Sobota, 28 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Klasyka żywa z okazji 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce [spektakle]
W Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej “Klasyka żywa”wzięły udział 83 spektakle z 31 miast. 28 listopada, kiedy ogłoszone zostaną wyniki konkursu, na kilkudziesięciu polskich scenach zagrane zostaną spektakle czerpiące z polskiej literatury dawnej.
W Teatrze im. Stefana Jaracza zobaczymy “Iwonę, księżniczkę Burgunda” wreżyserii Agaty Dudy-Gracz i “Ich czworo” Małgorzaty Bogajewskiej.
Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej “Klasyka żywa”organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
28 listopada:
Duża Scena, godz. 17:00 IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA
Scena Kameralna, godz. 19:00 KLASYKA ŻYWA-WERDYKT
Scena Kameralna, godz. 20:00 ICH CZWORO
Nietuzinkowa mieszanka gitarowego rocka, folkowej nostalgii i jazzowej lekkości w Wytwórni [koncert]
Grupa LemON, którą tworzy sześciu muzyków o różnych korzeniach etnicznych, pochodzących z różnych krańców Polski już w sobotę zagra w Łodzi.
LemON to grupa ceniona przez publiczność zwłaszcza za szczere teksty, emocjonalne kompozycje i niezwykłą kreatywność wszystkich jej członków. Przez krytyków uznawani są za prawdziwe objawienie na polskim rynku muzycznym. Powstali w 2011 roku. Liderem grupy jest wychowany w łemkowskiej rodzinie wokalista Igor Herbut. Śpiewał już od najmłodszych lat, zarówno w zespołach ludowych, jak i w chórach jako tenor. Studiował również jazz na Uniwersytecie Zielonogórskim. Poza nim LemON tworzą: Andrzej Olejnik (skrzypce), Piotr Walicki (instrumenty klawiszowe), Piotr Kołacz (bas), Piotrek “Rubens” Rubik (gitara) oraz Tomasz “Harry” Waldowski (perkusja).
Jak zauważają krytycy, fenomen grupy polega przede wszystkim na tym, że jej muzycy osiągnęli niekwestionowany sukces komercyjny, jednocześnie proponując słuchaczom nietuzinkową i wymagającą muzykę. Już ich debiutancka płyta “LemON” pokryła się platyną oraz otrzymała wiele innych wyróżnień. Jej następca, album “Scarlett” również odniósł spory sukces. 13 listopada 2015 roku ukazało się najnowsze wydawnictwo grupy, zatytułowane “Etiuda zimowa”. Znalazły się na nim kolędy i pastorałki zaśpiewane w języku polskim, łemkowski, białoruskim i ukraińskim, jak i autorskie utwory zespołu. Jak przyznaje Igor Herbut-wszystkie utwory zawarte na płycie, bez względu na tradycję, z której pochodzą, wyrażają tego samego ducha, ten sam spokój, miłość, ciepło i wiarę. Zawsze chciałem zrobić album zimowy. Nie po prostu świąteczny, a właśnie zimowy. Taki, jak czuję zimę, i choć nie umiem tego opisać, to umiem o tym zaśpiewać.
Koncert odbędzie się w sobotę, 28 listopada. Początek o godzinie 21:00, wstęp płatny.
Czego się boisz? 25. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu [zakończenie]
Nowe dokumenty z HBO, kontrowersyjny film Marii Zmarz-Koczanowicz o Adamie Michniku, czy pokazywana w Cannes Mediterranea o uchodźcach z Afryki – w łódzkim Muzeum Kinematografii trwa święto filmowego dokumentu, czyli 25. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu.
28.11 sobota
10.00Ludzie duchy, reżyseria: Martyna Wojciechowska i Marek Kłosowicz (2015), 45
Zdobyć miasto, reżyseria: Ewa Ewart (2015), 60
12.00 Spotkanie z Markiem Szukalakiem z Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense
Boris Dorfman – A Mentsch, reżyseria: Uwe von Seltmann i Gabriela von Seltmann (2014), 50
14.00Królowa ciszy, reżyseria: Agnieszka Zwiefka (2014), 80
15.30 Spotkanie z Denisem Virenem i Pawłem Mirzojevem – młody dokument rosyjski
Bezokolicznik, reżyseria: Aleksandra Pustynnova (2015), 28
Dzień przebaczenia, reżyseria: Dina Barinova (2013), 32
Ziomkowie, reżyseria: Paweł Mirzojev (2014), 52
18.00 Zamknięcie Festiwalu
Wręczenie nagród. Pokaz zwycięskiego filmu