Ustalono tożsamość nadawców pocztówek z getta
Tożsamość części nadawców kart pocztowych, zatrzymanych przez cenzurę w gettcie łódzkim, nie jest już historyczną zagadką. Ich postaci przybliża książka “Niedopowiedziana historia”.
Trzydzieścikart pocztowych z getta łódzkiego to główny wątek opracowania przygotowanego przez kierownik oddziału sieradzkiego Archiwum Państwowego w Łodzi, Arianę Bryk. Każda z pocztówek, zatrzymanych przez cenzurę to tragiczna historia jej nadawcy. Autorka książki początkowo nawet nie zakładała, że można będzie ustalić tożsamość adresantów. Okazuje się jednak, że zachowały się karty meldunkowe z getta łódzkiego, w których Adriana Bryk znalazła nie tylko nazwiska. – Data urodzenia, z kim dana osoba mieszkała na terenie getta łódzkiego, przy jakiej ulicy, gdzie była przekwaterowywana, gdzie zatrudniana. I oczywiście ten najsmutniejszy element biogramu, czyli data śmierci, transportu, którym transportem dana rodzina została wywieziona do obozu zagłady – tłumaczy autorka.
W Archiwum Państwowym w Łodzi znajduje się ponad dwadzieścia tysięcy kart pocztowych z getta łódzkiego. W książce “Niedopowiedziana historia” opisano te wysłane z gett prowincjonalnych regionu sieradzkiego. Wydawnictwo będzie dostępne między innymi w siedzibach Archiwum Państwowego i bibliotekach miast, w których były getta opisane przez autorkę. W przygotowaniu jest również wersja elektroniczna.
WIĘCEJ INFORMACJIO KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |