Czwartek, 26 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Promocja książki “Psy Egiptu” Bogusława Chraboty [spotkanie]
“Psy Egiptu” Bogusława Chraboty to powieść z akcją osadzoną w pieczołowicie zrekonstruowanej rzeczywistości starożytnego Egiptu.
Egipt faraonów, tysiąc czterysta lat przed Chrystusem. Małoletnia księżniczka z azjatyckiego królestwa Mitanni wędruje na dwór faraona. Ma zostać jego kolejną żoną. W kananejskiej twierdzy Megiddo, od której wiele lat później bierze nazwę biblijny Armagedon, czeka na nią egipski poseł Mane. Do spotkania jednak nie dochodzi, ponieważ Mane zostaje zamordowany, a księżniczka porwana. Do Megiddo przybywa jednak eskortujący ją mitannijski możnowładca Haramaszi. To on przy udziale egipskiego żołnierza o imieniu Tut (“Żywy”) próbuje wyjaśnić tajemnice morderstwa i porwania. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ każdy jest podejrzany, a okrutna intryga zbiera kolejne krwawe żniwo.
Spotkanie z Bogusławem Chrabotą i promocja książki pt. “Psy Egiptu” odbędą się 26 listopada (czwartek) w Domu Literatury w Łodzi (ul. Roosevelta 17) o godzinie 20:00.

Kontrowersyjna “Hiszpanka”. Spotkanie z twórcami [film]
Gośćmi Kina Szkoły Filmowej będą Łukasz Barczyk i Karina Kleszczewska – twórcy kontrowersyjnej “Hiszpanki”.
“Hiszpanka” wzbudzając skrajne emocje oceniana jako dzieło autorskie, odważny krok, niesamowity eksperyment wrażeniowy, ale także jako niepotrzebny rozmach, a wręcz katastrofę, była w dniu premiery na ustach wszystkich. Film z pewnością wyróżnia się z tłumu, wywołuje dyskusje, nie daje o sobie zapomnieć. – To jest film i dla wyrafinowanego widza, i dla tego, który szuka rozrywki, dla 12- i 80-latka. Warunkiem jest otwarta głowa. I brak oczekiwań. W tym sensie film przypomina spotkanie z drugim człowiekiem o odbiorcach filmu w jednym z wywiadów mówił Łukasz Barczyk.
W czwartek o godzinie 19 (26 listopada) będzie okazja przepytać samych twórców o “zaczarowanie” widza, o kulisy produkcji, a także dystrybucji. Kino Szkoły Filmowej gościć będzie Łukasza Barczyka i Karinę Kleszczewską.
Wstęp na seans i spotkanie bezpłatny.
Kino Szkoły Filmowej, wejście od tyłu budynku (ul. Targowa 61/63, Łódź).

Codzienne życie rodziny Herbstów [konferencja]
Muzeum Pałac Herbsta organizuje konferencję poświęconą sferze obyczajowej XIX/XX w. na przykładzie życia codziennego rodziny Herbstów.
Losy dwóch pokoleń tej znaczącej łódzkiej rodziny są związane nie tylko z Łodzią miastem przemysłowym lecz także z nadmorskim kurortem – Sopotem. Spotkanie będzie dotyczyło między innymi pasji i zainteresowań Herbstów: od sztuki ogrodów po kolekcjonowanie win.
Sprawdź program konferencji:
10.00 – Herbstowie. Historie niedokończone – oprowadzanie kuratorskie po wystawie
11.00 otwarcie konferencji
11.15 prof. dr hab. Kazimierz Badziak, Uniwersytet Łódzki
U źródeł awansu ekonomicznego i społecznego rodzin: Scheiblerów i Herbstów
11.45 Dorota Berbelska, Magdalena Michalska-Szałacka, Muzeum Pałac Herbsta
Herbstowie. Opowieści o dniach nie-codziennych
12.15 przerwa (kawa, herbata)
12.45 prof. dr hab. Tadeusz Stegner, Uniwersytet Gdański
Riwiera Północy. Z dziejów sopockiego kurortu
13.30 dr Joanna Dudek-Klimiuk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Sztuka ogrodowa u progu XX wieku
14.15 Gabriel Kurczewski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (doktorant)
Wino – pasjonaci, znawcy i kolekcjonerzy
15.00 dyskusja
Wartoprzeczytać
Czwartek, 26 listopada, Pałac Herbsta,ul. Przędzalniana 72, wstęp wolny.
