Niedziela, 6 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Mikołajki z Mikołajem Trzaską i jego trio Volume [koncert]
Polak wraz z dwoma muzykami z Danii- Peterem Olem Jrgensenem i Peterem Friisem Nielsenem zagrają w niedzielę w restauracji Ciągoty i Tęksnoty.
Trio Volume zostało powołane do życia przez polskiego saksofonistę oraz klarnecistę basowego Mikołaja Trzaskę. Występuje on wspólnie z pochodzącymi z Danii Peterem Olem Jrgensenem (perkusja) i Peterem Friisem Nielsenem (bass). Muzycy poznali się wiosną 2004 podczas czterodniowego kopenhaskiego sympozjum dla muzyków Encounter Festival. Podczas koncertów trio prezentuje program, w którym podstawę do improwizacji tworzą kompozycje trojga muzyków. To bardzo ciekawe zjawisko muzyczne, dzięki któremu europejska publiczność ma szansę przekonać się, jak brzmi współczesna muzyka jazzowa zrodzona z połączenia kultury słowiańskiej i skandynawskiej.
Mikołaj Trzaska uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Urodził się w Gdańsku i początkowo studiował na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Jednak w którymś momencie na tyle zafascynował się muzyką Johna Coltrane’a i Ornette Colemana, że postanowił porzucić akademię plastyczną i na stałe związać swoje życie z muzyką. Jest współzałożycielem wielu jazzowych projektów, w tym tak legendarnych grup jak Miłość i Łoskot. Miał okazję współpracować z takimi muzykami jak Lester Bowie, Peter Brotzmann, John Tchicai, Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, czy Tymon Tymański. Obecnie dużo koncertuje i nagrywa, głównie za granicami naszego kraju. Urodzony w Kopenhadze Peter Friis Nielsen to czołowy basista sceny skandynawskiej. Od lat zajmuje się muzyką improwizowaną, nieobca jest mu również muzyka współczesna- w swojej twórczości łączy jazz i rock. Peter Ole Jrgensen to nie tylko perkusista, ale również producent i kompozytor. Jest właścicielem niezależnej wytwórni płytowej Ninth World Music. Uznawany jest za jedną z najważniejszych postaci skandynawskiej sceny muzyki improwizowanej. Obecnie Peter Friis Nielsen i Peter Ole Jrgensen występują wraz ze słynnym saksofonistą Peterem Brotzzmanem oraz francuskim gitarzystą Marcem Ducretem.
Koncert odbędzie się 6 grudnia o godzinie 18:00 w restauracji Ciągoty i Tęsknoty przy ulicy Wojska Polskiego 144a.

Z szacunkiem do Reymonta. Premiera “Ziemi obiecanej” w Teatrze Nowym [spektakl]
Na przekór Wajdzie i w hołdzie Reymontowi – taką interpretację “Ziemi obiecanej” zapowiada reżyser spektaklu Remigiusz Brzyk.
W łódzkim Teatrze Nowym trwają ostatnie przygotowania do premiery adaptacji powieść Władysława Reymonta “Ziemia obiecana”. Za reżyserię odpowiada Remigiusz Brzyk (znany łódzkiej publiczności między innymi z realizacji “Brygady Szlifierza Karhana” w 2008 roku), który podkreśla, że sceniczna interpretacja powieści noblisty, idzie w opozycji do scenariusza Andrzeja Wajdy. – Na początku roboty daliśmy sobie jedno zadanie, żeby naprawdę zrozumieć tego Reymonta, zajrzeć, co tam jest. Bo ja jestem trochę w opozycji do scenariusza Wajdy. Co za tym idzie, jeśli ktoś oczekuje historii trzech przyjaciół z filmu Wajdy, to tego nie zobaczy. Co oczywiście nie oznacza, że tych bohaterów tam nie ma, oczywiście, że są – tłumaczy reżyser.
Na scenie zobaczymy zarówno aktorów Nowego, jak i silną reprezentację ekipy technicznej, bo jak podkreślają twórcy, spektakl powstał w autentycznym kolektywie artystów i robotników sceny. – Tu nie chodzi o granie i o budowanie roli. Tu chodzi o obrazy, cały kontekst, który gdzieś za nami się tworzy – dodaje aktor Michał Bieliński, który wciela się w postać Karola Borowieckiego.
Kolejny pokazzaplanowano 5 (godz. 18) i 6 grudnia (godz. 16) na Dużej Scenie Teatru Nowego przy ulicy Więckowskiego 15.

Apertus Quartet na serialową nutę [muzyka]
Mikołajkowy wieczór wielu z nas spędzi na koncercie muzyki Jerzego “Dudusia” Matuszkiewicza niekwestionowanego “króla” polskiej muzyki filmowej. Jego kompozycje znajdziemy w najbardziej znanych polskich serialach i filmach okresu PRL. Zagra je kwartet Apertus i jego goście.
Apertus Quartet powstał w 2006 roku z inicjatywy artystek związanych z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Łódzkiej. Prócz klasycznych dzieł na smyczki zespół wykonuje utwory inspirowane jazzem czy muzyką ludową. – Pomysł tego koncertu wziął się chyba stąd, że jesteśmy sentymentalne lubimy piosenki z tekstami Osieckiej i Młynarskiego, lubimy stare polskie filmy i muzykę do nich napisaną mówi Marta Kalińska-Strasińska. Doszła do tego fascynacja Kasi muzyką saksofonisty i jazzmana Jerzego Matuszkiewicza, którego kompozycje są obecne w wielu filmach powstałych w powojennej Polsce.
Na scenie zaprezentują się: Katarzyna Dąbrowska śpiew; Apertus Quartet w składzie: Marta Kalińska-Strasińska (I skrzypce), Paulina Wielgosińska (II skrzypce), Małgorzata Sowierka-Chmiel (altówka), Maria Katarzyna Filipiak (wiolonczela); Bartosz Stępień (kontrabas), Radosław Bolewski (perkusja)
W programie muzyka Jerzego Dudusia Matuszkiewicza: motyw muzyczny z serialu Czterdziestolatek; Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia; Łagodnie płynę w twych ramionach; motywy muzyczne z komedii Poszukiwany, poszukiwana; Nie bądź taki szybki Bill z serialu Wojna domowa; Miłość złe humory ma z komedii Małżeństwo z rozsądku; motyw muzyczny z serialu Podróż za jeden uśmiech; Zakochani są wśród nas; La valse du mal; Jeszcze w zielone gramy.
Niedziela, 6 grudnia, godz. 19 Filharmonia Łódzka, ul. Narutowicza 20/22

Teatralna “Podróż do Betlejem” [przedstawienie plenerowe]
Plenerowe widowisko świąteczne “Podróż do Betlejem”, znane dzięki medialnym relacjom z niedalekiego Zakościela, po raz pierwszy wystawione będzie w Łodzi na tradycyjnej scenie. Przepiękną opowieść o Świętej Rodzinie pokaże w najbliższą niedzielę (6 grudnia) Teatr Mały.
“Podróż do Betlejem” to półtoragodzinne widowisko, na które składają się sceny towarzyszące narodzinom Jezusa Chrystusa. To niezwykła historia, która przenosi nas dwa tysiące lat wstecz, przypomina o istocie Świąt Bożego Narodzenia i skłania do przeżycia ich na nowo. Widowisko w swej oryginalnej wersji od trzech lat odgrywane jest w pięknej, zimowej scenerii ośrodka Fundacji Proem w Zakościelu, w sali widowiskowej, w lesie, nad brzegiem rzeki, w malowniczej, stuletniej willi. W tym roku zostało zaadaptowane tak, by można je było obejrzeć po raz pierwszy na klasycznej scenie pudełkowej. – Widzowie są częścią przedstawienia. Gdy wchodzą do Betlejem nic już nie wygląda tak samo wyjaśnia organizator łódzkiej prezentacji, Rafał Piekarski Wędrując do Betlejem doświadczają wszystkimi zmysłami kultury ówczesnych czasów. Słuchają Świątecznego koncertu. Poznają postacie biblijne. Stają się świadkami ciekawych wydarzeń z ich codziennego życia oraz towarzyszą im w niezwykłej podróży do poznania prawdy o narodzeniu Mesjasza.
W “Podróży do Betlejem” wystąpią m.in. wolontariusze i podopieczni Festiwalu Kontakt Łódź oraz dzieci z łódzkich świetlic środowiskowych.
Spektakl dwukrotnie, o g. 16.00 i 19.00, wystawiony zostanie w Teatrze Małym w Manufakturze.
