“Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność”. Łódź na warszawskiej wystawie
Jeszcze do 6 grudnia można oglądać w Warszawie wystawę o miastach na polskich terenach pod zaborami. Temat rewolucji 1905 przedstawiony jest na przykładzie Łodzi.

“Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność” to tytuł narracyjnej wystawy czasowej przygotowanej przez Muzeum Historii Polski, którą można zobaczyć do 6 grudnia w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Ekspozycja ukazuje proces kształtowania się nowoczesnego miasta na ziemiach polskich pod zaborami. Można zajrzeć do fotoplastykonu, zobaczyć jak rodziła się kultura masowa i konsumpcyjna, a także posłuchać muzyki z gramofonu. Wśród eksponatów są m.in. bicykl, oryginalne suknie, w tym pierwsze modele szyte seryjnie, telefon Ericssona, aparat fotograficzny Kodaka i telegraf. Można zobaczyć również XIX-wieczną ozdobną muszlę klozetową, spluwaczkę i secesyjną kasę sklepową. Nie zabraknie też mocniejszych akcentów związanych z rewolucją 1905 roku kajdanek, szabli, noży, kastetów i pistoletów. Uzupełnieniem ekspozycji są nieme filmy będące w repertuarze objazdowego kina jarmarcznego. A miłośnicy gier planszowych mogą zagrać w oryginalną grę z epoki Wyścigi konne i ją zakupić.
W “łódzkiej” części można m.in. obejrzeć interaktywny plan miasta z zaznaczonymi rewolucyjnymi miejscami. Stare zdjęcia spontanicznie budowanej Łodzi porównać można z dawnymi widokami zorganizowanego, zaplanowanego miasta Żyrardów.
Ekspozycja jest czynna codziennie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, sala wystawowa na parterze) do 6 grudnia w godzinach od 10.00 do 18.00.

WIĘCEJ INFORMACJIO KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |