Dyskusja o książce “My, reakcja. Historia emocji antykomunistów 1944-1956
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi zaprasza na spotkanie i dyskusję z Piotrem Semką, autorem książki “My, reakcja. Historia emocji antykomunistów 1944-1956
Książka “My, reakcja” skierowana jest do czytelnika, który chciałby zrozumieć, przed jakimi dylematami stali Polacy wierni idei niepodległości, utożsamiający się z Kościołem katolickim i przeciwstawiający się dominacji przywiezionego z Moskwy marksizmu. To książka dla tych, którzy podjęli kult “żołnierzy wyklętych”. Autor, czyli Piotr Semka prezentuje jednak znacznie szerszą panoramę społecznego oporu niż tylko oddziały zbrojne. Oprócz konspiratorów z AK, WiN, NSZ i NSW ukazuje działaczy PSL, ludzi wiernych Kościołowi, przedstawicieli przedwojennych elit, ziemian, ludzi prywatnej inicjatywy i konserwatywnych pozytywistów. Podejmuje polemikę z książkami “rewizjonistów”, odrzucających tradycje powstania warszawskiego i negujących wybory Polaków w czasie II wojny światowej. Autor przyjął wizję inną niż ukazywanie lat stalinowskich poprzez kolejne etapy działań PZPR, zetempowskich pochodów, a potem rozliczeń pomiędzy byłymi marksistami. W książce głos mają nie tylko dokumenty i wydobyte z archiwów wspomnienia, lecz przede wszystkim żywi ludzie. Do niektórych Piotr Semka dotarł w ostatniej chwili.
Dyskusja o książce
Podczas dyskusji uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytania, na ile tragiczna historia antykomunistycznego oporu lat 1944-1956 jest elementem istniejącego w Polsce sporu o historię? Czy obraz polskiego antykomunizmu może wciąż rodzić polityczne i historyczne spory, czy może raczej na tym tle możemy doczekać się jakiegoś ponad politycznego konsensusu, jednoczącego np. konserwatywną prawicę z antykomunistyczną lewicą? Z pewnością najnowsza książka Piotra Semki jest ważnym głosem także w twej żywej debacie.
Początek spotkania:
26 listopad (czwartek) 2015 r., godz. 18:00, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul. Gdańska 13
Zaproszeni goście:
– Piotr Semka (autor książki “My, reakcja”, publicysta “Do Rzeczy” i “Historia Do Rzeczy”)
– Marcin Celiński (publicysta, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika “Libert!”)
Prowadzenie: dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, adiunkt Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi).
WIĘCEJ INFORMACJIO KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |