Pielęgniarka nie wypisze recepty. Ma prawo, ale brakuje “rozwiązań systemowych”
Od początku 2016 roku pielęgniarki mają prawo do wypisywania recept na niektóre leki, ale nadal nie mogą tego robić. Przepisy teoretycznie weszły w życie, ale brakuje zmian w systemie, specjalistycznych kursów i chętnych do zdobywania nowych uprawnień.
Agnieszka Kałużna, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Łodzi: – Przepisy weszły w życie z dniem 1 stycznia, ale nie poszły za tym w parze zmiany organizacyjne w Narodowym Funduszu Zdrowie. Kurs, króty uprawnia do ordynowania i wypisywania recept ukazał się na stronie Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych dopiero 16 listopada.
Nadal nie wiadomo jak będą rozliczane recepty przez NFZ,czy pielęgniarki otrzymają wynagrodzenie za dodatkową pracę. Nie wiadomo też jak będzie wyglądać sprawa odpowiedzialności za zaordynowane leki. Jest wiele pytań, na które pielęgniarki do dziś nie znają odpowiedzi. – Czekamy na uregulowania w systemie, czekamy na wprowadzenie pielęgniarki do systemu, bo tak naprawdę za określonym świadczeniem powinny iść środki finansowe. Jest to więc świadczenie jeszcze nie wycenione, a w związku z tym pielęgniarka i położna zostały postawione jak zwykle przed określonym faktem, gdzie nie idą za tym żadne uregulowania systemowe – tłumaczyAgnieszka Kałużna.
Zdaniem przewodniczącej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Łodzi, na razie jest niewiele pielęgniarek, które chcą nabyć dodatkowe uprawnienia.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |