Środa, 13 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
W świecie obrazów. Wykład w ms2 [spotkanie]
Dlaczego obrazy dominują w naszej kulturze? Jaka jest ich funkcja? I czy nie powinniśmy bronić się przez ich nadmiarem? O tym porozmawiają uczestnicy spotkanie w m2 przy Ogrodowej 19.
Będzie to pierwsze z serii spotkań, zatytułowanej “Nic do zobaczenia. Teorie wizualności wobec niewizualnych problemów współczesności”.Chodzi nie tylko o zadanie pytania, czy obrazów rzeczywiście jest dziś najwięcej w historii, ale również pytania o ich funkcje społeczne i możliwości sprawcze. Określenia takie jak “epoka wizualna”, “świat ekranów”, a nawet “zwrot obrazowy” nie zawsze wskazują bowiem istotę roli obrazów, diagnozując raczej ich wszechobecność niż znaczenie.
Wykład poprowadzi Łukasz Zaremba – badacz wizualności, tłumacz, kurator w Centrum Muzeologicznym MS, pracownik Instytutu Kultury Polskiej UW, redaktor pisma “Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”. W 206 roku ukaże się jego książka “Obrazy wychodzą na ulice”.
Spotkanie odbędzie się w środę, 13 stycznia o godzinie 18 w ms2 przy Ogrodowej 19. Wstęp wolny.

Łajza powraca do Muzycznego [teatr]
Na deski Teatru Muzycznego powraca wielokrotnie nagradzane i docenione miscenium rockowe “Łajza”. Dodatkową atrakcją będzie premiera płyty DVD, będąca rejestracją przedstawienia.
“Łajza” to historia znalezionego na ulicy, wychowanego w patologicznej rodzinie chłopca. Jego życiezdeterminowane jest brutalnością miasta i przestępczego świata.
Scenariusz spektakluopiera się na utworach, powstałego w 1999 roku, łódzkiego zespołu rockowego Normalsi. Obecnie w skład kapeli wchodzi czterech muzyków: Piotr “Chypis” Pachulski (wokal, gitary), Mirek “Koniu” Mazurczyk (gitara), Przemek Wyrwas (gitara basowa), Grzesiek Szelewa (perkusja). Ekspresyjne teksty Normalsówautorstwa Arka i Piotra Pachulskich zostały wybrane z trzech albumów zespołu, by utworzyć jedną spójną opowieść.
Muzykarockowych piosenek granych “na żywo” zestawiona jest z barokowymi utworami J.S. Bacha w interpretacji Michała Jelonka. Za oprawę taneczną odpowiada reżyser i choreograf Teatru Muzycznego w Łodzi Artur Żymełka. W spektaklu połączony jest klasyczny balet z nowoczesnymi technikami tanecznymi.
Spektakl był wielokrotnie nagradzany. Złotą maskę przyznali mu także łódzcy recenzenci. Premierę płyty DVD z rejestracją spektaklu zaplanowano na 22 stycznia.
Na deskach Muzycznego “Łajza” zagości ponownie 13 (godz.18:30)i 14 stycznia (godz.11) przyul. Północnej 47/51.

Filmowy przewodnik i spotkanie z Maciejem Kronenbergiem [literatura]
Maciej Kronenberg opowie o swoim “Przewodniku filmowym po województwie łódzkim” w Poleskim Ośrodku Sztuki.
Książka przybliża plenery z ponad 150 filmów rozmieszczonych w 75 miastach i miejscowościach województwa, zarówno miejscach wielokrotnie wykorzystywanych w polskiej kinematografii takich jak Łódź, Piotrków Trybunalski, Zgierz, Pabianice, Tomaszów Mazowiecki, Sulejów czy Nieborów, jak również ciekawych lecz położonych z dala od głównych dróg jak Jeżów, Bolimów, Turowa Wola oraz miejsc urodzenia i magicznych miejsc filmowców m.in. Brzeziny, Niewiadów k. Ujazdu, Klęk, Popielawy. Przewodnik przytacza liczne anegdoty z planów zdjęciowych, prezentuje archiwalne zdjęcia dokumentujące pracę filmowców a także ciekawostki krajoznawcze.
Maciej Kronenberg jest łodzianinem, z powołania regionalista związany z województwem łódzkim, popularyzator wiedzy o regionie. Współautor m.in. Przewodnika po filmowej Łodzi, Zabytkowych przestrzeni Uniwersytetu Łódzkiego, 500 zagadek o Łodzi i regionie łódzkim,”Stawkowego przewodnika filmowego”. Współtwórca m.in. Szlaku Architektury Przemysłowej Łodzi, Szlaku Dziedzictwa Filmowego Łodzi (więcej www.filmowalodz.pl). Aktywny przewodnik po Łodzi i regionie łódzkim. Prezes stowarzyszenia Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju Regio. W wolnym czasie stale odkrywa Łódź i jej okolice, głównie z siodełka rowerowego. Zafascynowany zabytkami przemysłu i techniki eksploruje dawne młyny, fabryki, czy cegielnie. Niedzielny szachista.
Spotkanie z autorem i promocja jego książki odbędzie się w środę, 13 stycznia, o godzinie 18 w Poleskim Ośrodku Sztuki przy Krzemienieckiej 2a. Wstęp wolny.

O miłości i polityce. “Antoniusz i Kleopatra” na łódzkiej scenie [spektakl]
Historyczny dramat Williama Shakespeare’a “Antoniusz i Kleopatra” zagościł na deskach łódzkiego Teatru im.Stefana Jaracza.
Spektakl w reżyserii Wojciecha Farugi można oglądać od 9 stycznia na Dużej Scenie. To połączenie melodramatu z rozprawą polityczną o strategiach sprawowania władzy. – To nie jest tekst napisany do czytania. Shakespeare uruchamia grę teatralną. Tutaj poza kontekstem literackim, który trzeba znać, buduje po prostu teatr – mówi reżyser Wojciech Faruga.
W głównych rolach zobaczymy Agnieszkę Skrzypczak i Krzysztofa Wacha. Za dramaturgię odpowiada Tomasz Jękot, scenografię i kostiumy przygotowała Agata Skwarczyńska, za warstwę muzyczną odpowiada Halszka Sokołowska, a za ruch sceniczny Damian Kwiatkowski.
Poza premierą przygotowano też liczne wydarzenia towarzyszące. – W dniu premiery otworzymy wystawę fotografii wojennych Krzysztofa Millera, następnego dnia planujemy spotkanie z autorem – mówi Sebastian Majewski, dyrektor do spraw artystycznych Teatru im. Stefana Jaracza.
Wystawa będzie czynna do 7 lutego. Spektakl zobaczymy 9, 10, 12 i 13 stycznia.
Wartoprzeczytać
