NAZYWAM SIĘ MILIARD/ ONE BILLION RISING POLAND
Na całym świecie kobiety i mężczyźni po raz czwarty przygotowują się, by 14 lutego zatańczyć i zaprotestować przeciwko przemocy wobec kobiet. Do akcji włączyło się już 200 krajów

W Polsce tańczyć i protestować przeciwko przemocy będzie ponad 55 miejscowości od niewielkich miasteczek, po duże aglomeracje.
Tegoroczna akcja w Polsce poświęcona jest problemowi molestowania seksualnego wobec kobiet i dziewcząt. To wciąż temat tabu w naszym kraju.
Szacuje się, że w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet. To niemal tyle, ile wynosi ludności całego województwa opolskiego. W tym dwieście pięćdziesiąt tysięcy to gwałty, czyli łączna liczba mniejszości niemieckiej, białoruskiej, ukraińskiej i romskiej w Polsce razem wziętych!
Większość kobiet, które doświadczyły gwałtów nie zgłasza tego faktu na komisariatach ani w żadnych innych instytucjach, bo boją się ponownej traumy wzmocnionej przez nieufnych urzędników i funkcjonariuszy państwa, którzy podważają wiarygodność ofiary.
Mamy dość milczenia kobiet, które nie mówią nikomu, że były gwałcone, że doświadczyły przemocy; nie szukają pomocy, ponieważ boją się i wstydzą, ponieważ wmawia im się, że to ich wina lub że zrobiły coś, czym sobie zasłużyły na przemoc.
Dlatego 14 lutego 2016 roku po raz czwarty miliard kobiet powstanie, aby raz na zawsze skończyć z przemocą wobec kobiet i dziewcząt!
O akcji:
Akcję zapoczątkowała w 2011 roku Eve Ensler, amerykańska autorka słynnych Monologów waginy, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA w 2011 roku napisała:
Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą – raz na zawsze – zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie…
Żyjemy na planecie, na której około miliard kobiet padło ofiarą gwałtu MILIARD KOBIET!
I zapowiedziała akcję Powstanie Ofiar Gwałtu ONE BILLION RISING na Walentynki 2013 roku.
Od tamtej pory akcja zatacza coraz większe kręgi, przyłącza się do niej coraz więcej osób.