Nominacje do Paszportów Polityki 2015. Sprawdź, jacy artyści nominowani są w kategorii Muzyka Popularna.
Nagrody te przyznawane są przez Tygodnik Polityka od 1993 roku w takich kategoriach jak: Film, Literatura, Teatr, Sztuki Wizualne i Muzyka- popularna oraz poważna. W kategorii Muzyka Popularna do Paszportów Polityki nominowani zostali Błażej Król, Raphael Rogiński oraz Kuba Ziołek.

Błażej Król to wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów. Urodził się w Gorzowie Wielkopolskim. Znany jest nie tylko ze swojej solowej twórczości, ale także z grupy Kawałek Kulki i duetu UL/KR, który współtworzył z Maurycym Kiebzakiem-Górskim. Od 2014 działa w pojedynkę, jako Król. Ma już na koncie dwa solowe wydawnictwa, pochodzącą z 2014 roku płytę “Nielot” oraz wydany w tym roku album “Wij”. Jest również laureatem tegorocznej Nagrody Artsytycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego.

Raphael Rogiński to muzyk i muzykolog urodzony w Niemczech, w rodzinie polskich emigrantów. Związany jest z takimi projektami jak Shofar, Cukunft, Alte Zachen, Wovoka. Jego twórczość spaja nowoczesne podejście do muzyki żydowskiej, którą niejednokrotnie łączy z jazzowymi wpływami. Jest również autorem albumów nawiązujących do twórczości Johna Coltranea- “Raphael Rogiński plays John Coltrane and Langston Hughes African Mystic Music” i Jana Sebastiana Bacha- “Bach Bleach”.

Kuba Ziołek to kompozytor, multiinstrumentalista i wokalista. Urodził się w Bydgoszczy, gdzie jest jednym a bardziej aktywnych animatorów lokalnej sceny muzycznej. Znany jest z niezwykle dużej ilości wydawnictw, którymi co roku zasila polski rynek muzyczny. Ziołek jest współtwórcą takich projektów, jak Alameda 5, Ed Wood, Hokei, Innercity Ensemble, Kapital, Tien Lai . Solo znany jest natomiast jako Stara Rzeka, w tym roku wydał świetnie przyjęty album “Zamknęły się oczy ziemi”.
NOWOŚCIMUZYCZNE, KONCERTYW ŁODZI, TELEDYSKI, ROZMOWY Z ARTYSTAMI. WSZYSTKO TO ZNAJDZIESZW NASZYMDZIALE MUZYCZNYM. |