huczna, w czasie której nie mogło zabraknąć poezji. Jaskulana przeszły do miejskiej legendy literackiej, a sam Jaskuła ironizował, że dokładniejsze sprawozdania z tych imprez można przeczytać w aktach bezpieki. Jednoosobowo przyznawałem Złote Gniazda, nagradzając w ten sposób dobre wiersze kolegów wspominał także pomysłodawca akcji. Złote Gniazda, czyli pozłacane gniazdka od kontaktów, otrzymali m.in. Izabela Cywińska, Krystyna Janda, Lucyna Skompska czy Andrzej Seweryn. Jaskulana rozpoczynały się pochodem ulicą Piotrkowską, a gros imprez odbywało się w Klubie 77. Korowód prowadził oczywiście Jaskuła w nietypowym anturażu przebrany w śpioszki. Zabawa była jedynie pretekstem do zajmowania się sztuką oraz prezentowaniem dokonań twórców różnych dziedzin. Jaskulana miały kilka sekcji: filmową zajmował się rektor UŁ i poseł Włodzimierz Nykiel.
Przypominając ten barwy okres w życiu Zdzisława Jaskuły, a przede wszystkim jego działalność jako dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (2010-2015) w ostatni weekend stycznia Teatr zaprasza na Nowe Jaskulana. Zaprezentowane zostaną najważniejsze spektakle, jakie powstały w czasie pięcioletniej kadencji Jaskuły, odbędą się też rozmowy z przyjaciółmi i osobami mu bliskimi.
Sprawdź harmonogram:
28 stycznia (czwartek)
godz. 17.00-22.00 / Jaskulana Intro / akcje performatywne w przestrzeni miejskiej
godz. 19.15 / Mała Sala / Mała Literacka: Zdzisławowi Jaskule Poecie

Be my guest. Paweł Hajncel w Szkole Filmowej [performance. wystawa]
Wystawa i performance Pawła Hajncla otwiera nowy cykl w działaniach Galerii – “Be my guest”, w ramach którego zaproszeni artyści, w preferowanym przez siebie medium, stworzą prace dedykowane, zainspirowane, poświęcone Szkole Filmowej.
– Performance Pawła Hajncla pt. “Trop”, zainspirowany legendą słynnych “Filmówkowych Schodów” otwiera ten cykl mówi Anna Kazimierczak, kurator Szklarni.
Pierwszy punkt wizyty Hajncla w Szkole to wystawa, jej otwarcie o godzinie 18. Na wystawę Human Air conditioning składają się prace malowane w pracowni artysty, które ten nazywa bajeczkami pracownianymi a także prace z serii Tekturkowo reprodukowane w Przekroju w 2014 roku. – To malowany dziennik, mój notatnik, komentarz do rzeczywistości. Te prace są proste i brutalne i w treści i w kolorze jak rzeczywistość. Tylko ona mnie interesuje mówi Paweł Hajncel. – Nie można się na poważnie zajmować transcendencją – pisać o transcendentnych rzeczach językiem przypisanym rzeczywistości – dodaje. Prace są wykonywane na tekturkach bardzo małych rozmiarów (8x12cm, 9×13 cm), które artysta zawsze ma przy sobie. – Te prace dotykają okropnych rzeczy, które dzieją się na świecie. Niezgoda – na system, na totalitaryzmy, na trudne życie – wyzwala moją energię – mówi o swoich pracach Paweł Hajncel.
O 18:30 zaplanowano performance Pawła Hajncla na legendarnych Schodach Filmówkowych w Rektoracie.
Czwartek, 28 stycznia, Szkoła Filmowa w Łodzi, ul. Traugutta 61/63.

Akademii Literatury Polskiej zaprasza na spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim [spotkanie]
Zygmunt Miłoszewski będzie gościem klubokawiarni Niebostan w ramach Akademii Literatury Polskiej
Zygmunt Miłoszewski jest autorem bestsellerowych powieści kryminalnych o prokuratorze Szackim (Ziarno prawdy, Uwikłanie, Gniew), powieści grozy (Domofon), scenariuszy filmowych oraz baśni dla dzieci. Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru (nagrody przyznawanej najlepszej powieści kryminalnej), Paszportu Polityki i wielu innych.
Spotkanie w Niebostanie poprowadzi prof. Tomasz Bocheński.
Czwartek, 28 stycznia, godz. 18, wstęp wolny.
