Terkot taśmy znowu w Łodzi. Reaktywowano najstarsze kino w Polsce
W kamienicy przy Piotrkowskiej 120 w Łodzi ponownie otwarto najstarsze kino w Polsce. Znów będzie można tu usłyszeć charakterystyczny dźwięk starych projektorów.
Obiekt powstał w 1899 roku jako “Gabinet Iluzji”, założony przez braci Krzemińskich. Od dziś (21 stycznia) funkcjonuje pod nazwą Stare Kino.
Głównym atutem miejsca mają być filmy z taśm 35 mm, wyświetlane przez stare projektory. – To miejsce przejęliśmy dwa lata temu. Od początku chcieliśmy zachować jego oryginalny wygląd. Na tyle, na ile było to możliwe. Potem odkryliśmy, że na najniższym poziomie możemy reaktywować dawne kino – mówi właściciel Radosław Trzeba.
Zachowano więc industrialne wnętrze, stare projektory przekazało Kino Tatry, a w środku postawiono kilka rzędów charakterystycznych czerwonych foteli. – Chcemy udowodnić wszystkim, że stare rzeczy są naprawdę fajne. A takie kameralne kino, to zupełnie coś innego niż plastikowy seans w 3D – dodaje Trzeba.
Projekcje odbywać się będą dwa razy w tygodniu. Dominować mają produkcje związane z Łodzią. – Zaczynamy 26 stycznia filmem “Ziemia obiecana”, później pokażemy “Zakazane piosenki” i ‘Popiół i diament”. Na projekcje zapraszamy we wtorki i piątki o 19 – mówi koordynator kina Szymon Wacławski. Poza kultowymi produkcjami, w planie są także mniej znane filmy.
Stare Kino ma być również miejscem wydarzeń międzynarodowego festiwalu Transatlantyk, który w czerwcu odbędzie się w Łodzi.
Posłuchaj całego materiału i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Terkot taśmy znowu w Łodzi. Reaktywowano najstarsze kino w Polsce | audio (m4a) audio (oga) |
WIĘCEJ INFORMACJIO KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |