Środa, 25 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Andrzej Piaseczny akustycznie [koncert]
Wokalista będzie promował swoje ostatnie, wyjątkowe wydawnictwo.
Andrzej Piaseczny to artysta obecny na polskiej scenie muzycznej od wielu lat. Debiutował w 1992 roku, jako członek grupy Mafia. Później nawiązał współpracę z Robertem Chojnackim, ostatecznie jednak na dobre poświęcił się solowej twórczości. Pierwszy album firmowany nazwiskiem artysty ukazał się w 1998 roku. Płyta zatytułowana “Piasek” odniosła spory sukces- pokryła się platyną, a znalazły się na niej do dziś dobrze znane przeboje, takie jak “Mocniej”, czy “Jeszcze bliżej”. Przez kolejne lata artysta współpracował między innymi z Sewerynem Krajewskim, Wojciechem Karolakiem, czy Ewą Bem. Wydał jedenaście albumów. Ostatni z nich, zatytułowany “Kalejdoskop to wydawnictwo na którym Andrzej Piaseczny prezentuje swoje ulubione utwory innych wykonawców w akustycznej odsłonie. To jednak nie tylko autorskie interpretacje znanych już piosenek, ale również dwa premierowe utwory napisane przez artystę. Album powstał przy współudziale słynnej holenderskiej Metropole Orkestr. Andrzej Piaseczny mówi o płycie- można powiedzieć, że znajdą się na niej utwory, których zazdroszczę moim przyjaciołom artystom, a których samemu nie udało mi się napisać, a zawsze chciałem je wykonywać. Jestem przekonany, że kiedy duża część słuchaczy włączy sobie tę płytę, to będzie mogła ze mną zaśpiewać.
Podczas koncertu w Wytwórni słuchacze usłyszą zarówno doskonale znane utwory Andrzeja Piasecznego w nowych aranżacjach, jak i jego interpretacje wybranych utworów, które znalazły się na albumie “Kalejdoskop”. Jednak, jak zapowiadają organizatorzy, w programie znajdą się również muzyczne perełki piosenki, których artysta nie wykonywał przez lata.
Andrzej Piaseczny akustycznie w klubie Wytwórnia. Koncert odbędzie się w środę 25 listopada. Wstęp płatny, początek o godzinie 19:30.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Debiutująca Dominika Świech i “Więcej niż jedna historia” [poezja]
Spotkanie autorskie z poetką Dominiką Świech z okazji debiutu poetyckiego “Więcej niż jedna historia” odbędzie się w środę, 25 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź-Górna.
Na tomik składa się 26 różnorodnych utworów, w których poetka wnikliwie przygląda się otaczającej ją rzeczywistości. Książka została wydana nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej.
Dominika Świech (ur. 1983), łodzianka, z wykształcenia polonistka i psycholog, obecnie pracuje w wydawnictwie. Lubi przyglądać się rzeczywistości, z czego czasem powstają wiersze. Oprócz nich pisze niekiedy recenzje książek. Z reguły czyta prozę, w wolnych chwilach podróżuje. W pisaniu wierszy wierzy przede wszystkim w prostotę. Interesują ją sztuka, historia, ludzie i relacje.
Spotkanie autorskie z poetką odbędzie się w Filii Nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Górna, ulica Piękna 35/39 w środę 25 listopada br. o godz. 18:00.

Czego się boisz? 25. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu [film]
Nowe dokumenty z HBO, kontrowersyjny film Marii Zmarz-Koczanowicz o Adamie Michniku, czy pokazywana w Cannes Mediterranea o uchodźcach z Afryki – w łódzkim Muzeum Kinematografii trwa święto filmowego dokumentu, czyli 25. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu.
Program festiwalu, za który odpowiada między innymi Ewa Puszczyńska (producentka oscarowej “Idy”), jest tak skonstruowany, by prowokowały dyskusję, walczyły ze stereotypami. Hasłem przewodnim jest pytanie “Czego się boisz?”, które zadano między innymi zwycięzcom poprzednich edycji festiwalu.
O Grand Prix tegorocznego Festiwalu walczy 29 filmów dokumentalnych. Wśród nich jest także zrealizowany między innymi w Radiu Łódź, dokument Moniki Pawluczuk “Koniec Świata”. Wszystkie filmy oceni jury w składzie: Maria Zmarz-Koczanowicz, Ewa Puszczyńska, Paweł Łoziński, Wojciech Kasperski.
Czytaj także: “Koniec świata”. Festiwalowe podróże i oscarowa kampania
25. edycja festiwal jest także okazją do zaprezentowania wystawy odnoszącej się bezpośrednio do filmu Andrzeja Różyckiego Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet zwycięzcy pierwszego festiwalu Człowiek w Zagrożeniu w 1990 roku.
Festiwal jest organizowany przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Potrwa od 25 do 28 listopada (pokazy nagrodzonych filmów 29 listopada). Na wszystkie projekcje i spotkania z twórcami wstęp wolny.
Sprawdź program festiwalu:
25.11 środa
Pokazy konkursowe
9.00 Aleppo. Notatki z ciemności, reżyseria: Wojciech Szumowski i Michał Przedlacki, 88
10.30 Smoleńsk 2010. Na własne oczy, reżyseria: Jacek Kruczkowski, 54
Wartoprzeczytać
Po prostu jako człowiek, reżyseria: Bogdan Lęcznar i Dorota Petrus, 28
12.00 Koniec świata, reżyseria: Monika Pawluczuk, 38
Pielgrzym, reżyseria: Paweł Jóźwiak-Rodan, 61
Kasia i Sylwek, reżyseria: Nadim Suleiman, 12
15.00 Uwolnić Asie Bibi, reżyseria: Maciej Grabysa i Michał Król, 80
Ostap, reżyseria: Taras Dron, 28
18.00 Otwarcie Festiwalu
Nadejdą lepsze czasy, reżyseria: Hanna Polak (2015), 94
20.15 Wernisaż wystawy Człowiek w nieskończoności zapisu
21.15 Mediterranea, reżyseria: Jonas Carpignano (2015), 107

Kamer-ton 2015. Wybierz najlepszą piosenkę z polskiego filmu [głosowanie]
Ruszyło internetowe głosowanie na najlepszą piosenkę promującą polski film. Konkurs Kamer-ton 2015 odbywa się w ramach Forum Kina Europejskiego Cinergia.
O głosy internautów walczy pięć piosenek: “Sypnij ziarnem szczerych słów” do filmu “Ziarno prawdy” Borysa Lankosza (muzyka Katarzyna Nosowska i Paweł Krawczyk), “Low” do filmu “Jak całkowicie zniknąć” Przemysława Wojcieszka (słowa, muzyka, wykonanie: Julia Marcell), “Skaczemy jak pacynki” do filmu “Polskie gówno” Grzegorza Jankowskiego (słowa, muzyka: Tymon Tymański, wykonanie: Tymon&The Transistors), “Piąte. Nie odchodź!” do filmu Katarzyny Jungowskiej pod tym samym tytułem (słowa, muzyka, wykonanie: Patrycja Markowska), “Król życia” do filmu “Król życia” Jerzego Zielińskiego (słowa: Adam Nowak, muzyka: Karim Martusewicz, wykonanie Karimski Club i Łukasz Lach).
Głosowanie na stronie www.kamer-ton.pl potrwa do 25 listopada. Każdy internauta oddać może jeden głos.
Konkursowe piosenki oceni tez profesjonalne jury: śpiewająca aktorka Edyta Jungowska, Leszek Biolik muzyk i producent muzyczny, wieloletni współpracownik Grzegorza Ciechowskiego oraz Janusz Rudnicki pisarz i eseista. Wspólnie ocenią walory muzyczne, tekstowe i promocyjne nominowanych utworów.
Werdykt jury i wybór internautów poznamy w czasie gali finałowej 28 listopada w łódzkim Teatrze Nowym o godz. 20:00. – Najpierw zaprezentujemy nominowane utwory, w specjalnej oprawie muzycznej na żywo, w formie performansu, autorstwa Marcina Zabrockiego, znanego kompozytora i multiinstrumentalisty zapowiada Grażyna Łuczko-Fijałkowska, kuratorka projektu. Później przyjdzie czas na nagrody i znakomity koncert wybitnej aktorki Stanisławy Celińskiej z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko dodaje.
Pierwsza edycja konkursu odbyła się w Łodzi w 2014 roku, jako impreza towarzysząca Forum Kina Europejskiego Cinergia. Pomysł i formuła konkursu, wypracowane przez Stowarzyszenie “Łódź Filmowa” spotkały się z tak entuzjastycznym przyjęciem branży filmowej i muzycznej, że organizatorzy zdecydowali się usamodzielnić konkurs. Jego dyrektorem artystycznym został Marcin Tercjak dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny zajmujący się tematyką muzyczną i filmową, producent muzyczny, a także animator kultury związany z Łodzią.

Assaf Gruber. Bezimienność nocy. Wystawa w ms1 [muzeum]
W projekcie “Bezimienność nocy” Assaf Zeev Gruber dotyka kwestii tożsamości i pamięci, winy i zadośćuczynienia. Gruber ukazuje te złożone relacje za pomocą czterech filmów wideo, które sugerują, że są fragmentami pełnometrażowych filmów fabularnych.
Pierwowzorem postaci z pierwszego filmu (Bezimienność nocy) tajemniczego prawnika jest prawdziwy izraelski obrońca doświadczony w najbardziej kontrowersyjnych sprawach karnych. Artysta koncentruje się na ukazaniu jego osobowości. Bohaterem drugiego materiału (Stawanie się obywatelem) jest dwudziestokilkuletni Izraelczyk próbujący odzyskać cielesną tożsamość przez akt obrzezania.
Bohaterką filmu Pokój straży jest Femka początkująca artystka pracująca także jako pielęgniarka w klinice chirurgii plastycznej. Decyzję o wejściu w świat sztuk wizualnych podejmuje po przypadkowej wizycie w Galerii Obrazów Starych Mistrzów. Sztuka, którą zajmuje się ma jednak jak najbardziej współczesny wymiar.
Na ostatnim ekranie (Prawo) zobaczymy postać starszej pani pracującej w ochronie Galerii Sztuki Dawnej Pałacu Zwinger w Dreźnie. W dzieciństwie jako Niemka została zmuszona do opuszczenia Polski, a dziś składa podanie o pracę w ochronie ekspozycji nowoczesnych prac z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi głównie ze względu na to, że bardziej odpowiada jej estetyka prezentowanych tu awangardowych dzieł. Film dotyka problemu symbolicznego przepracowania uwikłań historycznych.
Wystawa będzie czynna do 29 listopada w ms1, ul. Więckowskiego 36.
