Piątek, 22 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Pitbull, Psy, Fotograf, czyli Noc Polskiego Kryminału [film]
Cztery mroczne polskie filmy złożą się na Noc Polskiego Kryminału w Multikinie.
W programie maratonu zaplanowano premierowy pokaz “Pitbull. Nowe porządki”, czyli długo wyczekiwana kontynuacja wydarzeń z filmu i serialu Pitbull z 2005 roku. Poza tym, zobaczymy też okrzyknięty najlepszym filmem Patryka Vegi “Pitbull”. To trzymający w napięciu i wciągający film ukazujący polską policję z nowej perspektywy.
Maraton polskiego kryminału nie mógłby odbyć się bez kultowych “Psów” Pasikowskiego. To w końcu jeden z najsłynniejszych polskich filmów sensacyjnych, który za sprawą charakterystycznej roli Bogusława Lindy i ostrych, dosadnych tekstów,przeszedł do historii polskiej kinematografii.
Na koniec widzowie zobaczą mroczny thriller Waldemara Krzystka, znanego z takich filmów, jak “80 milionów”, czy “Mała Moskwa”. “Fotograf” przywołujefakty dotyczące Armii Radzieckiej z lat 70-tych.Wzbudził wiele kontrowersji w Rosji i zakazano tam jego dystrybucji.
Noc z polskim kryminałem odbędzie się w piątek, 22 stycznia w łódzkim Multikinie przy Piłsudskiego 5. Początek o 22.

Andrzej Stasiuk gościem Niebostanu [literatura]
Autor utworów znanych, czytanych i tłumaczonych, takich jak na przykład “Mury Hebronu”, czy “Biały kruk” – Andrzej Stasiuk będzie gościem klubokawiarni Niebostan.
Andrzej Stasiuk jest (ur. 1960) prozaikiem, eseistą, dramaturgiem, publicystą i wydawcą. Na swoim koncie ma Nagrodę Literacką Nike 2005 za “Jadać do Babadag”. W październiku 2015 roku ukazał się zbiór krótkich form Andrzeja Stasiuka, Kucając.
22 stycznia w Niebostanie przy Piotrkowskiej 17 z Andrzejem Stasiukiem rozmawiać będzie Tomasz Bocheński. Początek o 18.

Analogowa elektronika w kobiecym wydaniu. Magda Ter wystąpi na kolejnym wydarzeniu z cyklu “Byle do wiosny” [koncert]
Artystka specjalizująca się w grze na syntezatorach modularnych zagra w Muzeum Sztuki w Łodzi
Magda Ter znana jest nie tylko ze swojej solowej twórczości, ale również z tego, że swego czasu współtworzyła grupy One Inch of Shadow oraz Brasil and the Gallowbrothers Band. Nagrania tych zespołów były publikowane nie tylko w Polsce, ale i w USA, a także znalazły się na licznych kompilacjach wydawanych na całym świecie. Obecnie Magda Ter występuje solo oraz w duecie z Tomkiem Mirtem. Największą pasją artystki jest analogowa muzyka elektroniczna, jest ona jedną z niewielu kobiet w Polsce, które w swojej twórczości korzystają z syntezatorów modularnych. Muzyka Magdaleny Ter to minimalistyczna, a zarazem psychodeliczna mieszanka wpływów krautrocka, awangardowego techno, ambientu, lo-fi i elektroakustyki. Artystka występowała na licznych koncertach w Polsce i poza jej granicami, między innymi na krakowskim festiwalu Unsound oraz toruńskim CoCArt Music Festival.
“Byle do wiosny” to seria wydarzeń, które próbują odpowiedzieć na pytania: co znajduje się między muzyką a sztukami wizualnymi? Czym są muzyczne działania performatywne? Ubiegłoroczna edycja skoncentrowana była na męskiej twórczości, co zmieniło się w roku 2015. Wtedy to po raz pierwszy zaproszone zostały artystki, co jest również próbą nawiązania do projektu Her Noise, który ma na celu zaprezentowanie różnorodnego odbioru muzyki i sztuki, patrząc poprzez pryzmat płci. Kuratorką cyklu jest Joanna Szumacher, która starannie dobiera kolejne bohaterki tak, by były to artystki odnoszące się w swojej twórczości do muzyki. Dzięki temu potencjał relacji pomiędzy muzyką, a sztukami wizualnymi jest eksplorowany i rozpoznawany w praktyce. Zaproszeni goście tworzą muzykę, performanse dźwiękowe i audiowizualne, opierając się na brzmieniach wytwarzanych za pomocą urządzeń elektronicznych. Wspólnym mianownikiem jest prąd i to, co można z jego udziałem stworzyć.
Występ Magdy Ter odbędzie się w piątek (22 stycznia) w Muzeum Sztuki w Łodzi ms przy ulicy Więckowskiego 36. Początek o godzinie 19:00.
