Środa, 16 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Życie po życiu berlińskiego Dada. Wykład Michaela Whitea [prelekcja]
Wykład Michaela Whitea nawiązujący do wystawy DADA Impuls odbędzie się w środę, 16 grudnia w ms2 przy Ogrodowej 19.
Prelekcja ukaże zmienne losy i znaczenie ruchu Dada przez zestawienie postaci powiązanych relacjami rodzinnymi – Georga Grosza i Otto Schmalhausena.
Analiza słynnej zmienionej przez Schmalhausena maski Beethovena oraz mało znanych późnych montaży Grosza będzie dążyć do odpowiedzi na pytanie o sposób, w jaki przypomnienie i ponowne wykonanie prac dadaistycznych może pomóc zrozumieć pierwotne znaczenie Dada.
Michael White profesor historii sztuki na University of York, specjalizuje się w historii awangardy. Jest znany jako autor prac o De Stijl i Dada, był kuratorem wystaw van Doesburga i Mondriana w Tate. Ostatnio opublikował Generation Dada: The Berlin Avant-Garde and the First World War (2013), oraz współredagowal Virgin Microbe: Essays on Dada (2014).
Środa, 16 grudnia, godz. 18, ms2, ul. Ogrodowa 19.

Lekcja filmu. Kieślowski. Ślady i pamięć [wykład, film]
Kolejna odsłona cyklu od hasłem “Lekcja filmu” będzie poświęcona Krzysztofowi Kieślowskiemu.
Na spotkaniu omówimy życie i twórczość Krzysztofa Kieślowskiego reżysera filmów dokumentalnych i fabularnych, scenarzysty filmowego zarówno filmów autorskich, jak i zrealizowanych przez innych twórców, autora sztuk teatralnych, reżysera pracującego dla teatru i telewizji, pedagoga, opiekuna artystycznego młodych filmowców. Artysty, którego dorobek ciągle jest oglądany, analizowany, poddawany różnorakim interpretacjom, którego myśl znajduje kontynuatorów i naśladowców nie tylko w kinie polskim, ale europejskim i światowym.
Wykład poprowadzi Agnieszka Wranicz z Muzeum Kinematografii. Po nim klubokawiarnia Owoce i Warzywa z Traugutta 9 wyświetli “Dekalog V”. Wstęp wolny.
Środa, 16 grudnia godz. 18

“Dziadek do orzechów” na żywo z Royal Opera House [transmisja]
Najbardziej znane dzieło Piotrka Czajkowskiego – balet “Dziadek do orzechów” – zobaczymy na żywo z londyńskiej Royal Opera House w łódzkim Multikinie.
Royal Opera House to jeden z najważniejszych gmachów operowych w Londynie, znajdujący się w centralnej części miasta w dzielnicy Covent Garden, siedziba Opery Królewskiej (The Royal Opera) i Królewskiego Baletu (The Royal Ballet). Do dziś Opera Królewska, obok takich teatrów jak Teatro alla Scala, Opera Wiedeńska, Gran Teatre del Liceu i Metropolitan Opera, należy do najpiękniejszych i najznakomitszych budynków operowych świata, gdyż od początku istnienia teatr ściąga tłumy widzów z różnych zakątków świata. Na tej scenie występowało i występuje wielu polskich artystów, takich jak: Ewa Podleś, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień, Aleksandra Kurzak.
“Dziadek do orzechów” tonajpopularniejszy tytuł świata, którego premiera odbyła się w 1892 w Teatrze Maryjskim w Petersburgu i natychmiast podbiła serca widzów. 16 grudnia o 20:15 zobaczymy transmisję Dziadka do orzechów w wyjątkowej obsadzie z Opery Królewskiej w Londynie.
Zaprasza Silver Screen przy ulicy Piłsudskiego 5 w Łodzi.
