Środa, 2 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Telewizja – nic dobrego. Radiowy Kalejdoskop Kultury [debata]
Telewizja oparta na formatach, paradokumentach i serialach – dlaczego ją oglądamy? O tym porozmawiamy w kolejnej debacie z cyklu “Radiowy Kalejdoskop Kultury”.
Punktem wyjścia do dyskusji będzie artykuł Bogdana Sobieszka pt. “Telewizja – nic dobrego” zamieszczony w “Kalejdoskopie”. – Coraz lepiej rozumiem tych, którzy programowo rezygnują z posiadania telewizora. Coraz trudniej bowiem znaleźć w gąszczu kanałów ważką myśl, ciekawy obraz, mądrą rozrywkę. Czyżbym z wiekiem stawał się bardziej wymagający, skłonny do narzekań, czy raczej telewizja schodzi na psy? – czytamy w artykule.
Dlaczego współczesną telewizję tak silnie zdominowały programy typu talent show? Jakiej rozrywki dostarczają nam paradokumenty? Czy receptą na dużą oglądalność jest zagraniczny format?
O tym porozmawiamy w kolejnej debacie z cyklu Radiowy Kalejdoskop Kultury. W studiu gościć będziemy medioznawcę z Uniwersytetu Łódzkiego – prof. Piotra Sitarskiego oraz członków łódzkiego zespołu Stargazer. Przypomnimy sobie słowa rektora łódzkiej Szkoły Filmowej prof. Mariusza Grzegorzka z tegorocznej inauguracji roku akademickiego. – Nie oglądajmy programów propagujących totalny brak inteligencji – mówił rektor do studentów. Nie zabraknie też głosu tych, którzy wzięli udział w paradokumentach.
Polecamy się do słuchania w środę, 2 grudnia, tuż po 13.
Słuchajcie nas na 99,2 i www.radiolodz.pl

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Wszystkie Śnieżki Teatru Wielkiego. 45-lecie baletu [teatr]
Z okazji jubileuszu 45-lecia baletu “Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” skomponowanego przez Bogdana Pawłowskiego, Teatr Wielki zaprosił wszystkie tancerki, które wystąpiły w roli tytułowej bohaterki.
Jubileuszowe przedstawienie zaszczycą swoją obecnością między innymi: niezapomniane Ewa Wycichowska, Edyta Wasłowska, Anna Krzyśków, Luiza Żymełka, Grażyna Popławska, Malwina Poleszak, Karolina Sasin. Tym razem partię Królewny Śnieżki zatańczy Monika Maciejewska. Fetowany będzie również Bogdan Pawłowski, kompozytor muzyki do tego baletu, który obchodzi w tym roku 60-lecie pracy artystycznej.
Przygody Śnieżki i jej małych pomocników obejrzało już kilka pokoleń widzów i to nie tylko w Polsce. Baletową baśń Bogdana Pawłowskiego wystawiły niemal wszystkie teatry muzyczne i operowe w naszym kraju. Po tytuł ten sięgały chętnie także zespoły baletowe i teatry w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków to najczęściej w historii wystawiany balet polskiego kompozytora. Utwór doczekał się już ponad czterdziestu premier.
W Teatrze Wielkim w Łodzi od prapremiery w marcu 1970 roku odbyło się 470 spektakli.
Jubileuszowe przedstawienie odbędzie się 2 grudnia o 17:30. Kolejne pokazy zaplanowano 22 stycznia (godz.11) i 23 stycznie (godz. 17:30).

80 filmów w 8 dni. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia
To już dwudziesta edycja święta kina europejskiego, które na stałe zagościło na łódzkiej mapie najważniejszych wydarzeń kulturalnych.
Tradycyjnie podczas festiwalu zaprezentowane będą filmy należące do klasyki europejskiej sztuki filmowej. Widzowie obejrzą w tym roku także m.in. filmy fińskie. Ciekawostką będzie również Slow Cinema. To alternatywa dla filmów, które w tym roku królują na większości polskich ekranów kinowych – mówi dyrektor artystyczny Forum Kina Europejskiego ORLEN CINERGIA Mariola Wiktor. – Nie jesteśmy przeciwni kinu widowiskowemu, ale pamiętajmy, że jest też kino minimalistyczne, spokojne, skupione na szczegółach, czasem tajemnicze, pokażemy też, że jest polska odmiana Slow Cinema – dodaje.
Sprawdź szczegółowy program:kliknij
20. Forum Kina Europejskiego ORLEN CINERGIA potrwa do 4 grudnia.
