Poniedziałek, 23 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
Ze światowych scen do Łodzi. Iwona Sobotka gościem Akademii Muzycznej [muzyka]
Iwona Sobotka sopran, śpiewaczka entuzjastycznie przyjmowana na scenach najsłynniejszych teatrów operowych i sal koncertowych świata, będzie gościem Akademii Muzycznej w Łodzi w poniedziałek 23 listopada.
Przyjęła zaproszenie od Koła Naukowego Miłośników Opery, aby opowiedzieć o swojej karierze i zaśpiewać koncert, którego program będzie niespodzianką aż do dnia spotkania. Artystka gości w Łodzi w związku z rolą Donny Anny, którą przyjęła w przygotowywanej przez Teatr Wielki nowej realizacji “Don Giovanniego” Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Spotkanie połączone z koncertem odbędzie się w Sali kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi przy al. 1 Maja 4, początek o godz. 16.00, wstęp wolny (poniedziałek 23 listopada). Iwona Sobotka zaśpiewa z towarzyszeniem pianistki Tatiany Dranczuk.
Michał Janusik i jego komiksowe projekty [wystawa]
W Łódzkim Centrum Komiksu można oglądać wystawę ilustracji i projektów Michała Janusika.
Michał Janusik to absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi, studiował na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Rysownik, rzadziej scenarzysta komiksowy, tworzy ilustracje, storyboardy, plakaty, wymyśla postaci, broń, kostiumy do gier komputerowych oraz animatiki do reklam, a także filmów. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem tradycyjnym oraz cyfrowym. Pracuje dla wielu agencji reklamowych w Polsce i zagranicą.
Na wystawie poza licznymi ilustracjami i projektami będzie można zobaczyć komiksy, w tym narysowany długopisem “Ostatni komiks Świata” wyróżniony za najlepszy komiks w czerni i bieli na 12. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w 2001 roku.
Wystawa potrwa do 23 listopada. Można ją oglądać w Łódzkim Centrum Komiksu przy Piotrkowskiej 82.
Kamer-ton 2015. Wybierz najlepszą piosenkę z polskiego filmu [głosowanie]
Ruszyło internetowe głosowanie na najlepszą piosenkę promującą polski film. Konkurs Kamer-ton 2015 odbywa się w ramach Forum Kina Europejskiego Cinergia.
O głosy internautów walczy pięć piosenek: “Sypnij ziarnem szczerych słów” do filmu “Ziarno prawdy” Borysa Lankosza (muzyka Katarzyna Nosowska i Paweł Krawczyk), “Low” do filmu “Jak całkowicie zniknąć” Przemysława Wojcieszka (słowa, muzyka, wykonanie: Julia Marcell), “Skaczemy jak pacynki” do filmu “Polskie gówno” Grzegorza Jankowskiego (słowa, muzyka: Tymon Tymański, wykonanie: Tymon&The Transistors), “Piąte. Nie odchodź!” do filmu Katarzyny Jungowskiej pod tym samym tytułem (słowa, muzyka, wykonanie: Patrycja Markowska), “Król życia” do filmu “Król życia” Jerzego Zielińskiego (słowa: Adam Nowak, muzyka: Karim Martusewicz, wykonanie Karimski Club i Łukasz Lach).
Głosowanie na stronie www.kamer-ton.pl potrwa do 25 listopada. Każdy internauta oddać może jeden głos.
Konkursowe piosenki oceni tez profesjonalne jury: śpiewająca aktorka Edyta Jungowska, Leszek Biolik muzyk i producent muzyczny, wieloletni współpracownik Grzegorza Ciechowskiego oraz Janusz Rudnicki pisarz i eseista. Wspólnie ocenią walory muzyczne, tekstowe i promocyjne nominowanych utworów.
Werdykt jury i wybór internautów poznamy w czasie gali finałowej 28 listopada w łódzkim Teatrze Nowym o godz. 20:00. – Najpierw zaprezentujemy nominowane utwory, w specjalnej oprawie muzycznej na żywo, w formie performansu, autorstwa Marcina Zabrockiego, znanego kompozytora i multiinstrumentalisty zapowiada Grażyna Łuczko-Fijałkowska, kuratorka projektu. Później przyjdzie czas na nagrody i znakomity koncert wybitnej aktorki Stanisławy Celińskiej z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko dodaje.
Pierwsza edycja konkursu odbyła się w Łodzi w 2014 roku, jako impreza towarzysząca Forum Kina Europejskiego Cinergia. Pomysł i formuła konkursu, wypracowane przez Stowarzyszenie “Łódź Filmowa” spotkały się z tak entuzjastycznym przyjęciem branży filmowej i muzycznej, że organizatorzy zdecydowali się usamodzielnić konkurs. Jego dyrektorem artystycznym został Marcin Tercjak dziennikarz Radia Łódź, prezenter radiowy i telewizyjny zajmujący się tematyką muzyczną i filmową, producent muzyczny, a także animator kultury związany z Łodzią.
“Sztuka mruczenia”, czyli plakaty Ryszarda Kai [wystawa]
Kilkadziesiąt niezapomnianych plakatów Ryszarda Kai zobaczymy na wystawie w Teatrze Muzycznym w Łodzi.
Prace Ryszarda Kai cieszą się uznaniem na całym świecie. Na wystawie w Teatrze Muzycznym zatytułowanej “Sztuka mruczenia” zobaczymy kilkadziesiąt plakatów, stanowiących zaledwie urywek twórczości tego znakomitego plakacisty.
Ryszarda Kaja jest twórcą ponad 150 scenografii do spektakli teatralnych, baletowych, operowych i telewizyjnych oraz kilku filmów. Pracował na większości scenach operowych kraju, oraz za granicą między innymi we Francji, Niemczech, Brazylii, Argentynie, Izraelu i Egipcie.
Współpracował z wieloma znanymi reżyserami i choreografami, między innymi z M. Weiss-Grzesińskim, W. Zawodzińskim, M. Znanieckim, E. Wycichowską, A. Augustynowicz, Zb, Brzozą, J.Gruzą, J. Geshty, U. Drechsel, G.Veredonem, K. Kolbergerem, P-B. Jędrzejczakiem, R. Karczykowskim, Makarowskim, Sł. Wożniakiem.
Za swe realizacje był wielokrotnie nagradzany nagrodą Złotej Maski. Na podstawie Hrabali powstała plastyczna koncepcja filmu animowanego Mrchenbilder obrazki z bajek (współrealizacja z Markiem Skrobeckim), który otrzymał nagrodę za najlepszy polski animowany film autorski w 1998 roku, a na Festiwalu OFAFA w Krakowie zdobyły Dyplom Honorowy Złota Kreska.
Wystawę w Teatrze Muzycznym przy ul. Północnej można oglądać do 6 grudnia.