Obalamy mity na temat Bożego Narodzenia
Ksiądz profesor Józef Naumowicz, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozprawia się z fałszywymi teoriami na temat Bożego Narodzenia. Także tymi, które pojawiają się w pracach naukowych.
– Po pierwsze Święto Bożego Narodzenia absolutnie nie ma korzeni pogańskich – uważa ksiądz profesor Józef Naumowicz.Naukowiec podkreśla, że Boże Narodzenie po raz pierwszy było obchodzone w Betlejem. Tam w 328 roku poświęcono Bazylikę Narodzenia Jezusa. Świątynię wybudowano dla uczczenia miejsca i samego narodzenia Chrystusa. – Jeśli tam wspominano urodzenie Jezusa to nie dlatego, aby uczcić święto słońca importowane z Rzymu lub Egiptu – przekonujeksiądz profesor Józef Naumowicz.
W 335 roku zwyczaj obchodzenia Bożego Narodzenia dotarł z Betlejem do Rzymu, a stąd do innych krajów. – Boże Narodzenie nie zastąpiło też jakiegoś święta pogańskiego – dodajeksiądz profesor Józef Naumowicz. Powszechnie głosi się, że wtedy narodził się Mitra, czyli perski bóg słońca i celebrowano to wydarzenie. – Żadne źródła starożytne nie mówią o obchodzeniu tej uroczystości – podkreśla ksiądz Naumowicz. Profesor wyjaśnia, że to teoria powstała w czasach nowożytnych.
Naukowiec zwraca uwagę, że tak naprawdę nie znamy historycznej daty narodzin Chrystusa. 25 grudnia wybrano, dlatego, bo najlepiej symbolizuje narodziny Jezusa. Ewangelia świętego Jana o tym wydarzeniu mówi, że przyjdzie Światło, które rozjaśni mroki świata. 25 grudnia to symboliczna data przesilenia zimowego. To moment, kiedy przestają wydłużać się noce, a zaczyna wydłużać się dzień. Stąd decyzja, aby Boże Narodzenie obchodzić właśnie 25 grudnia.
Ksiądz profesor Józef Naumowicz prowadzi badania z dziejów Bizancjum, Armenii ojców Kościoła i późnego antyku. Jest tłumaczem z języków starożytnych.
IAR/Grzegorz Maciak /K.P.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |