Czwartek, 7 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Noc Walpurgi”. Powrót na życzenie widzów [film]
Na specjalne życzenie widzów do repertuaru Kina Charlie powraca “Noc Walpurgi” w reżyserii Marcina Bortkiewicza.
Gdy gasną światła, ze sceny schodzi wielka diva operowa, Nora Sedler (Małgorzata Zajączkowska). Pod drzwiami jej garderoby czeka na nią dwudziestokilkuletni, skromny dziennikarz, Robert (Philippe Tłokiński), umówiony na wywiad z artystką. Impulsywna Nora, wielka i nieokiełznana niczym Maria Callas, wyrzuca go za drzwi, ale w końcu zgadza się na rozmowę. Od początku jednak prowadzi z nim misterną grę, nieustannie go przyciągając i odpychając. W powietrzu unosi się erotyczne napięcie. Robert, nie bez wewnętrznych oporów, wyraża na tę dziwną grę zgodę.
“Noc Walpurgi” zdobyła pięć nagród na festiwalu “Młodzi i Film” w Koszalinie. Obraz uznany za znakomity debiut Marcina Bortkiewicza jest też wielkim powrotem aktorskim Małgorzaty Zajączkowskiej.
Film zobaczymy w Kinie Charlie (ul. Piotrkowska 203/205) 7 stycznia o 16:10 i 19:50.
Orły w Kinematografie [REPERTUAR]
Ponad 50 polskich filmów zrealizowanych w 2015 roku kandydujących do Orłów, nagród Polskiej Akademii Filmowej, można od soboty, 2 stycznia, oglądać w kinie Kinematograf w Łodzi.
Po raz pierwszy w Łodzi można zobaczyć filmy nominowane do Orłów, czylidorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej,do tej pory takie przeglądy były organizowane tylko w stołecznym Iluzjonie.
Przez cały styczeń w Muzeum Kinematografii w Łodzi, w kinie Kinematograf, wyświetlane są obrazy zrealizowane w 2015 roku, z których członkowie Akademii wybiorą najlepsze produkcje minionego roku. Przegląd jest wyjątkową okazją donadrobienia filmowych zaległości iprawdopodobnieostatnią okazją, żeby wyjątkowe filmy zobaczyć na dużym ekranie.
ZOBACZ REPERTUAR:
7.01 czwartek
17.00 11 MINUT (2015), 82
reżyseria: Jerzy Skolimowski
18.30 ŻYĆ NIE UMIERAĆ (2015), 86
reżyseria: Maciej Migas
Masz pomysł na wydarzenie w ramach Transatlantyku? Złóż wniosek [nabór]
Ruszył nabór wniosków na mikrogranty w ramach PGNiG Transatlantyk Festival 2016, który w czerwcu odbędzie się w Łodzi.
To wsparcie finansowe na wydarzenia, które będą współtworzyć program filmowej imprezy. -Polega on na tym, że zapraszamy organizację pozarządowe, jak również osoby prywatne do składania wniosków na pomysły, które przedstawiają wysoką wartość kulturalną, artystyczną lub społeczną. W formie konkursu wybieramy projekty, które wspieramy kwotą do pięciu tysięcy złotych – mówi Katarzyna Pajzderska jedna z organizatorek naboru.
Czytaj także:Transatlantyk w Łodzi. Znamy datę festiwalu
Na mikrogranty mają szansę wszystkie wydarzenia związane z szeroko pojętą kulturą. – To może być wystawa fotografii, to może być projekt społeczny angażujący starsze osoby. To może być wszystko, co jest połączone z kulturą i sztuką – dodaje Pajzderska.
Pierwszy nabór będzie trwać dwa tygodnie (do 15 stycznia). Wnioski do pobrania i szczegółowe informacje są dostępne na stronie festiwalu Transatlantyk.
Zwycięzców poznamy 22 stycznia. Kolejne nabory planowane są w lipcu i w grudniu.
ThinkFilm. Jakie są zagraniczne muzea filmowe? [dyskusja]
Jak funkcjonują zagraniczne muzea filmowe? Jakie eksponatu są gromadzone? To tematy otwartego spotkania Koła Naukowego Filmoznawców Uniwersytetu Łódzkiego.
Jako przykłady podczas omawiania działalności zachodnioeuropejskich muzeów filmowych posłużą m.in. placówki w Turynie (Museo Nazionale del Cinema), Amsterdamie (EYE Film Museum) oraz na terytorium Niemiec. Spotkanie poprowadzi dr Konrad Klejsa, filmoznawca, adiunkt w Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego.
Wydarzenie organizowane jest w ramach międzynarodowego projektu ThinkFilm Realizują go filmoznawcy z uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Uniwersytetem Karola w Pradze. Przedmiotem ich badań są sposoby prowadzenia edukacji filmowej – zarówno te firmowane przez instytucje państwowe, jak i przedsięwzięcia podejmowane przez sektor pozarządowy. Chcą się dowiedzieć, jak o filmie uczy się w szkołach, na uczelniach wyższych, w domach kultury, w kinach, muzeach i na festiwalach filmowych. Przed,miotem refleksji stanie się też sposoby wykorzystania filmu jako narzędzia edukacji. Zebrane doświadczenia posłużą stworzeniu koncepcji nowoczesnej placówki filmowo-edukacyjnej w Pradze.
Czwartek, 7 stycznia, godz. 19,Budynek Wydziału Filologicznego, ul. Pomorska 171/173, sala 2.21.