Przyszłoroczny budżet Łodzi przyjęty
Budżet miasta na 2016 r. wraz z trzema autopoprawkami przyjęła Rada Miejska. Za głosowało 26 radnych PO i SLD, przeciw 11 radnych PiS.
Radni przyjęli budżet miasta na przyszły rok. Dyskusja na jego projektem trwała ponad 10 godzin. Według dokumentu w przyszłym roku miasto wyda 3,5 miliarda złotych, z czego zaledwie 600 milionów będzie przeznaczone na inwestycje. Dzięki temu Łódź odnotuje wyjątkowo niską dziurę budżetową niecałe 25 milionów złotych. Jak zaznacza radny PO Paweł Bliźniuk plan finansowy na przyszły rok zakłada nie tylko oszczędności, ale też zapewnia realizację projektów ważnych dla łodzian. – To budżet zrównoważony, obywatelski i przyszłościowy. Obywatelski dlatego, że znajdziemy w nim wiele projektów z budżetu obywatelskiego, zgłoszonych przez rady osiedli. Ten budżet był szeroko konsultowany, nie tylko przez prezydenta, ale także przez kluby radnych – podkreślił Bliźniuk.
Przeciw budżetowi opowiedzieli się radni PiS. Jak wyjaśnia Bartłomiej Dyba – Bojarski brakuje w nim pieniędzy na podwyżki dla najmniej zarabiających grup zawodowych, kulturę, a także na przykład pieniędzy na remonty dróg gruntowych i torowisk. – Przede wszystkim brakuje pieniędzy na pracowników oświaty i dla pracowników MOPS, nienajlepiej wygląda kwestia kultury. Trochę sytuację poprawiono dotacją celową na podwyżki dla pracownikow domów kultury i muzeów, ale już nie podniesiono dotacji dla teatrów, które są zniedbane – mówi Dyba – Bojarski.
Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, wygłosiła podczas sesji Rady Miejskiej przemówienie odnośnie projektu przyszłorocznego budżetu Łodzioraz kilku kolejnych lat.Prezydent wyjaśniła, że najbliższe 7 lat to szansa na duże inwestycje w mieście, dzięki m.in. nowym środkom z Unii Europejskiej. – To mogą byćnawet 4 miliardy złotych, dzięki nim będziemy mogli podnieść komfort życia łodzian, zrewitalizować centrum miasta, dobudować dojazdy do autostrad, wyremontować jeszcze więcej szkół, zadbać o parki i zieleń w mieście. Mamy także nadzieje na kolejne inwestycje rządowe, przede wszystkim obwodnicę S14 i tunel łączący dworce Fabryczny z Kaliskim – podkreśliła Hanna Zdanowska.
Te inwestycje, zdaniem prezydent Zdanowskiej należy dobrze przygotować, zaplanować i skoordynować. – Dlatego najbliższy rok poświecimy głównie na jak najlepsze przygotowanie się do pozyskania tych środków. W 2016 r. łapiemy oddech, dajemy mieszkańcom odpocząć od trudności związanych z kolejnymi budowami, ograniczamy wydatki i minimalizujemy deficyt. Dokończymy rozpoczęte inwestycje: przebudowę węzła multimodalnego oraz dróg wokół dworca Łódź Fabryczna, budowę obiektów sportowych oraz układu drogowego wokół stadionu przy al. Piłsudskiego. Dokończymy też rewitalizacje obiektów elektrociepłowni EC 1 i dalej będziemy zmieniać Księży Młyn – poinformowała prezydent Łodzi. –Dla mnie osobiście najważniejszym inwestycyjnym wydarzeniem 2016 roku będzie start rewitalizacji obszarowej. W przyszłym roku przechodzimy z remontowania poszczególnych kamienic do przebudowy całych kwartałów miasta – dodała Hanna Zdanowska.
Władze Łodzi przyjęły tylko nieliczne poprawki opozycji w swojej autopoprawce głównie te dotyczące niewielkich inwestycji. Resztę, zgłoszoną w trakcie sesji odrzuciła koalicja PO-SLD.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |