Wtorek, 8 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Amelia” we Wtorkowym Kinie Szafy [film]
Kultowy francuski obraz Jean-Pierrea Jeuneta to kolejna projekcja we Wtorkowym Kinie Szafy.
Amelia jest bardzo nieśmiałą, wrażliwą osobą. Pracuje jako kelnerka w jednej z kawiarenek i wynajmuje mieszkanie w dzielnicy Montmartre.
Za reżyserię odpowiada Jean-Pierre Jeunet. Scenariusz napisali Jeunet i Guillaume Laurant. Film odniósł duży sukces we Francji i na świecie. Na swoim koncie ma między innymi pięć nominacji do Oscara i cztery francuskie Cesary.
Projekcja filmu odbędzie się w Szafie we wtorek 8 grudnia. O 18 seans dla niepalących, a o 21 projekcja z “dymkiem”. Wstęp wolny.
Klub Szafa, ul. Rewolucji 1905 r. 10.

Zapal światełko z Lyonem. Łódź solidarna z Francją [akcja]
8 grudnia w Łodzi zorganizowana będzie akcja pod hasłem “Zapal światełko z Lyonem”. Chodzi o akt solidarności z najsłynniejszym festiwalem światła na świecie, który w tym roku, ze wględu na tragiczne wydarzenia w Paryżu, został odwołany.
Fte des Lumires to najsłynniejszy, najstarszy i gromadzący najliczniejszą publiczność festiwal światła na świecie. Historia jego korzeni sięga daleko, bo aż do czasów, kiedy to po raz pierwszy społeczność miasta Lyonu pielgrzymowała ze światełkami na malownicze wzgórze Fourviere. – Już od XVII wieku mieszkańcy Lyonu pielgrzymowali na malownicze wzgógrzez Fourviere, po to, by podziękować Matce Boskiej, że uratowała miasto od dżumy. Było to inspiracją do tego, by 8 grudnia wystawiać w oknach lampki. Na tej kanwie powstał też cały festiwal światła – mówi Beata Konieczniak z fundacji Lux Pro Monumentis.
W tym roku, ze względu na tragiczne wydarzenia w Paryżu oraz wprowadzony na terenie Francji stan wyjątkowy, lyoński festiwal światła został odwołany. Na znak solidarnośći w Łodzi organizowana jest akcja “Zapal światełko z Lyonem”. – W drodze solidarności z mieszkańcami Lyonu, ale też ze wszystkim, którzy nie chcą żyć w świecie zagrożenia, którzy chcą cieszyć się codziennością, organizujemy tę akcję. Zachęcamy, by 8 grudnia zapalić w swoich oknach świeczki, czy lampiony – mówi prezydent ŁodziHanna Zdanowska.
Poza wystawieniem lampek w naszych oknach, będzie można tez wspólnie wykonać specjalne lampiony w Pasażu Schillera. – O godzinie 18 spotkamy się, by zrobić takie lampiony i rozdać je łodzianom. Po to, żeby pokazać naszą solidarność z Lyonem i by pokazać, że sztuka nie ma granic – wyjaśnia Beata Konieczniak.
W serii krwawych zamachów w Paryżu w nocy z 14 na 15 listopada zginęło 129 osób, a około 350 zostało rannych.

Krystyna Janda na dwóch spotkaniach w Łodzi [literatura]
Aktorka, reżyserka i felietonistka Krystyna Janda odwiedzi łódzką Szkołę Filmową i Muzeum Kinematografii. Wszystko w związku z promocją książki Łukasza Maciejewskiego pt. “Aktorki”.
Łukasz Maciejewski po raz drugi pokusił się o napisanie wywiadów z największymirodzimymi aktorkami. Krystyna Janda jest jedną ztych postaci, z którą rozmowę – w książce “Aktorki. Portrety” -można znaleźć.Bohaterkami książki Maciejewskiego są takżeIrena Kwiatkowska, Nina Andrycz, Danuta Szaflarska, Maja Komorowska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Anna Polony, Krystyna Feldman, Anna Dymna, Barbara Brylska, Ewa Wiśniewska, Anna Nehrebecka, Anna Romantowska, Stanisława Celińska,
Spotkanie w Muzeum Kinematografii rozpocznie się o 19, z kolei o 17 Krystyna Janda będzie gościem Szkoły Filmowej przy Targowej. Na oba spotkania obowiązuje wstęp wolny.

IX Festiwal Puls Literatury. Sprawdź program [festiwal]
W tym roku wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi Michal Ajvaz Czechy, Jerzy Armata, Andrzej Bart, Kacper Bartczak, ks. Adam Boniecki, Wojciech Bonowicz, Ben Borek Wielka Brytania i Wojciech Brzoska.
Festiwal Puls Literatury jest dorocznym wydarzeniem kulturalnym, mającym na celu upowszechnianie literatury oraz rozwijanie czytelnictwa. Nazwa nawiązuje do wychodzącego w latach 1977-1981 w Łodzi nieregularnika “Puls”, ważnego i legendarnego pisma literackiego opozycji demokratycznej.
W swoim założeniu Festiwal łączy dalszą i bliższą tradycję literacką z współczesnym pulsem literatury. Do udziału w nim zapraszani są wybitni pisarze, krytycy, tłumacze, literaturoznawcy, zaś na festiwalowe wydarzenia składają się spotkania autorskie, panele krytycznoliterackie, warsztaty, koncerty muzyczne, projekcje filmowe, działania multimedialne, wystawy (związane z ilustracją książek oraz artystów plastyków, którzy są jednocześnie pisarzami) happeningi i inne akcje w przestrzeni miasta i w przestrzeni internetu.
8 grudnia wtorek Dom Literatury w Łodzi (Roosevelta 17)
17:00 Spotkanie z Adamem Wajrakiem, autorem książki Wilki. Prowadzenie Przemysław Owczarek.
18:00 Spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem, autorem książki Tatuaż z tryzubem. Prowadzenie Łukasz Saturczak.
19:00 Tadeusz Kantor (1915-1990). Spotkanie z udziałem Dominiki Łarionow,
Anny Saciuk-Gąsowskiej i Justyny Michalik .
20:15 Rafał Wojaczek (1945-1971). Spotkanie z udziałem Piotr Gajdy, Macieja Meleckiego, Konrada Wojtyły.
21:00 Fonetyka koncert zespołu.
