Kontrowersje wokół łódzkiej nagrody dla Jarosława Marka Rymkiewicza
Nie milkną komentarze po tegorocznej gali wręczenia łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Otrzymał ją poeta i eseista Jarosław Marek Rymkiewicz.

Werdykt jury nie był jednogłośny. Dwoje spośród pieciorga członków wyraziło swoje votum separatum. Protestował też między innymi poeta Przemysław Owczarek, który wystąpił na scenie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w czapce błazna i naszyjniku z czosnku. Rozgoryczenia nie kryła też Sława Lisiecka – wdowa po Zdzisławie Jaskule, który przyczynił się do reaktywacji nagrody.
Decyzji kapituły bronił prof. Leszek Engelking, który wygłosił w Teatrze laudacje, podkreślając zasługi Rymkiewicza dla polskiej i światowej literatury.
Czytaj także:Jarosław Marek Rymkiewicz z nagrodą im. Tuwima. Kontrowersje wokół laureata
Na naszej antenie sprawę komentowała wiceprzewodnicząca sejmowej komisji kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska. – Krzywdę zrobiono i nagrodzie i w pewnym sensie Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi. Boję się o przyszłość nagrody Tuwima – dodała posłanka.
Z kolei dla krytyka literackiego, poety, związanego z Uniwersytetem Łódzkim, Pawła Dakowicza, Jarosław Marek Rymkiewicz był naturalnym kandydatem do tej nagrody. – Jestem głęboko przekonany, że jest to najwybitniejszy żyjący pisarz i był najbardziej oczywistym kandydatem do nagrody Tuwima od momentu jej powołania. Ta awantura nie ma nic do rzeczy, jeśli chodzi o hierarchię literatury – mówił.
Nagroda Literacka imienia Juliana Tuwima została reaktywowana w 2013 roku przez Dom literatury i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Jest przyznawana za całokształt twórczości. Jej dotychczasowymi laureatkami były Magdalena Tulli i Hanna Krall.
Posłuchaj całego materiału i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Kontrowersje wokół łódzkiej nagrody dla Jarosława Marka Rymkiewicza | audio (m4a) audio (oga) |
WIĘCEJ INFORMACJIO KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |