Piątek, 4 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
W hołdzie dla Jana Sibeliusa [koncert]
Janusz Wawrowski i Wojciech Rodek wystąpią na scenie łódzkiej Filharmonii w hołdzie dla Jana Sibeliusa.
W fińskim Hmeenlinna urodził się jeden z najważniejszych kompozytorów końca XIX i 1. połowy XX w. Johan Julius Christian Sibelius. 8 grudnia mija 150 lat od tej daty.
Trzonem twórczości Sibeliusa jest jego siedem symfonii. II Symfonia, którą usłyszymy podczas okolicznościowego koncertu, złożony utwór, zakończony wpadającą w ucho melodią, należy do najważniejszych.
Na scenie zaprezentują się skrzypek Janusz Wawrowski iOrkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej. Dyryguje Wojciech Rodek.
Koncert objęły honorowym patronatem Hanna Katariina Lehtinen, ambasador Finlandii w Polsce, i dr hab. Elżbieta Jung, konsul honorowy Finlandii w Łodzi.
Piątek, 4 grudnia, godz. 19, Filharmonia Łódzka, ul. Narutowicza 20/22

Nowy klub na mapie Łodzi, podczas otwarcia zagrają The Pau, Pchełki, EC2 i Babu Król [koncert]
4 i 5 grudnia klub Żart Żartami zadebiutuje przy ulicy Wólczańskiej 40/42a. Pierwszego dnia zagrają The Pau i Pchełki, drugiego EC2 i Babu Król. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Piątek 4 grudnia- The Pau, Pchełki
Pod szyldem The Pau skrywa się tylko jedna dziewczyna- Paulina, która odpowiada za kompozycje i sama gra na wszystkich instrumentach. Podczas koncertów występuje z gitarą, a bity odtwarza ze swojego telefonu komórkowego. To właśnie gitara jest centralnym instrumentem w jej kompozycjach, które oparte są na riffach i połamanych rytmach. Obecnie jest w trakcie przygotowywania materiału na debiutancką płytę oraz koncertuje w całej Polsce, chociażby supportując zespoły Organek i Straight Jack Cat.
Pchełki to zespół z Aleksandrowa Kujawskiego, określający swoją muzykę mianem hop-siupu. Grają w składzie: Marta Rogalska (wokal, flet), Paweł Rychert (instrumenty klawiszowe, elektronika, gitara), Świstak Rogalski (bas), Damian Kowalski (perkusja). Zespół ma na koncie jedną epkę oraz album “Pan Hop-Siup”. Grupa ma również na koncie prace przy muzyce do przedstawienia teatralnego “Knock on Unpainted Wood”.
Afterparty- DJ Rusty Trombone
Otwarcie Klubu Żarty Żartami przy ulicy Wólczańskiej 40/42a. Zagrają: The Pau i Pchełki (4 grudnia) oraz EC2 i Babu Król (5 grudnia). Koncerty rozpoczynają się o 20:00, wstęp bezpłatny.

Z szacunkiem do Reymonta. Premiera “Ziemi obiecanej” w Teatrze Nowym [teatr]
Na przekór Wajdzie i w hołdzie Reymontowi – taką interpretację “Ziemi obiecanej” zapowiada reżyser spektaklu Remigiusz Brzyk.
W łódzkim Teatrze Nowym trwają ostatnie przygotowania do premiery adaptacji powieść Władysława Reymonta “Ziemia obiecana”. Za reżyserię odpowiada Remigiusz Brzyk (znany łódzkiej publiczności między innymi z realizacji “Brygady Szlifierza Karhana” w 2008 roku), który podkreśla, że sceniczna interpretacja powieścinoblisty, idzie w opozycji do scenariusza Andrzeja Wajdy. – Na początku roboty daliśmy sobie jedno zadanie, żeby naprawdę zrozumieć tego Reymonta, zajrzeć, co tam jest. Bo ja jestem trochę w opozycji do scenariusza Wajdy. Co za tym idzie, jeśli ktoś oczekuje historii trzech przyjaciół z filmu Wajdy, to tego nie zobaczy. Co oczywiście nie oznacza, że tych bohaterów tam nie ma, oczywiście, że są – tłumaczy reżyser.
Na scenie zobaczymy zarówno aktorów Nowego, jak i silną reprezentację ekipy technicznej, bo jak podkreślają twórcy, spektakl powstał w autentycznym kolektywie artystów i robotników sceny. – Tu nie chodzi o granie i o budowanie roli. Tu chodzi o obrazy, cały kontekst, który gdzieś za nami się tworzy – dodaje aktor Michał Bieliński, który wciela się w postać Karola Borowieckiego.
Premiera odbędzie się 4 grudnia (godz. 19). Kolejne pokazy zaplanowano 5 (godz. 18) i 6 grudnia (godz. 16) na Dużej Scenie Teatru Nowego przy ulicy Więckowskiego 15.

IX Festiwal Puls Literatury. Sprawdź program [literatura]
W tym roku wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi Michal Ajvaz Czechy, Jerzy Armata, Andrzej Bart, Kacper Bartczak, ks. Adam Boniecki, Wojciech Bonowicz, Ben Borek Wielka Brytania i Wojciech Brzoska.
Festiwal Puls Literatury jest dorocznym wydarzeniem kulturalnym, mającym na celu upowszechnianie literatury oraz rozwijanie czytelnictwa. Nazwa nawiązuje do wychodzącego w latach 1977-1981 w Łodzi nieregularnika “Puls”, ważnego i legendarnego pisma literackiego opozycji demokratycznej.
W swoim założeniu Festiwal łączy dalszą i bliższą tradycję literacką z współczesnym pulsem literatury. Do udziału w nim zapraszani są wybitni pisarze, krytycy, tłumacze, literaturoznawcy, zaś na festiwalowe wydarzenia składają się spotkania autorskie, panele krytycznoliterackie, warsztaty, koncerty muzyczne, projekcje filmowe, działania multimedialne, wystawy (związane z ilustracją książek oraz artystów plastyków, którzy są jednocześnie pisarzami) happeningi i inne akcje w przestrzeni miasta i w przestrzeni internetu.
Wartoprzeczytać
Sprawdź program:
4 grudnia piątek Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka (Duża Sala Więckowskiego 15)
19:00 Inauguracja Festiwalu: Ziemia Obiecana premiera spektaklu wstęp na zaproszenia

“Poetki miłości”, czyli damy poezji w bibliotece [wystawa]
W roku 2015 literatura polska celebruje 70. rocznicę odejścia Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i 80. rocznicę urodzin Haliny Poświatowskiej. W Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego można oglądać wystawę poświęconą Damom Poezji pt. “Poetki miłości”.
Na ekspozycji pokazane zostaną książki biograficzne o Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej z rodu Kossaków i Halinie Poświatowskiej. Zaprezentowane zostaną utwory odzwierciedlające uczucia, emocje i doznania miłości Autorki słynnych Pocałunków i Autorki Hymnu bałwochwalczego oraz dokumenty osobiste, fragmenty listów, liczne zdjęcia, wydawnictwa nutowe i płyty z nagraniami muzyki do słów Poetek. Na wystawie będzie można zobaczyć dramaty i realizacje teatralne sztuk Jasnorzewskiej. Znajdą się także tomiki wierszy uczniów z XXXII LO im. H. Poświatowskiej w Łodzi, napisane pod urokiem poezji Patronki Szkoły.
Wystawę można oglądać do 8 stycznia w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego (ul. Jana Matejki 32/38).
