Sobota, 21 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty… Oto kilka propozycji, w których warto wziąć udział.
“Just eat it” na śniadanie [film]
Kolejne filmowe Śniadanie z Transatlantykiem to projekcja “Just eat it” w Niebostanie. Widzowie dowiedzą się o tym, jak przeciwdziałać marnowaniu jedzenia.
Przesłaniem filmu “Just eat it” jest hasło: “Co się nie zmarnuje, to się zje”. Obraz opowiada o marnotrawstwie – ludzie przeciętnie wyrzucają do kosza aż 50% żywności tylko dlatego, że ta według nich źle wygląda. Jego twórcy postanowili sprawdzić, czy faktycznie nieatrakcyjna żywność nie nadaje się do spożycia i przez pół roku jedli tylko produkty, które miały trafić na śmietnik. Wyniki ich badania okazały się co najmniej zaskakujące… Film został nagrodzony na prestiżowym festiwalu filmów dokumentalnych Hot Docs w Toronto.
Tym razem śniadaniowe menu będzie wyjątkowo eklektyczne, choć całościowo nawiązujące do przekazu “Just eat it”. Projekcja filmu rozpocznie się o godzinie 11. Śniadania będą wydawane od godziny 10.
Czytaj także:Festiwal Transatlantyk będzie odbywał się w Łodzi. Podpisano umowę
“Śniadania z Transatlantykiem” to cykl spotkań filmowo-kulinarnych, które zapowiadają czerwcową edycję PGNiG Transatlantyk Festival, czyli międzynarodowego festiwalu sygnowanego przez zdobywcę Oscara Jana A.P Kaczmara. Festiwal po raz pierwszy odbędzie się w Łodzi.
Kolejna projekcja odbędzie się 5 grudnia w Spółdzielni. Zobaczymy tam”Więcej niż miód” w reżyserii Markusa Imhoof’a.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Chór Alexandrowa wystąpi w Łodzi [koncert]
Warto zawczasu zarezerwować sobie miejsce w Atlas Arenie, gdzie wystąpi Chór Alexandrowa. Każde ich przedstawienie jest dopracowanym w najmniejszych szczegółach wydarzeniem artystycznym.
Chór Alexandrowa to kolorowe, tradycyjne stroje tancerzy, dostojne mundury chórzystów i muzyków, starannie dobrani śpiewacy i doświadczeni choreografowie, a wszystko to wpływa na jakość ich występu. W końcu wieloletnia tradycja zobowiązuje do perfekcji.
Zespół powstał w 1928 roku, i na początku składał się z zaledwie dwunastu artystów. Będąc zespołem tanecznym armii czerwonej w początkowej fazie powstania, stopniowo ewoluował do narodowej grupy artystycznej Rosji. Reprezentując państwo i przybliżając jego kulturę w trakcie swoich wystąpień, Chór Aleksandrowa jest wizytówką swojego kraju. Tylko w trakcie II wojny światowej grupa dała blisko 1500 koncertów na frontach wschodnim i pacyficznym, gdzie zagrzewali żołnierzy do walki i pomagali przetrwać w tym smutnym okresie. Po wojnie, już w roku 1948 wystąpili w Berlinie dając pokojowy koncert.
Znany na całym świecie chór męski po raz kolejny odwiedzi Polskę i zaskoczy polskich fanów nowym repertuarem, bowiem zaśpiewa wiele polskich utworów, dotąd nie prezentowanych podczas koncertów. To będzie wielka gratka dla polskiego widza.
Dzisiaj Chór ma za sobą ponad 2000 koncertów wykonanych w 80 krajach świata, grając na każdym kontynencie. Liczebność członków zespołu jest równie wielka co ilość zaliczonych scen, czyli ok. 60 tancerzy, 40 muzyków i 100 chórzystów. Wszyscy artyści posiadają wykształcenie muzyczne oraz wieloletnie doświadczenie, jakiego wymaga się od przyszłych członków.
Chór Alexandrowa wystąpi w Atlas Arenie w Łodzi w sobotę, 21 listopada. Początek o godzinie 19.

Więcej wydarzeń na kolejnej stronie
“Don Giovanni”. Arcydzieło Mozarta w łódzkiej operze [premiera]
Historia lubieżnika z arcydzieła Mozarta i Da Pontego gości w łódzkim Teatrze Wielkim. Reżyseruje Maria Sartova.
Pierwowzorem niepoprawnego lubieżnika z arcydzieła Mozarta i Da Pontego był nie tylko bohater dramatu Moliera, lecz przede wszystkim Don Juan z XVII wiecznej sztuki Tirso de Moliny.
W interpretacji Marii Sartovej reżyserki opery Don Giovanni reprezentuje dążenie do indywidualnej wolności, w której nie obowiązują już żadne prawa, tak społeczne jak i moralno religijne, i w którym niemożliwy jest dialog miedzy dobrem a złem. Jak sama mówi jest idolem krążących wokół niego ludzi, często zblazowanych, znudzonych życiem. Równocześnie Don Giovanni znajduje się w centrum akcji i kieruje indywidualnymi losami głównych bohaterów wbrew ich woli
W najnowszej inscenizacji łódzkiej opery Don Giovanni zostanie zaprezentowany w pełnej wersji praskiej wykonanej w 1787 roku i wzbogaconej dwiema ariami z kolejnego roku z wersji wiedeńskiej arią Don Ottavia z I aktu i arią Donny Elwiry z II aktu. – I to nie z potrzeby poprawy samego Mozarta, a wręcz przeciwnie by w jeszcze większym stopniu podkreślić jego mistrzostwo kompozytorskie argumentuje Wojciech Rodek, dyrygent i dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi.
Don Giovanniego Mozarta w łódzkiej operze będzie realizowany czwarty raz. Poprzednie realizacje przygotowali: Antoni Majak (1963 r.), Marek Weiss-Grzesiński (1991 r.), Adam Hanuszkiewicz (1998 r.).
premiery: 21, 22 listopada 2015 r., godz. 19.00
premiera z Expressem: 24 listopada 2015 r., godz. 18.30
kolejne spektakle: 15, 16 stycznia 2016 r. godz., 18.30 oraz 17 stycznia 2016 r., godz.17.00
11, 12 marca 2016 r. godz., 18.30 oraz 13 marca 2016 r. godz., 17.00

Drugie życie starych przedmiotów. EcoMade Festival [zakończenie]
Bezpłatne warsztaty dla dzieci i dorosłych, pokazy ekologicznej mody i konkursy – to program EcoMade Festival w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Program wydarzenia zakłada szereg atrakcji, począwszy od bezpłatnych warsztatów dla dzieci i dorosłych oraz ogólnopolskiego konkursu upcyckling’owego, na pokazie ekologicznej mody i wystawach kończąc. Uczestnicy EcoMade Festival od najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach, dowiedzą się, jak starym przedmiotom nadać drugie życie. Gościem specjalnym tegorocznej edycji festiwalu będzie znany na całym świecie projektant spod znaku “reused” – Ryan Frank.
Wartoprzeczytać
W tym roku odbywa się druga edycja imprezy.