Wtorek, 12 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
74. rocznica likwidacji obozu cygańskiego w Litzmannstadt Getto [obchody]
Uroczystości oficjalne, pokazy filmów i prezentacje – to plan obchodów 74. rocznicy likwidacji obozu cygańskiego w Litzmannstadt Getto.
Uroczystości zorganizowali: dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Piotr Machlański i Dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi Joanna Podolska. Rozpocznie je o 10:30 lekcja dla licealistów, a w samo południe odbędzie się część oficjalna. W planie jest także wykład i prezentacja multimedialna “Deportacja Romów i Sinti do Litzmannstadt Getto” i pokaz filmu “Samudaripen Sam strach”,(reż Anna Grażyna Suchocka). Na wszystkie wydarzenie obowiązuje wstęp wolny.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI:
10.30 Historia obozu cygańskiego w Litzmannstadt Getto lekcja dla uczniów XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. bp Ignacego Krasickiego w Łodzi
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83
12.00 uroczystości upamiętniające likwidację obozu cygańskiego
Miejsce: Kuźnia Romów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 84
13.00 pokaz filmu Samudaripen Sam strach, reż. Anna Grażyna Suchocka, zdjęcia Jacek Piotr Bławut, TV Romska
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83, wstęp wolny
13.30 wykład i prezentacja multimedialna Deportacja Romów i Sinti do Litzmannstadt Getto, prowadzenie Izabela Terela z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i Andrzej Grzegorczyk z Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie
Miejsce: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83, wstęp wolny
ThinkFilm. Porozmawiają o Muzeum Kinematografii [dyskusja]
Kolejne spotkanie klubu ThinkFilm będzie poświęcone Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Jaka jest przyszłości Muzeum Kinematografii? Co ma do zaoferowania filmoznawcom? To główne tematy kolejnego spotkania Koła Naukowego Filmoznawców, które odbywają się w ramach międzynarodowego projektuThinkFilm. Tym razem gospodarzem będzie dr Michał Pabiś-Orzeszyna.
Projekt realizowany jest wraz zUniwersytetem Karola w Pradze. Przedmiotem ich badań są sposoby prowadzenia edukacji filmowej – zarówno te firmowane przez instytucje państwowe, jak i przedsięwzięcia podejmowane przez sektor pozarządowy. Chcą się dowiedzieć, jak o filmie uczy się w szkołach, na uczelniach wyższych, w domach kultury, w kinach, muzeach i na festiwalach filmowych. Przedmiotem refleksji staną się też sposoby wykorzystania filmu jako narzędzia edukacji. Zebrane doświadczenia posłużą stworzeniu koncepcji nowoczesnej placówki filmowo-edukacyjnej w Pradze.
Dyskusja na temat łódzkiego Muzeum Kinematografii odbędzie się we wtorek (12 stycznia) o godzinie 17 na WydzialeFilologicznym przy Pomorskiej 171/173.
Noworoczne przeboje Akademii Muzycznej [koncert]
Uwertura do operetki “Orfeusz w piekle” Jacquesa Offenbacha, Taniec cygański z opery “Carmen” Georgesa Bizeta – to tylko niektóre z muzycznych przebojów noworocznego koncertu Akademii Muzycznej w Łodzi.
Program koncertu to w sumie dwanaście utworów, w tym między innymi: Uwertura do operetki “Orfeusz w piekle” Jacquesa Offenbacha, Taniec cygański z opery “Carmen” Georgesa Bizeta, Malaguea z Suity “Andalucia” Ernesta Lecuony, wiązanka tematów z operetki “Ptasznik z Tyrolu” Carla Zellera, “White Christmas” Irvinga Berlina. Solo zagrają: flecista Mateusz Wojtkiw oraz trębacze: Marcin Lesiewicz, Robert Dominiak i Łukasz Witczak.
Na scenie zaprezentuje się Orkiestra Dęta Akademii Muzycznej w Łodzi, prowadzona przez Artura Czereszewskiego.
Noworoczny koncert odbędzie się we wtorek 12 stycznia w Sali koncertowej Akademii (ul. Żubardzka 2a), godz. 18.00.