Ułatwienia, korzyści i… medyczny opór. Trudna droga e-zwolnienia
Zaledwie 500 elektronicznych zwolnień w ciągu 3 tygodni wystawili lekarze z całego województwa łódzkiego, w całym kraju wystawiono ich około 7 tysięcy. Tymczasem “zwykłych” zwolnień wystawia się ponad dwa miliony miesięcznie.

System, na który Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał 13 milionów złotych działa, ale z jego obsługą problemy mają lekarze, tłumaczy Joanna Barczykowska-Tchorzewska z Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi. – Brakuje np. wersji demonstracyjnej, na której lekarz mógłby się nauczyć i spróbować wystawić takie zwolnienie w domu.Po drugie duża część lekarzy jest w wieku emerytalnym i sprawia im trudność wyuczenie się procedury, i wreszcie informatyzacja jest na niewłaściwym poziomie, stąd w wielu gabinetach nie ma komputerów – wyjaśnia.
Lekarze mają 2 lata na nauczenie się obsługi systemu,mówi Katarzyna Mołas z łódzkiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Zakładanie i wystawianie zwolnień w wersji elektronicznej odbywa się krok po kroku i program sam prowadzi użytkownika do następnego etapu. Dane do zwolnienia lekarskiego, które lekarz dotąd musiał wpisywać ręcznie, będzie się zaczytywać bezpośrednio z systemu – tłumaczy Mołas.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie mogą wystawiać upoważnieni przez ZUS lekarze, dentyści i felczerzy – łącznie jest ich w kraju ponad 140 tysięcy. E-zwolnienia mają zastąpić tradycyjne druki L4 do końca 2017 roku.
Posłuchaj relacji naszego reportera i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Trudna droga e-zwolnień | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |